Cu fata la alegatori: Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală. Sociolog: Se vor faulta unul pe celălalt

Presa internationala, despre calificarea Simonei Halep in sferturile de finala de la Australian Open

Luni, 27 Ianuarie 2020, ora 07:03
51571 citiri

Ziare.com va prezinta primele reactii aparute in presa internationala dupa calificarea obtinuta de Simona Halep in sferturile de finala de la Australian Open.

Iata ce a scris presa internationala:

WTA Tennis: Halep o rapune pe Mertens pentru a reveni in sferturile de finala de la Australian Open. Favorita numarul 4 a obtinut biletele pentru al patrulea sfert de finala la Melbourne dupa o victorie echilibrata. Halep a rezistat unui efort ferm venit din partea belgiencei, care o invinsese la ultima intalnire de la Doha.

Ausopen.com: Simona Halep a aratat artileria sa totala pentru a trece de Elise Mertens. Dubla campioana de Grand Slam a castigat sase game-uri la rand pentru a spulbera initiativa luata de Mertens si si-a invins nervii pentru a obtine un succes impresionant.

BBC: Simona Halep a trecut peste o evolutie solida a lui Elise Mertens si si-a asigurat un loc in sferturile de finala. Finalista din 2018 a avut un break in fata in primul set si doua in al doilea, dar si-a vazut avantajul erodat de belgianca. In orice caz, Halep a accelerat si s-a impus intr-o ora si 37 de minute.

Reuters: Simona Halep a trebuit sa fie la cel mai bun nivel pentru a reusi o revenire in setul secund, in meciul cu Elise Mertens ce i-a adus calificarea in sferturile de finala. Mertens a trimis o multime de lovituri castigatoare, dar a comis si 38 de erori nefortate, in timp ce Halep a alergat dupa fiecare minge si a facut-o pe belgianca sa lucreze pentru fiecare punct.

Amintim ca Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Australian Open dupa ce a invins-o pe belgianca Elise Mertens (17 WTA), cu 6-4, 6-4.

Sportiva noastra se va duela in sferturile de finala cu estona Anett Kontaveit, aflata pe locul 31 in clasamentul WTA.

In urma rezultatelor de la Australian Open, Simona si-a asigurat un salt pe locul 2 in clasamentul WTA.

C.S.

Dragoș Pîslaru, co-președinte REPER, despre schimbarea lui Cîrstoiu cu Firea și Burduja: "Mafia patronată de comasaţi şi-a arătat faţa"
Copreşedintele partidului REPER, Dragoş Pîslaru, a declarat că, prin retragerea candidaturii medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei de către coaliţie, „mafia patronată de...
Ciucă: Sebastian Burduja va convinge "un segment de electoral nehotărât" în cursa pentru Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat, marţi, 23 aprilie, că Sebastian Burduja, candidatul liberal pentru Primăria Capitalei, este opţiunea care dă speranţe celor care nu s-au...