Simona Halep s-a calificat in sferturi la Australian Open

Duminica, 25 Ianuarie 2015, ora 11:29
49242 citiri

Simona Halep s-a calificat duminica dimineata in sferturile de finala ale primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open.

In optimi, tenismena noastra a trecut de belgianca Yanina Wickmayer (locul 80 in ierarhia WTA), in doua seturi, scor 6-4, 6-2, la capatul unui joc ce a durat o ora si 20 de minute.

O prestatie excelenta a Simonei in fata unei jucatoare puternice si foarte agresive. Tenismena noastra a reusit insa sa-si pastreze calmul si 'a plimbat-o' in teren pe belgianca in varsta de 25 de ani pana cand a gresit.

Simona isi egaleaza astfel performanta din sezonul trecut, cand a ajuns in sferturi la Melbourne, dar a fost eliminata de Dominika Cibulkova.

De aceasta data, in calea Simonei va fi o rusoaica, Ekaterina Makarova, locul 11 in clasamentul WTA.

Australian Open: Simona Halep si-a aflat adversara din sferturi

Pe langa calificarea in sferturi, Simona si-a asigurat cu aceasta victorie si pozitia a 3-a in clasamentul WTA ce va fi dat publicitatii dupa terminarea Australian Open.

Tenismena noastra ar putea urca tocmai pe prima pozitie, daca invinge la Australian Open, iar Serena Williams e eliminata in optimi.

Reactia Simonei Halep dupa calificarea in sferturi la Australian Open

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep si belgianca Yanina Wickmayer (locul 80 in ierarhia WTA), din optimile de finala ale primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open 2015.

Desfasurarea partidei:

Simona Halep - Yanina Wickmayer 6-4, 6-2

setul II:

- Game, set si meci Simona Halep. Urmeaza sferturile pentru tenismena noastra.

- Inca un break pentru sportiva noastra, care va servi pentru calificarea in sferturi.

- Game alb reusit de Simona.

- Simona Halep raspunde cu un break. Avem trei breakuri la rand.

- Rebreak reusit de belgianca.

- Break al tenismenei noastre.

- Simona isi face serviciul si egaleaza la 1.

- Ca si-n primul set, primul game e castigat de Wickmayer.

- A inceput setul secund. Belgianca, la serviciu.

setul I:

- Simona serveste doi asi si castiga primul set in mare stil, la 0.

- Urmeaza Simona la serviciu pentru primul set.

- Simona a avut doua mingi de set, dar Wickmayer le-a salvat si a castigat game-ul.

- Game important reusit de Simona, care o obliga pe Wickmayer sa serveasca pentru a ramane in set.

- Evolutie buna a belgiencei in ultimele doua game-uri si se apropie la doar un game distanta.

- Wickmayer face si ea un break.

- Belgianca a avut 40-0, dar Simona a revenit fantastic si a facut un nou break.

- Game castigat la 0 de tenismena romanca.

- Break reusit de Simona.

- Sportiva noastra egaleaza la 1 pe propriul serviciu.

- Simona a avut o minge de break, dar Wickmayer a revenit si a castigat primul punct al partidei.

ora 10:09 - Incepe meciul, cu belgianca la serviciu.

INFO: Sunt 19 grade la Melbourne si cativa nori pe cer, insa nu exista riscul unei ploi.

ora 10:00 - Cele doua tenismene au patruns pe teren. Jocul va incepe in aproximativ 10 minute.

INFO: Halep si Wickmayer s-au mai intalnit pana acum de trei ori, toate partidele fiind castigate de belgianca:

2010, Torhout: 6-3, 6-2

2011, Auckland: 6-0, 6-2

2012, Hobart: 6-4, 6-0

INFO: Parcursul celor doua tenismene pana la optimi:

Simona Halep: 6-3, 6-2 cu Karin Knapp, 6-2, 6-2 cu Jarmila Gajdosova su 6-4, 7-5 cu Bethanie Mattek-Sands.

Yanina Wickmayer: 4-6, 6-3, 6-3 cu Anastasia Pavlyuchenkova, 6-4, 4-6, 6-4 cu Lara Arruabarrena si 4-6, 6-4, 6-3 cu Sara Errani.

INFO: Castigatoarea va juca in sferturi cu rusoaica Ekaterina Makarova (locul 11 WTA).

Australian Open 2015 are loc in perioada 19 ianuarie - 1 februarie.

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#Simona Halep sferturi Australian Open, #LIVE meci Simona Halep, #Simona Halep Australian Open, #Simona Halep meci Yanina Wickmayer , #Australian Open