Presa internationala, despre calificarea Simonei Halep in sferturile de finala de la Australian Open

Luni, 27 Ianuarie 2020, ora 07:03
51571 citiri

Ziare.com va prezinta primele reactii aparute in presa internationala dupa calificarea obtinuta de Simona Halep in sferturile de finala de la Australian Open.

Iata ce a scris presa internationala:

WTA Tennis: Halep o rapune pe Mertens pentru a reveni in sferturile de finala de la Australian Open. Favorita numarul 4 a obtinut biletele pentru al patrulea sfert de finala la Melbourne dupa o victorie echilibrata. Halep a rezistat unui efort ferm venit din partea belgiencei, care o invinsese la ultima intalnire de la Doha.

Ausopen.com: Simona Halep a aratat artileria sa totala pentru a trece de Elise Mertens. Dubla campioana de Grand Slam a castigat sase game-uri la rand pentru a spulbera initiativa luata de Mertens si si-a invins nervii pentru a obtine un succes impresionant.

BBC: Simona Halep a trecut peste o evolutie solida a lui Elise Mertens si si-a asigurat un loc in sferturile de finala. Finalista din 2018 a avut un break in fata in primul set si doua in al doilea, dar si-a vazut avantajul erodat de belgianca. In orice caz, Halep a accelerat si s-a impus intr-o ora si 37 de minute.

Reuters: Simona Halep a trebuit sa fie la cel mai bun nivel pentru a reusi o revenire in setul secund, in meciul cu Elise Mertens ce i-a adus calificarea in sferturile de finala. Mertens a trimis o multime de lovituri castigatoare, dar a comis si 38 de erori nefortate, in timp ce Halep a alergat dupa fiecare minge si a facut-o pe belgianca sa lucreze pentru fiecare punct.

Amintim ca Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Australian Open dupa ce a invins-o pe belgianca Elise Mertens (17 WTA), cu 6-4, 6-4.

Sportiva noastra se va duela in sferturile de finala cu estona Anett Kontaveit, aflata pe locul 31 in clasamentul WTA.

In urma rezultatelor de la Australian Open, Simona si-a asigurat un salt pe locul 2 in clasamentul WTA.

C.S.

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...