Simona Halep dezvaluie cum s-a calificat in sferturi la Australian Open

Luni, 22 Ianuarie 2018, ora 14:10
6211 citiri

Simona Halep a dezvaluit care a fost secretul succesului din meciul cu Naomi Osaka, din optimile de finala ale Australian Open.

Numarul 1 WTA a precizat ca a reusit sa se impuna in doua seturi pentru ca a jucat fiecare minge si nu s-a relaxat nici macar atunci cand se afla la conducere.

"Primul lucru pe care l-am facut foarte bine a fost ca am ramas in meci. Stiam ca poate reveni. A facut-o de doua ori in meciurile prededente, cand am castigat primul set. Am stiut ca fiecare minge este importanta. Stiam ca daca voi prelua conducerea in setul secund o va afecta atat fizic, cat si mental. Am facut asta foarte bine.

Am reusit s-o fac sa se miste mult pe teren. Am ramas acolo. Am incercat sa nu ratez atat de multe mingi. Am mai incercat s-o imping in spatele terenului, ceea ce mi-a reusit. N-a putut sa domine meciul, eu am facut-o. Am ajuns si la fileu destul de mult si am incheiat punctele atunci cand am simtit ca este momentul", a declarat Halep in cadrul unei conferinte de presa.

Simona Halep a invins-o in doua seturi, scor 6-3, 6-2, pe Naomi Osaka si s-a calificat in sferturile de finala de la Australian Open.

Este pentru a treia oara in cariera cand Simona ajunge in aceasta faza a turneului de la Antipozi.

Mai departe, in sferturi, Halep va da peste invingatoarea duelului dintre Barbora Strycova si Karolina Pliskova.

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
#Halep victorie Australian Open, #Halep Osaka Australian Open, #Halep Australian Open rezultate , #Australian Open