Simona Halep, eliminata in turul I la Australian Open

Luni, 16 Ianuarie 2017, ora 03:30
39538 citiri

Simona Halep a repetat contraperformanta din 2016 si a fost eliminata din nou in primul tur de la Australian Open. Sportiva noastra a avut o replica palida in fata unei adversare care, in mod normal, nu avea cum sa ii puna probleme.

Shelby Rogers (57 WTA) s-a impus in cele din urma in doua seturi, scor 6-3, 6-1, in setul secund romanca acuzand probleme medicale.

Partida a inceput intr-o maniera echilibrata, cu Simona gata sa reuseasca breakul pe primele servicii ale adversarei. N-a fost sa fie, iar de acolo a urmat dezastrul pentru romanca.

Jocul ei s-a rupt in game-ul sase, atunci cand Rogers a realizat primul break dupa opt minute de lupta. Din acel moment, Simona a incercat sa transmita ca are probleme medicale, ea tinandu-se de cateva ori de piciorul stand, in zona genunchiului si a gleznei.

Americanca nu a dat impresia ca este prea interesata de problemele Simonei si a jucat aproape fara greseala, reusind sa se impuna in primul set.

Actul secund a fost unul in care Halep a facut doar un act de prezenta. Dupa ce la pauza a solicitat un time-out medical, dar care s-a incheiat rapid, Halep a parut pur si simplu ca refuza jocul, intr-o maniera pe care am mai vazut-o pana acum la ea.

Incapabila sa se miste pe teren si incepabila sa returneze mingile in alta parte decat in zona de mijloc a terenului advers, numarul 4 WTA a pierdut categoric setul al doilea, in care nu a castigat decat un singur game.

Aventura Simonei la Australian Open se incheie inainte de a incepe, la fel ca anul trecut, in primul tur.

Simona Halep - Shelby Rogers 3-6/ 1-6

03:30 - Game, set si meci, Shelby Rogers!

03:28 - Rogers isi face serviciul si este la un game de o mare victorie!

03:23 - Break Rogers! Simona pare ca a renuntat la lupta inca din primul set, acum facand doar figuratie pentru a incheia partida.

Patricia Tig este eliminata de la Australian Open dupa 53 de minute, ea suferind o infrangere usturatoare.

03:19 - Rogers isi consolideaza breakul in timp ce Halep vrea sa ne transmita ca are probleme medicale.

03:14 - Break Rogers! Halep nu se regaseste si este foarte greu de crezut ca isi va mai reveni.

03:10 - Rogers isi face serviciul si deja pare un film pe care l-am mai vazut, cu o Simona incapabila sa atace o adversara care loveste curat si puternic.

03:07 - Halep incepe bine setul al doilea, cu un game usor pe propriul serviciu.

INFO: Simona solicita un time-out medical, ea acuzand o accidentare la piciorul stang. Isi revine insa rapid romanca si incepe setul secund.

03:01 - Game si se Shelby Rogers!

02:58 - Simona isi face serviciul dupa un game in care salveaza doua mingi de set.

02:52 - Game lejer pentru Rogers, iar Simona va servi pentru a ramane in acest prim set.

02:50 - Patricia Tig a pierdut primul set al duelului cu Puig cu un categoric 6-0 si se pare ca parcursul ei la Australian Open se incheie foarte repede.

02:49 - Break reusit de Rogers dupa un game de opt minute!

02:39 - Rogers isi face serviciul si conduce cu 3-2. Nimeni nu a gresit decisiv pana acum.

02:37 - Echipamentul Simonei provoaca dezbateri interesante pe site-urile de socializare.

02:35 - Game pentru Simona dupa ce salveaza 3 mingi de break venite pe fondul unei lipse de concentrare.

02:29 - Rogers are din nou emotii la serviciu, reusind sa se impuna dupa ce anuleaza o minge de break a Simonei. E timpul sa aruncam o privire si la celelalte partide. "Pati" Tig a inceput slab impotriva campioanei olimpice, care o conduce cu 2-0, in timp ce Begu o conduce cu 2-1 pe Shvedova.

02:22 - Game la zero pentru Simona.

02:19 - Rogers isi face serviciul cu destul de multe emotii.

02:14 - Incepe partida! Rogers serveste prima.

02:10 - De la aceeasi ora vor juca si Patricia Tig, care o intalneste pe campioana olimpica, Monica Puig, si Irina Begu, cea care o infrunta pe Yaroslava Shvedova. Intre timp s-a incheiat incalzirea de pe Rod Laver Arena si Simona va incepe meciul.

02:05 - Sunt 21 de grade Celsius la Melbourne in acest moment, iar cele doua jucatoare intra pe Rod Laver Arena.

02:00 - Buna dimineata! La Melbourne incepe primul turneu de Grand Slam al anului, concursul fiind practic deschis de romanca Simona Halep.

INFO: Meciul incepe la ora 02:00, ora Romaniei. Va fi prima partida a primei zile de concurs de pe arena centrala de la Melbourne, Rod Laver.

INFO: Halep si Rogers s-au mai intalnit o singura data pana acum, in 2015 la US Open, Simona impunandu-se in doua seturi.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Halep Rogers Australian Open, #Halep Australian Open 2017, #Simona Halep Australian Open rezultat , #Australian Open