Sahtior Donetk castiga titlul in Ucraina

Duminica, 18 Mai 2008, ora 09:52
1686 citiri

Tehnicianul roman de la Sahtior Donetk, Mircea Lucescu a cucerit titlul in Ucraina dupa o pauza de doi ani si dupa 4-1 in ultima etapa cu Metalurg Donetk.

Mircea Lucescu a realizat eventul in Ucraina, in doar 10 zile, dupa ce pe 7 mai castiga Cupa, dupa 2-0 in finala cu Dinamo Kiev. Cu un avans de un punct fata de rivala Dinamo Kiev, Sahtior avea nevoie de un succes pe teren propriu, in fata lui Metalurg, dar si pentru cei 35.000 de suporteri prezenti la meci.

Cu Razvan Rat titular, Sahtiorul nu a lasat nicio sansa adversarului si a lamurit partida inca de la pauza, cand scorul era 3-0. Rivala Dinamo Kiev, cu Tiberiu Ghioane titular, a remizat in deplasare cu Metalist Harkov, scor 2-2.

Din sezonul viitor, Sahtior Donetk se va muta pe un nou stadion, care va avea o capacitate de 55.000 de locuri. Antrenorul Mircea Lucescu a cucerit in cei 4 ani petrecuti la Sahtior, 6 trofee: 3 titluri, doua Cupe si o Supercupa.

Scandal la nivel înalt în Guvernul Ucrainei. Un important ministru, suspectat de corupție, a demisionat
Mîkola Solski, ministrul ucrainean al Agriculturii, a demisionat din funcție după ce a fost acuzat că şi-a însuşit terenuri care aparţin statului înainte să intre în Guvern, potrivit...