Serena Williams se califica in semifinale la Miami. Urmeaza Halep

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Miercuri, 01 Aprilie 2015, ora 22:19
39386 citiri

Serena Williams s-a calificat, miercuri seara, in semifinalele turneului WTA de la Miami.

In faza sferturilor de finala, lidera clasamentului mondial a invins-o cu emotii pe Sabine Lisicki, scor 7-6, 1-6, 6-3.

Serena s-ar putea intalni cu Simona Halep in semifinalele de la Key Biscaine, daca romanca va reusi sa treaca de Sloane Stephens.

Intalnirea dintre Serena si Lisicki a inceput oarecum asteptat, ambele jucatoare facandu-si serviciul in primele game-uri. Au aparut insa destul de rapid si sincopele, breakurile venind unul dupa altul.

Serena a rupt chiar o racheta dupa ce si-a pierdut serviciul pentru a doua oara.

In cele din urma, primul set s-a decis la tiebreak, acolo unde Williams a fost mai sigura pe ea si s-a impus destul de lejer.

Setul secund a fost unul mizerabil pentru numarul 1 WTA, care a fost depasita categoric la toate capitolele, cedand cu un incredibil 1-6.

Serena si-a revenit insa in "decisiv", cand a profitat si de oboseala accentuata acuzata de adversara sa, reusind sa isi adjudece victoria si sa obtina calificarea. A fost si un rezultat istoric pentru celebra jucatoare din Statele Unite, care a obtinut victoria cu numarul 700 in cariera.

Williams asteapta acum meciul dintre Simona Halep si Sloane Stephens pentru a-si afla adversara din semifinale.

Intalnirea dintre Serena Williams si Sabine Lisicki a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul acesteia:

Serena Williams - Sabine Lisicki 7-6 (4) / 1-6/ 6-3

Setul III

22:18 - Game, set si meci Serena Williams! O asteapta pe Simona Halep in semifinale!

22:16 - Game Sabine, insa Serena serveste pentru victorie.

22:11 - Lisicki va servi pentru a ramane in acest meci. Serena este aproape de victorie.

22:08 - Serena se mentine in avantaj in acest set decisiv.

21:55 - Game Serena, care se distanteaza la 3-0. Sabine isi cheama din nou antrenorul.

21:50 - Reuseste breakul Serena si ia un avantaj important.

21:46 - Serena incepe decisivul cu un game pe propriul serviciu.

Setul II

21:40 - Game si set Sabine Lisicki! Vom avea un decisiv in acest meci.

21:38 - Din nou break pentru Lisicki, care va servi pentru castigarea setului.

21:31 - Inca un break pentru Lisicki si nemtoaica ia o buna optiune pentru a castiga acest set.

21:22 - Rebreak rapid pentru Sabine.

21:18 - Serena incepe perfect al doilea set, cu un break!

Setul I

21:11 - Serena Williams castiga primul set la tiebreak!

21:03 - Serena reuseste un nou break si trimite setul I in tiebreak.

20:58 - Break Lisicki, care va servi pentru castigarea primului set.

20:48 - Serena isi face serviciul dupa ce salveaza doua mingi de break, iar Lisicki isi cheama antrenorul.

20:42 - Williams face si ea al doilea break dupa ce si-a rupt o racheta de nervi.

Serena Williams a explodat la Miami: A rupt o racheta de nervi

20:38 - Inca un break pentru Lisicki, iar Serena cedeaza nervos!

20:31 - Rebreak rapid pentru Sabine.

20:27 - Vine si primul break pentru Serena.

20:23 - Cele doua jucatoare nu au avut probleme la serviciu pana la prima pauza.

20:16 - Incepe partida cu Serena la serviciu!

INFO: Sunt in jur de 27 de grade Celsius la aceasta ora in Miami, atmosfera fiind incinsa de un soare puternic.

20:05 - Au inceput miscarile de incalzire pe terenul central de la Miami.

20:00 - In aplauzele spectatorilor, intra in arena cele doua jucatoare.

INFO: Serena si Sabine s-au intalnit de trei ori pana acum, Williams conducand in disputele directe cu scorul de 2-1.

INFO: Invingatoarea acestui meci ar putea juca impotriva Simonei Halep in semifinale, daca romanca o va elimina pe Sloane Stephens.

Medicul Cătălin Cîrstoiu, propunerea PSD-PNL pentru Primăria Capitalei, a ajuns la Guvern pentru a discuta cu liderii coaliției. Ședințe la PNL și PSD București
Medicul Cătălin Cîrstoiu a ajuns, marți, 19 martie, la Palatul Victoria pentru a discuta cu liderii coaliţiei, acesta urmând să fie anunţat oficial drept candidat al celor două partide la...
Conducerile PSD și PNL, discuții cu consilierii municipali pe amendamente la bugetul Capitalei. Se cere o dezbatere în Consiliul General SURSE
Conducerile PNL şi PSD Bucureşti vor avea o întâlnire, marţi, 19 martie, cu consilierii municipali social-democraţi şi liberali pentru a cere convocarea unei şedinţe de Consiliu General...
#Serena Williams Lisicki Miami, #Serena Williams Halep Miami, #Miami Open 2015 , #WTA