Rezultatele 1 - 30 din 1000 (0.336 secunde)
Schimba cuvintele cautate
Filtreaza dupa data
Data inceput
Data sfarsit

Filtreaza dupa publicatie

ACCIDENT CU 4 VICTIME LA MEDIAS

Luni, 16 Iulie 2018, ora 21:36

ACCIDENT CU 4 VICTIME LA MEDIASIn aceasta seara, 4 persoane au ajuns la spital dupa ce au fost implicate intr-un accident in municipiul Medias. Potrivit informatiilor transmise de purtatorul de cuvant al IPJ Sibiu, Elena Welter, din

Actualitate / stiri Actualitate22 vizite[ SibiuNews ]

Biciclistul cisnadian care face TURUL ROMANIEI ajunge in seara asta la Alexandria!

Luni, 16 Iulie 2018, ora 19:17

Biciclistul cisnadian care face TURUL ROMANIEI ajunge in seara asta la Alexandria!Dumitru Stelea, cisnadianul nostru fain NU SE LASA!!! Azi a parcurs 4 judete, trecand prin Dolj, Olt, Arges si Teleorman. Mai exact, asa cum ne-a comunicat, chiar din... pasul rotat al bicicletei, in aceasta

Actualitate / stiri Actualitate16 vizite[ SibiuNews ]

Munitie descoperita la Medias, intr-un parc, si la Seica Mare

Luni, 16 Iulie 2018, ora 18:44

Munitie descoperita la Medias, intr-un parc, si la Seica MareGRENADA in parcul de pe strada Michael Wiess din municipiul Medias! Asa cum ne-a declarat Ramona Nistor, purtator de cuvant ISU Sibiu, este vorba de o grenada defensiva. Aceasta a fost ridicata de

Actualitate / stiri Actualitate40 vizite[ SibiuNews ]

Furia vremii a facut pagube importante in judetul Sibiu. Suma totala ar putea ajunge la aproape 7 milioane de lei!

Luni, 16 Iulie 2018, ora 17:13

Furia vremii a facut pagube importante in judetul Sibiu. Suma totala ar putea ajunge la aproape 7 milioane de lei!Intrunit in sedinta extraordinara, la convocarea prefectului Adela Muntean, Comitetul Judetean pentru Situatii de Urgenta a aprobat, luni, 16 iulie, Hotararile 7 - 19 privind evaluarea preliminara a pagubelor produse de fenomenele hidrometeorologice periculoase din perioada 7 - 11 iulie 2018, in judetul Sibiu.
Asa cum anunta autoritatile, valoarea pagubelor materiale provocate de ploi torentiale, scurgeri de pe versanti, alunecari de teren la caile de comunicatii si obiectivele de utilitate

Actualitate / stiri Actualitate24 vizite[ SibiuNews ]

FRUMOS. CERAMIC. FOLOSITOR. CERAMICA DE BISTRITA Un altfel de targ al olarilor in Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului

Luni, 16 Iulie 2018, ora 16:23

FRUMOS. CERAMIC. FOLOSITOR. CERAMICA DE BISTRITA Un altfel de targ al olarilor in Muzeul in aer liber din Dumbrava SibiuluiOale, olari, povesti ce cresc din lut cu... mestesug! Muzeul ASTRA organizeaza in perioada 18-22 iulie 2018 cea de-a VI-a editie a Targului Frumos. Ceramic. Folositor. Ceramica de Bistrita. Pe parcursul a trei zile, 20 de olari din Romania, Ungaria, Bulgaria si Republica Moldova se vor intrece la roata olarului si vor gati pe vatra deschisa, in vase de lut, retete traditionale. Comisiile de jurizare prezente in Muzeul in aer liber din Dumbrava Sibiului vor desemna apoi pe cei mai buni olari dar

Actualitate / stiri Actualitate21 vizite[ SibiuNews ]

Aproape 15.600 de oaspeti la Muzeul ASTRA, in numai 4 zile!

Luni, 16 Iulie 2018, ora 13:28

Aproape 15.600 de oaspeti la Muzeul ASTRA, in numai 4 zile!In perioada 12-15 iulie 2018, Muzeul ASTRA a inregistrat 15.584 vizitatori. Asta nu e doar o propozisie, o stire... oarecare. Asta e o noa confirmare ca MUZEUL ASTRA este un leagan de cultura, un loc binecuvantat unde traditia, neamul. mesterii, oaspetii, oamenii de cultura tes, fara ostenire ROMANIA FRUMOASA. Ca

Actualitate / stiri Actualitate12 vizite[ SibiuNews ]

321 de sanctiuni contraventionale aplicate de politistii sibieni in numai 3 zile. 23 de soferi au ramas pietoni. A fost depistat un brasovean care circula pe DN1 cu 191 de km/h

Luni, 16 Iulie 2018, ora 12:42

321 de sanctiuni contraventionale aplicate de politistii sibieni in numai 3 zile. 23 de soferi au ramas pietoni. A fost depistat un brasovean care circula pe DN1 cu 191 de km/hN-AU IERTAT NIMIC: In perioada 13 - 15 iulie a.c., politistii sibieni au constatat 19 infractiuni la regimul rutier, au retinut 23 de permise de conducere, au retras 10 certificate de inmatriculare si au aplicat 321 de sanctiuni contraventionale in valoare de 73.400 de lei. Concret, pentru conducere sub influenta alcoolului au fost retinute 6 permise, pentru neacordare de prioritate au fost retinute 5 permise, pentru depasire neregulamentara 5, 1 pentru viteza peste limita legala si 6 pentru

Actualitate / stiri Actualitate30 vizite[ SibiuNews ]

Se-ntorc CALFELE CALATOARE

Luni, 16 Iulie 2018, ora 12:00

Se-ntorc CALFELE CALATOARECalfele calatoare se intorc la Sibiu! Se intampla incepand cu data de 23 iulie 2018: calfele revin pentru a lucra laolalta si pentru a prezenta la umbra Catedralei Evanghelice din cea mai veche piata a Sibiului, Piata Huet, traditia veche din Transilvania, aceea a plecarii in calatorie a tinerilor mestesugari. Deschiderea

Actualitate / stiri Actualitate19 vizite[ SibiuNews ]

Nu conteaza ce bolid de lux conduci, ci... cum conduci si CE VITEZA AI! Tanar MORT in zori pe DN71, in Dambovita, un PORCHE FACUT PRAF...

Luni, 16 Iulie 2018, ora 11:33

Nu conteaza ce bolid de lux conduci, ci... cum conduci si CE VITEZA AI! Tanar MORT in zori pe DN71, in Dambovita, un PORCHE FACUT PRAF...INVAEsA CINEVA CEVA DIN ASTA?!? Tragedie in aceasta dimineata, in jurul orei 4.00, pe DN 71, in localitatea Mircea Voda- judetul Dambovita. Viteza de-a dreptul exagerata, a provocat moartea unui tanar de 30 de ani. Soferul unui Porche a pierdut controlul asupra directiei si s-a rasturnat in afara carosabilului. Victima este un tanar de 30 de ani, din Valea Voievozi, potrivit informatiilor transmise de Politia Dambovita. Masina sa, un Porsche 911, cu numar de

Actualitate / stiri Actualitate40 vizite[ SibiuNews ]

Sala Thalia devine... casa muzicii clasice, in cadrul Festivalului-turneu Moldo Crescendo

Luni, 16 Iulie 2018, ora 09:41

Sala Thalia devine... casa muzicii clasice, in cadrul Festivalului-turneu Moldo CrescendoFestivalul Moldo Crescendo, un eveniment de amploare. Asa cum ne asigur organizatorii, la cea de a 4-a editie - Muzica Uneste ajunge la sute de spectatori din 10 orase de dincolo si dincoace de Prut. Tineri talentati vor povesti si canta muzica clasica. .. Sibiul este unul dintre orasele ce va gazdui Festivalul - turneu Moldo Crescendo. Aici, evenimentul va avea loc, in data de 22 iulie, incepand cu ora 19.00: este vorba despre cel de-al 7-lea concert in Sala Thalia. Intrarea este libera, iar

Life Show / stiri Actualitate2 vizite[ SibiuNews ]

Accident grav pe DN7 in zona Lazaret. Ansamblu-TIR rasturnat

Luni, 16 Iulie 2018, ora 08:03

Accident grav pe DN7 in zona Lazaret. Ansamblu-TIR rasturnatUn ansamblu-TIR s-a rasturnat in aceasta dimineata pe DN7, in zona Lazaret. Potrivit primelor informatii transmise de purtatorul de cuvant al IPJ Sibiu, Elena Welter, in urma accidentului produs

Actualitate / stiri Actualitate35 vizite[ SibiuNews ]

Sofer din Vurpar depistat la Sibiu, cu alcoolemie de 1,25 mg/l alcool pur in aerul expirat, dupa o tamponare

Duminica, 15 Iulie 2018, ora 21:36

Sofer din Vurpar depistat la Sibiu, cu alcoolemie de 1,25 mg/l alcool pur in aerul expirat, dupa o tamponareMunicipiul Sibiu, str. Steflesti: un sofer de 50 de ani, din Vurpar, vireaza la stanga fara sa acorde prioritate si, asa cum aflam de la purtatorul de cuvant al IPJ Sibiu, Elena Welter, intra in coliziune cu un autoturism condus regulamentar. Din fericire, in urma evenimentului

Actualitate / stiri Actualitate29 vizite[ SibiuNews ]

FRANEsA, CAMPIOANA MONDIALA. CROAEsIA, JOS PALARIA!!!

Duminica, 15 Iulie 2018, ora 20:29

FRANEsA, CAMPIOANA MONDIALA. CROAEsIA, JOS PALARIA!!!Cupa Mondiala, ultimul bal... adica... meciul de final. Un meci fabulos, incheia cu un scor demn de o batalie pe cinste, de o competitie care pune in lumina valorile fotbalului mondial: 4-2. FRANEsA E MAREA CASTIGAOARE,DAR NICI CROAEsIA NU S-A LASAT- A LUPTAT PANA IN ULTIMA SECUNDA! Cam asta ar fi rezumatul... Prima mare surpriza a partidei a venit undeva, pe la mijlocul primei reprize cand , la numai cateva minute de cand tabela a macat 1-0 pentru Franta, Perisic schimba situatia si aduce

Actualitate / stiri Actualitate17 vizite[ SibiuNews ]

A plecat PE BICICLETA Sa treaca prin toate judetele tarii... Din Cisnadie, de dragul ROMANIEI...

Sambata, 14 Iulie 2018, ora 20:37

A plecat PE BICICLETA Sa treaca prin toate judetele tarii... Din Cisnadie, de dragul ROMANIEI...Sambata dimineata, Dumitru Stelea din Cisnadie a plecat pe doua roti, din drag de tara, s-o colinde si sa cuprinda in drumul sau toate judetele si toate resedintele de judet, dar si prin capitala... O initiativa de NOTA 10. Pentru prima noapte, si-a propus sa faca popas undeva la iesire din Tg Jiu, catre sud. Pentru ca duminica seara vrea sa ajunga deja la... Craiova, trecand prin Drobeta-Turnu Severin. Asa cum ne-a marturisit chiar din "pasul" bicicletei, in prima zi cisnadianul acesta fain a

Actualitate / stiri Actualitate37 vizite[ SibiuNews ]

O ADEVARATA LECEsIE DE... EDUCAEsIE! Expozitia: "Servirea mancarii, intre medieval si modern". La Casa Altemberger

Sambata, 14 Iulie 2018, ora 17:35

O ADEVARATA LECEsIE DE... EDUCAEsIE! Expozitia: "Servirea mancarii, intre medieval si modern". La Casa AltembergerEveniment de colectie! Expozitia: "Servirea mancarii, intre medieval si modern" face parte din proiectul "Bucataria la curtea princiara a Transilvaniei in secolul XVI", co-finantat de Administratia Fondului Cultural National.
Expozitia prezinta, prin intermediul a 16 panouri, o istorie pe scurt a evolutiei veselei si tacamurilor folosite in spatiul european, la trecerea dintre medieval si modern. Altfel spus, o lectie de educatie si... istori ein celasi timp!
De la servirea mancarii pe felii de

Actualitate / stiri Actualitate21 vizite[ SibiuNews ]

Sofer strain, cu alcoolemie de 0,87 mg/l alcool pur in aerul expirat, la volanul unui ansamblu-TIR. S-a intamplat pe DN14

Sambata, 14 Iulie 2018, ora 15:15

Sofer strain, cu alcoolemie de 0,87 mg/l alcool pur in aerul expirat, la volanul unui ansamblu-TIR. S-a intamplat pe DN14In aceasta dupa-amiaza, un sofer de 52 de ani, cetatean strain, a fost depitat de DN14, in localitatea Rusi, complet in NEREGULA. Asa cum declara putatorul de cuvant al IPJ Sibiu, Elena Welter, barbatul care se afla la volanul unui ansamblu-TIR, a fost depitat la testarea

Actualitate / stiri Actualitate24 vizite[ SibiuNews ]

Aeroportul International Sibiu "saluta" trei zboruri in acest final de saptamana

Sambata, 14 Iulie 2018, ora 13:22

Aeroportul International Sibiu "saluta" trei zboruri in acest final de saptamanaARIPI INTINSE CATRE CALATORII FRUMOASE! Primele zboruri catre trei dintre destinatiile anuntate in anul 2018 la Aeroportul International Sibiu incep in acest sfarsit de saptamana! Potrivit unui comunicat oficial, sambata, 14 iulie 2018, de pe Aeroportul International Sibiu va decola primul zbor ce leaga Sibiul de insoritul Tel Aviv, fiind totodata si primul zbor regulat de la Sibiu spre o destinatie din afara Europei. Demn de luat in seama, noua ruta disponibila din acest final de saptamana la

Actualitate / stiri Actualitate36 vizite[ SibiuNews ]

Accident grav pe strada Turnului

Sambata, 14 Iulie 2018, ora 12:02

Accident grav pe strada TurnuluiSambata dimineata. In jurul orei 11.30, nepastrarea disantei dintre autoturisme a provocat un accident p strada Turnului din municipiul Sibiu. Potrivit informatiilor primite de la purtatrul de cuvant al IPJ Sibiu, Elena Welter, in

Actualitate / stiri Actualitate38 vizite[ SibiuNews ]

Iubea stele si descuia cu gandul tainele stiintei... acum e sus, printre stele. Cine e baiatul care a pierit vineri seara in apele Oltului

Sambata, 14 Iulie 2018, ora 10:41

Iubea stele si descuia cu gandul tainele stiintei... acum e sus, printre stele. Cine e baiatul care a pierit vineri seara in apele OltuluiEl tinea cerul in brate. Ii placeau stelele, ii placea stiinta si scormonea cu gandul tainele cunoasterii, cautand si analizand totul, ca un... mic arheolog al mintii... Studios si pasionat... La un moment dat, am scris despre el si faptele lui nascute din dragoste de... stiinta... era un exemplu pentru toti copiii din Avrig. http://www.sibiunews.net/articole/18-cultura/4338-atomul-prietenul-pustilor-de-o-schioapa-la-biblioteca-din-avrig.html . Era prieten cu atomul si cu stelele... Vineri

Actualitate / stiri Actualitate42 vizite[ SibiuNews ]

ALERTA PE OLT! Un pusti e cautat de ISU in apele raului!

Vineri, 13 Iulie 2018, ora 20:33

ALERTA PE OLT! Un pusti e cautat de ISU in apele raului!In zona localitatii Avrig, la varsarea raului Avrig in raul Olt, doi minori de 14-15 ani au ajuns, se pare in lucurile unde apa e destul de adanca, in timp ce erau la scaldat. Potrivit informatiilor transmise de purtatorul de

Actualitate / stiri Actualitate56 vizite[ SibiuNews ]

SIBIUL MERITA RESPECTAT SI IUBIT: CU FAPTE!!! ASTEPTAM, TOTUSI, UN SEMN DE LA PRIMARIA SIBIU

Vineri, 13 Iulie 2018, ora 19:34

SIBIUL MERITA RESPECTAT SI IUBIT: CU FAPTE!!! ASTEPTAM, TOTUSI, UN SEMN DE LA PRIMARIA SIBIUSIBIU. Un oras multi-secular. Iubit, admirat de ai lui si de mii de turisti din toata lumea, anual... Va scriu aceste randuri in speranta unei reactii prompte, urgente, chiar, pentru ca am cosntata cu tristete in ultima vreme ca mazgalirea aiurea a zidurilor istorice din oras dar si a diverselor cladiri, mai noi sau mai vechi, capata accentele unui flagel dureros. Am scris in numeroase randuri pe SibiuNews.net despre aceste aspecte si... am colectionat imagini care vorbesc de la sine. Sibiul

Actualitate / stiri Actualitate29 vizite[ SibiuNews ]

Mandrii sadeni, soli ai Marginimii in Muzeul ASTRA

Vineri, 13 Iulie 2018, ora 18:15

Mandrii sadeni, soli ai Marginimii in Muzeul ASTRASol demn al Marginimii, comuna Sadu a participat vineri, 13 iulie, la Zilele Judetului Sibiu - "Astra Multicultural"- editia iulie 2018, eveniment organizat la Muzeul Civilizatiei Traditionale ASTRA din Sibiu. Bucate ce poarta-n gustul lor traditii vechi, produse artizanale din lana lucrate de gospodine din Sadu; costume populare si produse traditionale tesute la razboi, cu toate

Actualitate / stiri Actualitate30 vizite[ SibiuNews ]

Calin Gheorge, primarul din Gura Raului: "Cum sa nu fii mandru cand reprezinti asemenea oameni!?"

Vineri, 13 Iulie 2018, ora 17:05

Calin Gheorge, primarul din Gura Raului: "Cum sa nu fii mandru cand reprezinti asemenea oameni!?""Unitatea gurenilor a invins furia naturii!!!
Cum sa nu fii mandru cand reprezinti asemenea oameni.
Un exemplu de urmat pentru toti romanii!" Asa scrie azi, pe contul sau de socializare, primarul comunei Gura Raului, dl Calin Gheorghe, impresionat de solidaritatea si spiritul civic al

Actualitate / stiri Actualitate42 vizite[ SibiuNews ]

INIEsIATIVA DE NOTA 10: "Sibiu, 1918: unitate in diversitate". Cronica unei scoli de vara

Vineri, 13 Iulie 2018, ora 15:43

INIEsIATIVA DE NOTA 10: "Sibiu, 1918: unitate in diversitate". Cronica unei scoli de varaLectii de istorie... pe viu! In zilele de 9-11 iulie 2018, Sibiul a fost gazda unei interesante scoli de vara, organizata de Asociatia pentru Cultura si Educatie Europeana, in colaborare cu Filiala Sibiu a Societatii de Stiinte Istorice din Romania, Universitatea "Lucian Blaga" Sibiu (Facultatea de Stiinte Socio-Umane, Departamentul de Istorie, Patrimoniu si Teologie Protestanta) si Scoala Gimnaziala "I.L. Caragiale" Sibiu. Asa cum aflam de la organizatori, cei 27 de participanti, elevi si

Actualitate / stiri Actualitate29 vizite[ SibiuNews ]

Cu permisul suspendat, la volanul unui tractor, a rupt o conducta de gaze

Vineri, 13 Iulie 2018, ora 14:18

Cu permisul suspendat, la volanul unui tractor, a rupt o conducta de gazeLa data de 12 iulie a.c., in jurul orei 12,00, in localitatea Carta, un localnic in varsta de 22 de ani in vreme ce conducea un tractor agricol pe strada Principala din localitate, a pierdut controlul directiei, a iesit in afara partii carosabile. Acolo a lovit si... a rupt o conducta de gaze naturale. Din

Actualitate / stiri Actualitate27 vizite[ SibiuNews ]

AU GUST CANTECELE SI JOCURILE POPOARELOR, la SIBIU: CANTECELE MUNEsILOR transforma Sibiul in capitala folclorului international

Vineri, 13 Iulie 2018, ora 12:08

AU GUST CANTECELE SI JOCURILE POPOARELOR, la SIBIU: CANTECELE MUNEsILOR transforma Sibiul in capitala folclorului internationalFolclorul e sufletul viu al unui neam! Apoi sa va fie de-nteles! 600 de artisti americani, polonezi, japonezi, rusi, ucraineni si romani isi dau intalnire, in perioada 2-6 august, la "Cantecele Muntilor", cel mai mare festival folcloric sibian si... nu numai. Judetul Sibiu sarbatoreste bogatia si diversitatea culturii traditionale, la cea de-a 43-a editie a Festivalului International de Folclor "Cantecelor Muntilor", punand in dialog cultura romana cu cea universala, in anul celebrarii

Actualitate / stiri Actualitate35 vizite[ SibiuNews ]

Biciclist la spital, dupa ce a fost victima unui accident pe Moara de Scoarta

Vineri, 13 Iulie 2018, ora 11:43

Biciclist la spital, dupa ce a fost victima unui accident pe Moara de ScoartaUn accident s-a produs in aceasta dimineata pe strada Moara de Scoarta din municipiul Sibiu, trimitand un biciclist la spital... Potrivit declaratiei purtatorului de cuvint al IPJ Sibiu, Elena Welter,

Actualitate / stiri Actualitate46 vizite[ SibiuNews ]

Bicicist accidentat la Sura Mica

Vineri, 13 Iulie 2018, ora 10:32

Bicicist accidentat la Sura MicaIn aceasta dimineata, in jurul orelor 8.45, un biciclist care circula catre Ocna Sibiului, s-a dezechilibrat si a fost acrosat de un ansamblu TIR. Totul s-a intamplat la Sura Mica. Asa cum transmite purtatorul de cuvant al IPJ Sibiu, Elena Welter,

Actualitate / stiri Actualitate22 vizite[ SibiuNews ]

Cand interiorul unei primarii arata asa...

Joi, 12 Iulie 2018, ora 20:45

Cand interiorul unei primarii arata asa...Valea Viilor. O comuna din judetul Sibiu. Localitatea apare mentionata pentru prima oara in istorie in anul 1263 ca posessio Barwmlak Sunt acolo, cu totul, undeva pana in 1400 de locuitori... Iar Primaria, pe dinauntru, arata ASA. De parca... fiecare om de-acolo, fiece

Actualitate / stiri Actualitate49 vizite[ SibiuNews ]

TNRS, aseara, cu "Behind the wall" la PALERMO. Un spectacol ce trateaza cu acuitate si empatie tema migratiei

Joi, 12 Iulie 2018, ora 18:38

TNRS, aseara, cu "Behind the wall" la PALERMO. Un spectacol ce trateaza cu acuitate si empatie tema migratieiTeatrul National "Radu Stanca" Sibiu prezinta miercuri seara, (11 iulie 2018), de la ora 22:00, la biserica Santa Maria dello Spasimo Palermo, spectacolul "Behind the wall". In distributie sunt actorii TNRS Diana Fufezan si Ali Deac. Spectacolul face parte din cadrul proiectului VOICES (Voices of Solidarity), proiect finantat prin Programul Europa Creativa al Uniunii Europene. "Behind the wall", un spectacol despre tema migratiei, inspirat de interviurile unor refugiati.
Spectacolul TNRS

Actualitate / stiri Actualitate34 vizite[ SibiuNews ]


Prima   1   2   3   4   5   6   >>   Ultima