Sfert de finala de vis intre surorile Williams, la US Open

de Dan Alexandru
Luni, 07 Septembrie 2015, ora 00:29

Serena si Venus Williams au castigat duminica seara meciurile lor din optimile de finala de la US Open, urmand sa joace impreuna in faza sferturilor.

Venus a trecut prima in sferturi dupa o victorie cu Annett Kontaveit din Estonia, scor 6-2, 6-1. Imediat dupa, Serena a oferit o demonstratie de tenis cu mult mai tanara sa rivala din SUA, Madison Keys. Scorul a fost 6-3, 6-3.

Serena si Venus vor juca asadar pentru un loc in semifinalele US Open, cel mai probabil marti seara.

Va fi al 27-lea duel direct intre cele doua, Serena conducand cu 15-11.

Ultima data, cele doua au jucat la Wimbledon, in acest an, in faza 16-imilor, liderul mondial castigand cu 6-4, 6-3.