Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Surdu, inca 3 ani la Steaua

18 Ianuarie 2011 - Surdu, inca 3 ani la Steaua

Atacantul a acceptat oferta conducerii din Ghencea de a-si prelungi intelegerea care ii expira in vara.

Surdu a semnat un nou contract, care va avea scadenta in vara lui 2014. Surdu (27 de ani) a venit la Steaua in august 2007, in schimbul unui milion de euro.

Iliev nu depinde de Geraldo
Stoperul bulgar al Craiovei va veni la Steaua imediat ce va fi declarat jucator liber. Miine, va fi judecat memoriul sau depus la LFP, dar cei din conducerea "Stiintei" sustin ca aproape au ajuns la un

23 August 2010 - Surdu dezvaluie secretul succesului Stelei la Vaslui: "Ilie ne-a zis sa-i luam tare de la inceput"

Romeo Surdu, cel mai bun stelist in partida de aseara, a dezvaluit secretul victoriei

Romeo, se parea ca aveti un meci dificil, dar...

- Asa ne gindeam si ne asteptam si noi, la un joc extrem de greu, insa singuri ni l-am facut usor. Am marcat repede, dupa care ne-am organizat bine, iar la inceputul reprizei secunde le-am dat un gol exact ca in curtea scolii si din acel moment totul a fost clar.

- Cum v-a motivat antrenorul inainte de joc?
- Ne-a spus sa-i luam tare de la inceput si

O noua afacere pe axa Ghencea - Banat * Surdu la Poli

05 Mai 2010 - O noua afacere pe axa Ghencea - Banat * Surdu la Poli

Steaua e gata sa-l cedeze la Timisoara pe atacantul dorit de Iancu si de Sabau

Timisoara si Steaua se asaza din nou la masa tratativelor. Patronul lui Poli, Marian Iancu, vrea cu orice pret sa cistige titlul sezonul viitor,

Romeo Surdu: Baiatul meu m-a pupat pentru gol!

13 Aprilie 2010 - Romeo Surdu: Baiatul meu m-a pupat pentru gol!

Fara gol in acest retur, Romeo Surdu s-a revansat la al doilea sau meci ca titular de la reluarea campionatului. Atacantul a rasplatit increderea antrenorului cu o prestatie buna, incununata cu un gol.

Reusita a venit la momentul perfect pentru

13 Aprilie 2010 - Romeo Surdu are in minte numai derby-ul cu Rapid: "Ne asteapta iadul in Giulesti!"

Trecut de emotiile partidei cu Poli Iasi, Romeo Surdu, autorul golului egalizator al ros-albastrilor, se gindeste doar la derby-ul cu Rapid

- Romica, va asteptati la un meci atit de dificil cu Poli Iasi?
- E bine ca am cistigat pina la urma, ca

Stoichita il odihneste pe Kapetanos si mizeaza pe Stancu si Surdu!

12 Aprilie 2010 - Stoichita il odihneste pe Kapetanos si mizeaza pe Stancu si Surdu!

Diseara, grecul va fi rezerva, ca sa se odihneasca pentru Rapid, iar Pepe Moreno nu rezista 90 de minute

Stoichita a ales o formula inedita pentru meciul cu Poli Iasi: fara nici un virf de careu! Bogdan Stancu si

Surdu: "Avem probleme cu salariile, dar sper sa se rezolve"

02 Aprilie 2010 - Surdu: "Avem probleme cu salariile, dar sper sa se rezolve"

Atacantul Stelei, Romeo Surdu, a declarat ramane de vazut daca Iepurasul le va aduce lui si coechipierilor lui prime dupa victoria din meciul cu FC Brasov, scor 1-0, din etapa

Surdu: "Campioni, indiferent de obstacole"

25 Ianuarie 2010 - Surdu: "Campioni, indiferent de obstacole"

Romeo Surdu spune ca ros-albastrii au ca obiectiv sa ia campionatul, indiferent de jocurile care se vor face in culise

- Romeo, toti colegii tai spun ca Steaua nu poate rata titlul 24...
- Sint in asentimentul lor. Sintem

Surdu, spre Bega

07 Ianuarie 2010 - Surdu, spre Bega

Dupa ce l-a achizitionat pe Sepsi, Timisoara continua campania spectaculoasa de transferuri din aceasta iarna. Banatenii vor sa-l ia de la Steaua pe atacantul Romeo Surdu.
Echipa antrenata de Ovidiu Ioan Sabau isi doreste enorm titlul in 2010,

Steaua vrea un atacant betiv. Vezi despre ce-i vorba!

06 Ianuarie 2010 - Steaua vrea un atacant betiv. Vezi despre ce-i vorba!

Fostul jucator al Stelei, Valeriu Rachita, a evoluat doi ani alaturi de bulgarul Hristo Iovov (in varsta de 32 de ani) si il caracterizeaza drept un fotbalist care si-a irosit talentul din cauza vietii extrasportive.

Nemultumit de randamentul

Obiectivul lui Surdu in 2010: "Titlul cu numarul 24"

04 Ianuarie 2010 - Obiectivul lui Surdu in 2010: "Titlul cu numarul 24"

Atacantul Stelei, Romeo Surdu, a afirmat ca principalul sau obiectiv in noul an este castigarea titlului cu echipa din Ghencea. Surdu anticipeaza o lupta dificila, cu sapte candidate.

"Imi doresc din suflet

"Nu am mai putut fizic"

28 Decembrie 2009 - "Nu am mai putut fizic"

Romeo Surdu pune prestatiile modeste din finalul turului pe seama conditiei fizice

A pornit bine sezonul: 3 reusite si 4 pase de gol in primele 10 partide. Declinul lui Romeo Surdu a inceput de la semiesecul cu Sheriff Tiraspol (0-0), care

Egala Stelei doar 10 minute

15 Decembrie 2009 - Egala Stelei doar 10 minute

International nu s-a facut duminica de ris in fata Stelei, practicind un joc bun, care, insa, din pacate, nu a avut si rezultatul scontat, echipa pregatita de ªtefan Stoica fiind invinsa cu 3-2. Practic, interistii au fost egalii Stelei doar 10 minute, trei in prima repriza, pina la deschiderea scorului, si alte sapte minute, in repriza a doua, in intervalul de la marcarea golului egalizator al Interului si pina la golul trei al gazdelor.

Dupa cum a inceput insa partida, se credea ca

Tanase, rezerva!

07 Decembrie 2009 - Tanase, rezerva!

Adus in Ghencea ca o mare vedeta, Tanase a surprins mai mult prin scandaluri decat prin evolutii foarte bune. Motivul este dezvaluit chiar de patronul Becali, care o banuie pe iubita fotbalistului, Iulia, "ca-l stoarce de puteri". Criticat de patron, fotbalistul a ajuns sa nu se mai regaseasca deloc pe teren. Stoichita a sesizat acest aspect si pare decis ca in meciul de azi sa-l tina pe banca de rezerve. La sedinta de pregatire de ieri, "Lippi" a avut o discutie cu staff-ul tehnic referitoare

Meci dur la Timisoara! Vezi ce i-au transmis fanii Stelei lui Becali!

02 Noiembrie 2009 - Meci dur la Timisoara! Vezi ce i-au transmis fanii Stelei lui Becali!

Cu titulatura de "meciul etapei", FC Timisoara - Steaua a dezamagit din punctul de vedere al spectacolului din teren. In schimb, jucatorii si-au impartit lovituri puternice, care au provocat si sangerari, medicii ambelor echipe avand mult de lucru. Mera, Nicolita, Surdu, Ghionea sau Curtean au fost doar cativa dintre jucatorii care au trebuit sa paraseasca terenul pentru a primi ingrijiri medicale. Printre cei mai faultati fotbalisti a fost Romeo Surdu. Prima data, in minutul 24, el i-a cazut

Romeo Surdu, aproape de meciul vietii cu Franta

03 Septembrie 2009 - Romeo Surdu, aproape de meciul vietii cu Franta

Fostul atacant al celor de la FC Brasov, Romeo Surdu, este anuntat titular in partida cu Franta de sambata, de la Paris. Brasoveanul ar putea beneficia de o conjunctura favorabila, odata cu accidentarea lui Adrian Mutu. Astfel, Surdu ar urma sa faca pereche in atacul primei reprezentative cu jucatorul lui VfB Stuttgart, Ciprian Marica. In locul lui Adrian Mutu, la echipa nationala a fost chemat de urgenta varful Timisoarei, Gigel Bucur, dar acesta are dezavantajul ca nu s-a antrenat timp de

Nu e Mutu. Este Surdu

03 Septembrie 2009 - Nu e Mutu. Este Surdu

Mutu a aflat ieri ca nu va putea juca impotriva Frantei. Microleziunea musculara a evoluat nefericit, iar cand a incercat sa se antreneze cu mingea, decarul nationalei a trebuit sa se resemneze in fata durerilor: nu va juca la Paris si nici impotriva Austriei. Pauza trei saptamani. Acesta este verdictul medicului lotului national, Pompiliu Popescu, asupra problemelor medicale pe care le are Adrian Mutu. Cu o zi inainte, acesta se destainuise, conform unor surse de la lot, lui Cristi Chivu: "Ma

Gemenii golului au lovit din nou

27 August 2009 - Gemenii golului au lovit din nou

Trupa lui Stancioiu a facut o singura concesie celor din Rasnov, permitandu-le amfitrionilor, vreme de aproape 15 minute, sa creada ca au argumente pentru a forta surpriza. VASILESCU (14) si Bogdan MARINESCU (19) au taiat elanul amfitrionilor dupa doua actiuni la care portarul Enasoaie nu a avut replica. Cu linistea conferita de avantajul concludent avut pe tabela de marcaj, brezenii au exersat cateva trasee de joc care puteau aduce si alte reusite in contul vizitatorilor. Finalmente, in

"Dinamovistii sunt cu moralul la pamant! Trebuie sa-i invingem!"

24 August 2009 - "Dinamovistii sunt cu moralul la pamant! Trebuie sa-i invingem!"

Atacantului Stelei a acuzat caldura de la ora jocului, spunand ca la sol temperatura era de 40 de grade! Steaua a invins iar cu un gol marcat in a doua repriza. De data aceasta, salvatorul s-a numit Romeo Surdu. La finalul partidei, varful lui Bergodi a afirmat ca succesul ros-albastrilor este foarte util in vederea castigarii campionatului. Romeo, a fost mai greu decat va asteptati? Nu credeam ca vom castiga usor la Galati, pentru ca aici am gasit mereu o echipa redutabila. Azi a trebuit sa

CFR a scapat printre degete victoria in Ghencea

10 August 2009 - CFR a scapat printre degete victoria in Ghencea

"Feroviarii" au condus in doua randuri pe terenul Stelei, dar au terminat nedecis, 2-2, intr-unul dintre cele mai frumoase derby-uri ale anului. Dupa un meci in care a fost la conducere de doua ori, CFR Cluj a obtinut doar o remiza in Ghencea. Yssouf Kone si Dario Flores au adus echipa "feroviara" in avantaj pe tabela, insa Surdu si Kapetanos au facut ca partida sa se incheie la egalitate, 2-2. "Feroviarii" au luat startul in meciul din Ghencea decisi sa obtina prima victorie pe terenul Stelei.

Doar Mara a fost chemat la nationala

10 August 2009 - Doar Mara a fost chemat la nationala

Un singur CFR-ist figureaza pe lista fotbalistilor convocati pentru amicalul cu Ungaria.
Selectionerul echipei nationale a Romaniei, Razvan Lucescu, a anuntat lista celor 23 de jucatori care vor face parte din lotul pentru meciul amical cu Ungaria. Dintre acestia, 14 provin din campionatul intern, pe cind din restul de 9 "stranieri" lipsesc Adrian Mutu (Fiorentina) si Cristian Sapunaru (FC porto), absenti din cauze medicale. Marea surpriza o reprezinta aducerea la nationala a cuplului

Steaua incepe cu o victorie chinuita

03 August 2009 - Steaua incepe cu o victorie chinuita

Steaua s-a impus greu la Piatra Neamt, invingand cu 2-0 pe Ceahlaul dupa un meci extrem de slab al ros-albastrilor. Kapetanos a deschis scorul in minutul 80, Toja majorand diferenta in prelungiri.Dupa un meci excelent in Europa League impotriva scotienilor de la Motherwell, stelistii au avut mari probleme in a se conecta la importanta primului meci al campionatului, evolutia Stelei la Piatra Neamt fiind dezastruoasa.Acordati note jucatorilorFara prea multe sanse acordate inaintea partidei,

Bursa transferurilor in Liga lu' Mitica!

20 Iulie 2009 - Bursa transferurilor in Liga lu' Mitica!

lUnirea Urziceni (antrenor Dan Petrescu - confirmat)

Veniri: Sorin Paraschiv (mijlocas, Rimini), Boris Mijatovic (fundas, Rudar Velenje), Danut Munteanu (liber de contract), Vasile Maftei (fundas, Rapid).

Plecari: Tiberiu Balan (mijlocas, Sportul Studentesc, final imprumut), Dacian Varga (mijlocas, Sportul Studentesc, final imprumut), Laszlo Balint (fundas, liber de contract), Sorin Radoi (fundas, Unirea Alba Iulia)

lFC Timisoara (antrenor Ovidiu Sabau - nou)

Veniri:

Victima unui sistem

08 Iulie 2009 - Victima unui sistem

Fostul fotbalist Mihai Baicu a decedat luni seara, dupa o partida de fotbal jucata alaturi de prieteni, in cartierul Ghencea din Capitala. Decesul sau, survenit la numai 33 de ani, ridica semne de intrebare, alimentate de unele intamplari suspecte petrecute in cariera de jucator a celui care a trecut, intre altele, pe la FC National, FC Arges, FC Brasov sau Ceahlaul Piatra Neamt. Fotbalul romanesc nu are doar o problema de imagine, ci si una medicala, ignorata insa de mai-marii FRF si LPF. In

Molto bene, Cristiano!

02 Iulie 2009 - Molto bene, Cristiano!

Cu Toja impecabil in rol de coordonator si cu un Surdu cu pofta de gol, ros-albastrii au facut instructie cu slovenii de la Celje Meciul cu NK Celje, debutul lui Bergodi pe banca Stelei, a reusit sa-i raspunda la multe intrebari italianului. Un test util, care pe langa rezultatul generos a oferit si un spectacol savuros spectatorilor. Chiar daca a inceput, practic, munca la Steaua de doar sase zile, progresul facut de fotbalistii din Ghencea este vizibil. Joc in viteza, pigmentat cu pase din

REMIZA IN CHINURI!

23 Aprilie 2009 - REMIZA IN CHINURI!

F.C. BRASOV - UNIVERSITATEA CRAIOVA 1-1 (1-0)
Stadion: "Tineretului", teren: bun, timp: frumos, spectatori: 7000.
Au marcat: Surdu '5 / Fl. Costea '88.

F.C. BRASOV: D. Coman - Rui Duarte, B. Nicolae, Oros, Senin - Roman, Maldarasanu, P. Adriano, C. Munteanu - Surdu, Sburlea. Antrenor: Razvan Lucescu.

UNIVERSITATEA: Bornescu - Dananae, V. Gaman, D. Stoica, Rose - Wobay, Barboianu, Dilevski, Ologu - M. Costea, Fl. Costea. Antrenor: Nicolo Napoli.

Au arbitrat: Marius Avram (Bucuresti) -

FC Brasov-CS Otopeni 2-0, intr-un meci amical disputat la Breaza

11 Octombrie 2008 - FC Brasov-CS Otopeni 2-0, intr-un meci amical disputat la Breaza

Formatia pregatita de Razvan Lucescu s-a impus, vineri, cu scorul de 2-0, in fata lui CS Otopeni, intr-un meci amical disputat la Breaza, cele doua echipe profitand de pauza competitionala cauzata de partida nationalei Romaniei cu Franta, transmite corespondentul NewsIn.

Cele doua goluri ale partidei au fost marcate de Robert Ilyes, in minutele 51 si 75.Razvan Lucescu a folosit urmatoarea echipa: Nae (Kajcsa 46) - Voicu, B. Nicolae, N. Constantin (Oros 67), Cr. Ionescu - Buga, Paulo Adriano

Stegarii, post cu post

16 Septembrie 2008 - Stegarii, post cu post

Stelea: A avut un meci linistit, nu s-a complicat, a iesit bine la cornere si a dat siguranta echipei.

Duarte: Evolutie fara greseala, un jucator tehnic care face bine ambele faze ale jocului. O achizitie importanta si reusita ce confirma de la meci la meci.

Abrudan: Pentru prima data titular in acest sezon. Un redebut in Liga I dupa o pauza de aproape un an. Acest lucru s-a simtit in jocul sau, el avand o evolutie ezitanta.

Oros: In stilul caracteristic. Un fundas central

Prima victorie in deplasare

16 Septembrie 2008 - Prima victorie in deplasare

Brasovenii s-au deplasat in Crangul Buzaului decisi sa obtina cele trei puncte puse in joc, in fata unei echipe disperate, care in anterioarele 6 etape nu adunase nici un punct. Mai bine organizati si mai bine asezati in teren, stegarii nu au avut nici un moment emotii. Formatia gazda cu jucatori, in marea lor majoritate, de liga a III-a, nepunand nici un moment in pericol poarta aparata de Bogdan Stelea. Scorul putea fi mai mare, brasovenii fiind stopati in doua randuri de asistenti iar

Un gol de la fin pentru nas

30 August 2008 - Un gol de la fin pentru nas

Romeo Surdu (dreapta) nu mai daduse gol de pe vremea cand juca la CFR Venita dupa un egal cu cantec la Medias, Brasovul a incercat sa-si scoata parleala cu suferinda CS Otopeni. In prima repriza nu le-a iesit insa mai nimic, jocul fiind unul anost si plin de greseli personale. Meciul a prins totusi viata in minutul 41, cand Surdu si-a amintit cum e sa marchezi. Iar pentru CS Otopeni, jocul s-a rupt definitiv cu un minut inainte de pauza, cand arbitrul i-a lasat in 10. Cea de-a doua repriza a

Egal cu scantei la Medias

23 August 2008 - Egal cu scantei la Medias

Brasovenii si mediesenii au facut o risipa mare de efort pe o caldura infernala Gazdele au cerut de trei ori penalty, insa de fiecare data Coltescu a inchis ochii. Meci intre doua nou-promovate, reabilitand traditia Ardealului. Miza e mare, dar atmosfera e calma, caci cluburile nu se musca de beregata si nici publicul nu emite trivialitati, ca prin alte parti. Peste fair-play si bunavointa, combatantele toarna si alte atuuri. Gazdele, rutina lui Nana Falemi, tehnicitatea lui Oliveira, deprinsa

Lucescu: 'Nu ar fi nicio problema sa ma duc la Steaua'

07 August 2008 - Lucescu: 'Nu ar fi nicio problema sa ma duc la Steaua'

Antrenorul lui FC Brasov, Razvan Lucescu, a admis ca s-ar putea sa antreneze pe viitor Steaua sau echipa nationala si nu l-a acuzat pe Marius Lacatus pentru reactia pe care acesta a avut-o dupa ce ros-albastrii au inscris golul victoriei in jocul cu echipa din Brasov."Nu e corect fata de Lacatus sa vorbesc despre o posibila venire la Steaua. Intr-un viitor apropiat sau indeparatat nu se stie ce se poate intampla. Pentru mine nu ar fi nicio problema sa ma duc acolo. Indiferent unde mergi, daca

Toja vine la Steaua

17 Iulie 2008 - Toja vine la Steaua

Steaua este la un pas de achizitionarea mijlocasului stanga Juan Carlos Toja de la gruparea FC Dallas din MLS. Columbianul a fost recomandat stelistilor de Mario Branca, seful scouterilor din Ghencea, si, desi Gigi Becali nu si-a dat acordul initial, acesta va ajunge in Ghencea in scurt timp.Fotbalistul in varsta de 23 de ani, cunoscut pentru abilitatea de a isi scoate adversarii din joc prin dribling, ii va costa pe stelisti aproximativ 1 milion de dolari.

"Mai vine un fotbalist de profil

Lovin si Surdu, exilati la Buzau

16 Iulie 2008 - Lovin si Surdu, exilati la Buzau

Gigi Becali a plecat, marti, in Austria, pentru a vedea amicalul Stelei cu Besiktas si pentru a instaura disciplina in lotul lui Marius Lacatus. Becali le da motive de bucurie fanilor vicecampioanei, anuntand ca Romeo Surdu si Florin Lovin au fost trimisi la Gloria Buzau.Patronul Stelei a decis sa ii trimita pe cei doi la Buzau, unde ar putea ajunge

Surdu: "Sunt in vana maxima"

03 Iulie 2008 - Surdu: "Sunt in vana maxima"

Marcator al unui gol in amicalul castigat de Steaua cu 3-1 impotriva celor de la Austria Karnten, Romeo Surdu spune ca este in vana maxima si spera ca forma buna sa il tina cat mai mult in acest sezon."Pot spune ca sunt in vana maxima, dupa ce am dat un gol si doua pase de gol. Sper ca de data aceasta sa ma tina acest ritm. O sa avem vineri un joc cu o echipa mult mai buna, in care speram sa ne iasa mai multe faze de joc. Suntem pe drumul cel bun. Ne-au ajutat si noile achizitii, care au venit

Rezervele Stelei au fost la inaltime

03 Iulie 2008 - Rezervele Stelei au fost la inaltime

Neaga, Lovin si Surdu au condus Steaua catre o victorie la pas, dovedind faptul ca Dayro Moreno, Nicolita sau Ovidiu Petre vor avea de luptat pentru un loc de titular. Fata de precedentul amical, cu Maribor, Marius Lacatus a schimbat liniile, asezand pe teren o formula de echipa cu cinci mijlocasi si un singur varf, Rica Neaga. Cum piesele grele au absentat si de la acest meci, este putin probabil ca antrenorul Stelei se va baza pe acelasi "11" de start odata cu inceputul sezonului oficial.

Laca si Ilie, subminati de Becali

20 Mai 2008 - Laca si Ilie, subminati de Becali

Finantatorul stelist, Gigi Becali, spune ca el decide politica de transferuri a Stelei. Daca despartirile de Habibou si Mendoza au fost hotarate de Marius Lacatus (foto), nu acelasi lucru se poate spune despre jucatorii care urmeaza sa vina in Ghencea. "Problema mea este ce cumpar, nu ce vand. Normal ca va fi hotararea mea in final!", a spus Gigi Becali, limitand astfel autoritatea managerului sportiv si a antrenorului. "Adrian Ilie trebuie sa-si faca treaba. Cand finalizeaza, vine la mine si

FC Brasov negociaza pentru Romeo Surdu

15 Mai 2008 - FC Brasov negociaza pentru Romeo Surdu

Nou promovata FC Brasov doreste sa il achizitioneze pe mijlocasul stanga al Stelei, Romeo Surdu, aflat pe lista neagra a patronului Gigi Becali.Presedintele ardelenilor, Dinu Gheorghe, a confirmat discutiile pentru transferul lui Surdu si spera ca totul sa decurga bine pentru ca mutarea sa se concrezeze.

Romeo Surdu este dorit de FC Brasov

15 Mai 2008 - Romeo Surdu este dorit de FC Brasov

Presedintele executiv al echipei FC Brasov, Dinu Gheorghe, a declarat miercuri ca este interesat de un transfer al atacantului stelist Romeo Surdu, transmite corespondentul NewsIn. "Pista Romeo Surdu este una pe care insistam. Acum vrem sa vedem daca se vor finaliza pozitiv discutiile", a spus Dinu Gheorghe, in vreme ce Surdu nu a dorit sa se refere la acest subiect: " Nu pot sa comentez nimic". Fotbalistul

Surdu, spre Brasov

15 Aprilie 2008 - Surdu, spre Brasov

Fotbalistul FC Steaua, Romeo Surdu, este dorit de Razvan Lucescu la Brasov si are sanse mari sa ajunga la poalele Tampei in vara, dupa ce in ultimele meciuri nu a mai prins echipa in Ghencea.Adus de la CFR Cluj pentru 800.000 de euro, Romeo Surdu a fost impus in primele meciuri in prima echipa de Gigi Becali si a devenit cel mai antipatic om din Ghencea, scandarea cea mai intalnita pe stadionul Stelei fiind "Ia-l si pe Surdu, Elodia ia-l si pe Surdu".Dupa ce in pauza de iarna Adrian Ilie a

Romeo Surdu este dorit de Razvan Lucescu la Brasov si are sanse mari sa ajunga la poalele Tampei in vara, dupa ce in ultimele meciuri nu a mai prins echipa in Ghencea. Adus de la CFR Cluj pentru 800.000 de euro, Romeo Surdu a fost impus in primele meciuri in prima echipa de Gigi Becali si a devenit cel mai antipatic om din Ghencea, scandarea cea mai intalnita pe stadionul Stelei fiind "Ia-l si pe Surdu, Elodia ia-l si pe Surdu!". Dupa ce in pauza de iarna Adrian Ilie a anuntat ca, daca nu va

Fotbal - Liga a III-a, Seria a II-a, etapa a XXVII-a: Emotiile continua

14 Aprilie 2008 - Fotbal - Liga a III-a, Seria a II-a, etapa a XXVII-a: Emotiile continua

Aversa Bucuresti - Dunarea Calarasi 1 - 3 (0 - 3)Dunarea obtine a doua victorie din acest an, dar nu a scapat de emotiile retrogradarii.Dupa patru meciuri fara victorie, care au adus-o la doua puncte de retrogradare, Dunarea a oprit vineri "seria neagra" si a reusit sa castige al doilea meci din retur. Calarasenii s-au impus in deplasare la retrogradata Aversa Bucuresti. Golurile pentru cea mai clara victorie a Dunarii din acest an au fost marcate de Culina, Stefan si Panait. Trupa lui Marian

Steaua a umplut stadionul la Focsani

18 Octombrie 2007 - Steaua a umplut stadionul la Focsani

CSM Focsani - Steaua 0 - 2 (0 - 1), intr-o partida de pregatire disputata aseara pe stadionul "Milcovul" u tribunele stadionului au fost pline, peste opt mii de focsaneni, dar si din alte localitati, fiind prezenti in tribune

Peste opt mii de persoane au venit ieri dupa-amiaza sa vada la lucru cea mai titrata echipa de fotbal din Romania, Steaua Bucuresti. Veniti si din orasele invecinate, precum Tecuci, Adjud, Panciu sau Marasesti, suporterii au asistat la un adevarat spectacol,

Steaua are lotul aproape complet

10 Septembrie 2007 - Steaua are lotul aproape complet

Meciul Romaniei in Belarus, care a dus la intreruperea campionatului, le-a prilejuit echipelor din prima liga organizarea mai multor jocuri amicale, unele dintre ele cu echipe din strainatate.Rapid a invins cu scorul de 2-1 formatia elena Panionios Atena, intr-un meci amical disputat pe Stadionul Giulesti. Golurile echipei Rapid au fost marcate de Cesinha '65 si Boya '87, echipa elena punctand prin Fernandez '84. La Rapid a evoluat si brazilianul Tamandare, ca fundas stanga.La Constanta, Farul

Andone: "Nu dau explicatii jucatorilor"

24 August 2007 - Andone: "Nu dau explicatii jucatorilor"

Ioan Andone, antrenorul celor de la CFR Cluj a declarat ca nu da explicatii jucatorilor care nu prind lotul pentru jocurile oficiale, facand trimitere la nemultumirea lui Pedro Oliveira legata de statutul sau de rezerva. Acesta i-a indrumat pe fotbalisti ca in cazul unor nemultumiri sa se adreseze presedintelui Iuliu Muresan. "Nu dau explicatii nici unui jucator. Am vorbit cu Pedro Oliveira despre situatia sa. El doreste sa joace, ca orice jucator. Vrea sa joace, insa mai are de dat jos cateva

Cadou de la Muresan pentru Romeo Surdu

23 August 2007 - Cadou de la Muresan pentru Romeo Surdu

Cu putine momente inaintea anuntarii plecarii la Steaua a lui Romeo Surdu, in vestiarul "feroviarilor" s-au auzit ropote de aplauze. Motivul a fost reprezentat de cadoul facut de presedintele clubului CFR, Iuliu Muresan, fostului jucator al formatiei sale.
Muresan i-a inmanat lui Surdu tricoul de joc din acest sezon, pe care atacantul nu a apucat sa-l imbrace la nici o partida oficiala pentru CFR. "Aplauzele din vestiar au fost cauzate de faptul ca i-am facut cadou lui Romica tricoul din

Lacrimi si regrete

22 August 2007 - Lacrimi si regrete

Dupa 2 ani petrecuti la CFR Cluj, brasoveanul Romeo Surdu va semna azi un contract de joc cu Steaua Bucuresti. Factorul determinant in alegerea sa a fost posibilitatea de a evolua in Liga Campionilor.

Adio CFR!

Cu lacrimi in ochi si vocea tremurinda, fotbalistul a pasit pentru ultima oara in vestiarul unde a petrecut cele mai frumoase clipe din viata. Aplaudat de colegi, plins de presedintele clubului Iuliu Muresan, Surdu se pregateste de o noua provocare. "Este un moment dificil,

Revansa mult asteptata

17 August 2007 - Revansa mult asteptata

Duminica, de la 20.30, CFR Cluj va primi vizita vicecampioanei, intr-un meci ce se anunta extrem de spectaculos. Clujenii vor incerca sa invinga, dupa ce in returul sezonului trecut au fost infrinti in Gruia de Steaua, care i-a scos atunci si din lupta pentru titlu.

Cosmarul fazelor fixe

In cel mai puternic campionat de dupa '90, nu mai putin de cinci echipe sint angrenate in lupta pentru cistigarea locului intii. Dinamo, Steaua, Rapid, Poli Timisoara si CFR Cluj vor incerca

Steaua confirma interesul pentru atacantul Romeo Surdu

17 August 2007 - Steaua confirma interesul pentru atacantul Romeo Surdu

Managerul sportiv al Stelei, Adrian Ilie, a recunoscut ieri interesul pentru atacantul lui CFR Cluj, Romeo Surdu (foto dreapta). Totusi, oficialii "ros-albastrilor" nu au contactat conducerea "feroviarilor" in vederea unui transfer al lui Surdu care mai are un an de contract cu CFR Cluj.
"Noi ni-l dorim de mai multa vreme pe Surdu, nu doar de ieri, de azi. E un jucator bun, tanar, care ne intereseaza.
Stim ca la iarna intra in ultimele sase luni de contract, insa pana acum nu am discutat

Romeo Surdu: "Batem cu 3-0 pe Anorthosis!"

16 August 2007 - Romeo Surdu: "Batem cu 3-0 pe Anorthosis!"

Desi nu a fost inclus in lot pentru dubla cu Anorthosis, Romeo Surdu
nu isi face probleme in privinta invingatoarei. Mai mult, fotbalistul anticipeaza o victorie categorica a echipei sale.

Cristiano Bergodi, confidentul sau

Nelipsit din prima echipa in mandatul lui Cristiano Bergodi, Romeo Surdu a intrat in dizgratia conducerii tehnice in actualul sezon. Motivul? Refuzul jucatorului de a semna prelungirea contractului. Trecut pe linie moarta de Ioan Andone, care a spus la un

CFR fierbe pe final de campionat

02 Mai 2007 - CFR fierbe pe final de campionat

Situatia clujenilor devine tot mai tensionata, mai ales ca diferenta de puncte fata de Steaua si Rapid a scazut in ultimele etape. Cristian Coroian, Vasile Jula, Alin Minteuan si Adrian Anca, cei patru jucatori exclusi din lot inaintea partidei cu FC Arges, vor afla azi daca vor

Egalul lui Adrian Anca

12 Februarie 2007 - Egalul lui Adrian Anca

Condusi la pauza

Prezenti in Cipru, unde isi desfasoara al doilea cantonament din acest an, CFR-istii lui Cristiano Bergodi au sustinut un nou meci test, la finele saptaminii trecute, in compania echipei bulgare Levski Sofia. In prima partida disputata in Insula Afroditei, "feroviarii" au trecut la pas, cu 4-1, de coreenii de la Daejeon Citizen. De data aceasta, adversarul s-a dovedit a fi, insa, mult mai combativ, ceea ce s-a vazut inca din debutul partidei. Italianul Bergodi

Cu 12 straini in lot, Anca a fost vedeta

07 Februarie 2007 - Cu 12 straini in lot, Anca a fost vedeta

Desi initial trebuia sa joace impotriva polonezilor de la Korona Kielce, unele probleme ale "lesilor" au facut ca delegatia poloneza sa paraseasca mai repede insula Afroditei. Astfel, conducerea clujenilor s-a miscat repede si a perfectat un "amical" cu Daenjeon Citizen, formatie invinsa de Universitatea Craiova cu 3-0 in urma cu cateva zile. Cirstiano Bergodi l-a titularizat pe postul de atacant central pe Adrian Anca, care a profitat de faptul ca noul-venit Viorel Frunza este convocat la