Sahtiorul lui Lucescu, eliminat din Liga Campionilor! Barcelona, in semifinale

Marti, 12 Aprilie 2011, ora 23:35
7101 citiri

Echipa pregatita de Mircea Lucescu, Sahtior Donetk, a fost eliminata din Liga Campionilor de FC Barcelona, in urma infrangerii suferite pe teren propriu, scor 0-1. "Catalanii" s-au calificat lejer in careul de asi, dupa ce in tur s-au impus cu 5-1.

Ucrainenii au inceput partida cu gandul la victorie, impinsi de la spate de atmosfera extraordinara facuta de cei aproape 50.000 de spectatori aflati pe Donbass Arena.

Douglas Costa a ratat prima mare ocazie a partidei in minutul 9. Brazilianul a primit o pasa excelenta in careu, dar sutul sau a fost blocat de parada lui Victor Valdes. Portarul Barcelonei a intervenit cateva minute mai tarziu si la sutul lui Jadson.

Ibericii au expediat primul sut spre poarta lui Piatov abia in minutul 22, insa execuia lui Xavi Hernandez a trecut cu mult peste transversala. Goalkeeperul ucrainean a retinut cu emotii, cateva minute mai tarziu, sutul puternic al lui Messi.

FC Barcelona a deschis scorul cu trei minute inainte de pauza, argentinianul Lionel Messi inscriind in poarta gazdelor dupa ce a primit o pasa perfecta de la Dani Alves.

Oaspetii n-au fortat deloc in repriza secunda, dar au practicat acelasi joc de pase naucitor, posesia indelungata a ibericilor impiedicandu-i pe ucraineni sa se apropie prea mult de careul lui Valdes.

Echipa lui Mircea Lucescu putea egala cu un sfert de ora inainte de final, insa sutul din intoarcere al lui Mkhitarian a fost respins de goalkeeperul catalanilor chiar de sub transversala. Messi si Pedro au aparut din nou periculos in careul ucrainenilor, dar executiile acestora n-au modificat tabela de marcaj.

FC Barcelona s-a calificat astfel in semifinale cu scorul general de 6-1, urmand sa intalneasca, cel mai probabil, pe Real Madrid, marea rivala din Primera Division.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei Sahtior Donetk - FC Barcelona, din sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

LIVE Text:

Final de meci! FC Barcelona se califica in semifinalele Champions League cu scorul general de 6-1!

Min.90+2 Barcelona tine balonul in apropierea careului advers.

Min.90 Se arata trei minute de prelungire.

Min.89 Suporterii ucraineni continua sa-si sustina favoritii din tribune.

Min.88 Final linistit de meci. FC Barcelona se indreapta spre o semifinala de foc cu Real Madrid.

Min.84 - Sahtior rateaza o buna ocazie de egalare! Moreno apare in careu, dar nu reuseste sa traga pe poarta.

INFO - In cealalta partida, Manchester United conduce Chelsea cu 2-1, iar oaspetii joaca in inferioritate numerica.

Min.81 Pedro rateaza poarta din careu, dupa o pasa de la Messi.

Min.80 - Messi incearca o scarita, dar nu-l pacaleste pe Piatov.

Min.75 - Ultima schimbare la Barcelona: Jeffren intra in locul lui David Villa.

Min.75 - Ucrainenii trec pe langa egalare prin Mkhtarian, al carui sut din marginea careului este respins incredibil de Valdes de sub transversala.

Min.72 - Joc fragmentat de minute bune. Faulturi dese de ambele parti.

Min.71 - Milito primeste cartonasul galben.

Min.70 - Schimbare la oaspeti: Milito il inlocuieste pe Pique.

Min.67 - Lucescu muta din nou: Moreno ii ia locul lui Luiz Adriano.

Min.66 - Prima schimbare la Barcelona: Pedro intra in locul lui Xavi.

Min.65 - Kobin primeste pe stanga si recentreaza, insa oaspetii scapa fara emotii din aceasta faza.

Min.61 - Iscenko il trage de tricou pe Messi si primeste cartonasul galben.

Min.59 - Ratare mare la poarta lui Piatov! Afellay suteaza cu dreptul, portarul ucrainean respinge, iar Dani Alves suteaza pe langa poarta de la 22 de metri.

Min.58 - Schimbare la Sahtior: Eduardo intra in locul lui Douglas Costa.

Min.57 - Mkhitarian este primul avertizat al partidei.

Min.56 - Afellay primeste in flancul stang, dar pasa spre Adriano este blocata de Iscenko.

Min.52 - Joc de pase excelent al catalanilor. Elevii lui Guardiola conduc ostilitatile in jumatatea adversa.

Min.49 - Ucrainenii insista in ofensiva, Willian paseaza excelent in careu, dar ibericii resping.

INFO - Nu s-au facut modificari la pauza.

Incepe repriza a doua!

----------------------------------

Se incheie prima repriza!

Min.44 - Valdes scoate de la vinclu la o lovitura libera a gazdelor.

Min.42 - Gooool Barcelona! Dani Alves paseaza in careu la Messi, iar atacantul oaspetilor suteaza pe jos si il bate pe Piatov!

Min.36 - Messi suteaza peste poarta de la marginea careului.

Min.33 - Ratare uriasa a Barcelonei! Messi scapa singur pe dreapta si incearca sa-l lobeze pe Piatov, dar ucraineanul salveaza poarta.

Min.31 - Rakitki resping ede pe linia portii la sutul lui Adriano.

Min.28 - Messi suteaza de la 20 de metri, Piatov retine cu emotii.

Min.24 - Jadson primeste in careu si trage direct la poarta, dar Valdes retine.

Min.22 - Xavi incearca un sut spre poarta lui Piatov, dar balonul trece alaturi.

Min.18 - Piatov retine fara probleme lovitura de cap a lui Keita.

Min.16 - Gazdele continua ofensiva, Barcelona inca n-a tras la poarta lui Piatov.

Min.14 - Jadson combina cu Douglas Costa, iar primul suteaza direct in bratele lui Valdes.

Min.9 - Ocazie mare pentru Sahtior! Douglas Costa primeste in careu si trage cu stangul, dar Valdes respinge senzational.

Min.6 - Ucraineni preseaza la mijlocul terenului.

Min.4 - David Villa primeste in careu de la Messi, incearca sa patrunda printre doi adversari, dar faulteaza in atac.

INFO - Atmosfera superba facuta de suporterii ucraineni.

Incepe partida!

INFO - Se intoneaza imnul Champions League.

INFO - Cele doua formatii au patruns pe teren.

Sahtior: Piatov - Iscenko, Kobin, Rakitki, Sevciuk - Hubschmann, Mkhitarian - Douglas Costa, Jadson, Willian - Luiz Adriano;

Antrenor: Mircea Lucescu;

FC Barcelona: Valdes - Dani Alves, Pique, Busquets, Adriano - Mascherano, Keita - Messi, Xavi, Afellay - David Villa;

Antrenor: Pep Guardiola;

Arbitri: Florian Meyer (centru), Holger Henschel, Christoph Bornhorst (asistenti), Christian Dingert, Marc Seemann (aditionali), Peter Sippel (rezerva).

Sahtior - Barcelona: Lucescu vrea victoria, dar nu crede in calificare

In tur, FC Barcelona s-a impus clar, scor 5-1.

Motivul pentru care Marius Șumudică l-a înjurat pe Mircea Lucescu. Cum a reacționat antrenorul de 78 de ani
Marius Șumudică a evoluat ca jucător la Rapid în perioada 1997-1998 și 1999-2000 și l-a avut antrenor și pe Mircea Lucescu. Șumi a fost un jucător orgolios care s-a înfuriat pe Mircea...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Sahtior Barcelona Liga Campionilor, #Rezultate Liga Campionilor, #Sahtior eliminata Liga Campionilor, #mircea lucescu , #Mircea Lucescu