Simona Halep se califica in optimile de finala la Australian Open

Vineri, 23 Ianuarie 2015, ora 07:19
40655 citiri

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala de la Australian Open, dupa ce a invins-o in doua seturi pe americanca Bethanie Mattek-Sands, scor 6-4, 7-5.

Sportiva noastra a avut o evolutie fara satralucire in fata jucatoarei in varsta de 29 de ani, dar chiar si asa a acces in optimi.

In primul set, Mattek-Sands a reusit sa se tina dupa Simona doar pana la 3-3, iar apoi Halep si-a impus ritmul si a castigat cu 6-4.

In schimb, setul secund a avut o desfasurare mult mai spectaculoasa. Halep a condus cu 5-1, dar americanca a revenit incredibil si a egalat la cinci.

Totusi, Halep a lovit in cel mai important moment, a facut break imediat si a luat setul secund cu 7-5.

In optimile de finala, Simona Halep o va intalni pe Yanina Wickmayer (locul 80 WTA), intr-un meci pe care Ziare.com il va transmite in direct duminica, la o ora ce va fi stabilita ulterior.

Anul trecut, Simona Halep a ajuns pana in sferturile de finala de la Australian Open.

Pentru parcursul de pana acum, Simona Halep si-a asigurat 240 de puncte in clasamentul WTA.

HALEP - MATTEK-SANDS 6-4, 7-5

07:17 - Halep isi face serviciul si se califica in optimile de finala!

07:14 - Halep face break si serveste a treia oara pentru castigarea meciului!

07:10 - Mattek-Sands face break si egaleaza la cinci.

07:05 - Mattek-Sands isi face serviciul, iar Halep serveste din nou pentru castigarea meciului.

07:03 - Americanca face break si se apropie la 3-5.

06:58 - Mattek-Sands isi face serviciul si Simona serveste pentru calificare.

06:55 - Halep isi face serviciul si conduce cu 5-1.

06:50 - Halep reuseste un break la zero si conduce cu 4-1.

06:47 - Simona isi face si ea serviciul si are 3-1.

06:44 - Mattek Sands isi face serviciul si scorul devine 1-2.

06:41 - Halep isi face serviciul si conduce cu 2-0.

06:36 - Halep incepe setul secund cu un break dupa cel mai lung game al meciului.

06:27 - Simona Halep castiga primul set cu 6-4 dupa un meci echilibrat.

06:20 - Mattek-Sands isi face serviciul, dar Halep va serbi pentru castigarea setului.

06:18 - Halep obtine un game alb si conduce cu 5-3.

06:14 - Simona reuseste primul break din acest meci si trece la conducere!

06:11 - SImona egaleaza la trei dupa un game dominat copios.

06:06 - Simona rateaza doua sanse de break, americanca revine si conduce cu 3-2.

Irina Begu, la Australian Open ACUM LIVE

06:00 - Halep salveaza doua mingi de break si egaleaza la doi.

05:54 - Americanca joaca foarte bine si conduce cu 2-1 dupa inca un game pe propriul serviciu.

05:50 - Simona face un game alb si egaleaza la unu.

05:48 - Mattek-Sands castiga primul game al meciului pe propriul serviciu.

05:45 - A inceput meciul!

Info

ora 05:42 - Meciul Simonei va incepe din clipa in clipa.

ora 05:32 - Irina Begu a castigat primul set in meciul cu Carina Witthoeft, scor 6-4.

ora 05:29 - Meciul Simonei va incepe in aproximativ 15 minute.

ora 05:28 - Cehul Tomas Berdych s-a impus fara mari probleme in fata sarbului Viktor Troicki, cu 6-4, 6-3, 6-4, dupa mai putin de doua ore de joc. Pe acelasi teren se va disputa partida Simonei Halep.

ora 04:32 - Simona si-a aflat posibila adversara din optimi:

Surpriza uriasa la Australian Open: pe cine poate intalni Simona Halep in optimi

Info:

Cele doua sportive s-au intalnit de doua ori, scorul intalnirilor fiind 1-1. Ambele intalniri au avut loc in 2010, la Roland Garros si New Haven.

In varsta de 29 de ani, Mattek-Sands nu are niciun titlu WTA in cariera, dar a castigat peste 3 milioane de dolari din tenis.

In prezent, Mattek-Sands ocupa locul 258 in clasamentul WTA.

Simona Halep s-a calificat fara probleme in turul III la Australian Open

AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
Florin Cîțu iese la atac după tensiunile din coaliție privind candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la Capitală. Variantele propuse de fostul premier
Florin Cîţu, fost premier și fost lider PNL, a anunțat că sunt probleme privind „candidatura coaliţiei toxice” în persoana medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei. El a...
#Simona Halep Bethanie Mattek Sands, #Simona Halep Bethanie Mattek Sands Live, #Simona Halep Australian Open, #Simona Halep LIVE Australian Open , #Australian Open