Simona Halep se califica in semifinale la Australian Open dupa un meci perfect

Miercuri, 29 Ianuarie 2020, ora 03:06
36250 citiri

Simona Halep a zdrobit-o, miercuri dimineata, pe Anett Kontaveit in sferturile de finala de la Australian Open si ajunge, pentru a doua oara in cariera, in semifinalele Grand Slam-ului de la Antipozi.

6-1, 6-1 a fost scorul intalnirii dintre Simona Halep si Anett Kontaveit, care a durat doar 53 de minute!

In semifinale, Simona va da piept cu iberica Garbine Muguruza.

Simona atinge semifinalele de la Melbourne fara sa cedeze vreun set si dupa (poate) cel mai bun meci al ei de la finala castigata la Wimbledon in fata Serenei Williams.

Cu un nivel de joc impresionant, Simona nu i-a lasat nicio sansa estoniencei, care, contrar scorului drastic, n-a evoluat rau.

Anett Kontaveit, aflata in premiera in sferturile unui turneu de Grand Slam, a castigat primul game al meciului la 0, insa Simona a pus apoi stapanire pe joc, castigand nu mai putin de 11 game-uri consecutive si ridicand spectatorii in picioare cu o evolutie aproape de perfectiune.

Dupa calificarea in semifinale, Simona Halep si-a asigurat un cec in valoare de 1,04 milioane de dolari australiaeni (aproximativ 640.000 de euro) si 780 de puncte in clasamentul WTA.

Semifinala cu Muguruza se va disputa joi dimineata, de la ora 6:30, in direct pe Ziare.com.

Vezi si: Prima reactie a Simonei Halep dupa calificarea superba in semifinalele de la Australian Open

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, confruntarea dintre Simona Halep si Anett Kontaveit, din sferturile de finala de la Australian Open.

Desfasurarea intalnirii:

Simona Halep - Anett Kontaveit 6-1, 6-1

03:06 - GAME, SET SI MECI SIMONA HALEP

03:04 - Game la 0 pentru Anett Kontaveit, care pune capat unei serii de 11 game-uri consecutive ale Simonei. Urmeaza ca sportiva noastra sa serveasca pentru castigarea meciului.

03:01 - Simona se apropie la doar un game de castigarea meciului.

02:58 - Break Simona, iar Anett Kontaveit pare resemnata.

02:54 - Un nou game pentru Simona, al 9-lea consecutiv, iar tenismena noastra se desprinde la 3-0 in setul doi.

INFO: Castigatoarea acestei intalniri va juca in semifinale cu invingatoarea "sfertului" dintre Garbine Muguruza si Anastasia Pavlyuchenkova.

02:51 - Simona joaca de-a dreptul fantastic si realizeaza un nou break.

02:47 - Debut bun de set pentru Simona, care ajunge la 7 game-uri castigate la rand.

02:42 - Simona Halep bifeaza cel de-al treilea break consecutiv si isi adjudeca primul set dupa numai 29 de minute.

02:39 - Simona salveaza o minge de break si e la doar un game distanta de castigarea primului set.

INFO: Simona Halep n-a pierdut niciun set la Australian Open 2020.

02:34 - Jucatoarea romana profita de cea de-a cincea minge de break si isi trece in cont un nou game pe serviciul adversarei.

02:28 - Simona isi consolideaza breakul si se distanteaza la 3-1.

02:24 - Break izbutit de tenismena noastra.

02:17 - Serviciu bun al Simonei, care egaleaza la 1 in acest debut de meci.

02:14 - Inceput bun pentru jucatoarea din Estonia, cu serviciu castigat la 0.

ora 02:13 - Incepe meciul, Kontaveit serveste prima.

INFO: Partida se joaca pe arena Rod Laver si e televizata de Eurosport.

INFO: Simona Halep si jucatoarea aflata pe locul 31 in ierarhia WTA s-au mai intalnit pana in prezent de doua ori, ambele dispute fiind castigate de sportiva noastra:

turul III: 6-0, 6-1 cu Belinda Bencic;

optimi: 6-7 (4), 7-5, 7-5 cu Iga Swiatek.

INFO: Castigatoarea va juca in semifinale cu invingatoarea "sfertului" dintre Garbine Muguruza si Anastasia Pavlyuchenkova.

Australian Open 2020 se desfasoara in perioada 20 ianuarie - 2 februarie.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#LIVE meci Halep Kontaveit, #Simona Halep Anett Kontaveit, #Simona Halep Australian Open, #Australian Open 2020 , #Australian Open