Simona Halep se califica in sferturi la Australian Open cu o victorie categorica

Luni, 22 Ianuarie 2018, ora 09:31
76876 citiri

Simona Halep s-a calificat, luni, in sferturile de finala ale Australian Open dupa ce a obtinut o victorie categorica in optimi.

Numarul 1 WTA s-a impus fara prea multe emotii in fata niponei Naomi Osaka, scor final 6-3, 6-2.

Partida de pe Margaret Court Arena se anunta a fi una foarte complicata pentru sportiva noastra, Osaka incepand foarte bine si dominand ostilitatile in primele game-uri.

Echilibrul s-a rupt in game-ul cu numarul sase din primul set, atunci cand japoneza a avut patru mingi de break, insa nu a putut concretiza niciuna. A fost momentul in care ea a cedat mental si a pierdut partida.

Imediat Halep a facut breakul pe fondul unor greseli mari ale adversarei, iar din acel moment numarul 1 WTA a dominat categoric disputa.

Dupa ce a castigat primul set cu 6-3, Simona s-a distantat rapid in cel de-al doilea la 4-1 si a incheiat meciul dupa o ora si 19 minute.

Pentru Simona Halep va urma un duel care se anunta mult mai complicat, in sferturile de finala urmand a da peste invingatoarea partidei dintre Barbora Strycova si Karolina Pliskova.

Meciul va avea loc miercuri si va fi transmis in direct pe Ziare.com.

Simona Halep - Naomi Osaka 6-3/ 6-2

09:31 - BREAK, SET SI MECI, SIMONA HALEP!

09:26 - Game "alb" pentru Halep, care este la un pas de victorie si de calificarea in sferturi!

09:24 - Game pentru Osaka pe propriul serviciu.

09:20 - Simona isi face serviciul si se desprinde in acest set secund.

09:17 - BREAK HALEP! Osaka greseste tot mai mult pe fondul unui joc bun al Simonei.

09:11 - Simona anuleaza doua mingi de break ale niponei si isi face pana la urma serviciul.

09:03 - REBREAK HALEP! Simona isi revine rapid si restabileste egalitatea.

09:00 - BREAK OSAKA! Simona nu se concentreaza si ii permite niponei sa inceapa setul secund in avantaj.

08:54 - BREAK SI SET, SIMONA HALEP! Simona isi lasa din nou adversara sa greseasca, iar nipona nu intarzie mult cu erorile.

08:49 - Simona isi face serviciul si Osaka serveste acum pentru a ramane in primul set.

08:44 - BREAK HALEP! Osaka greseste enorm de mult si ii face cadou romancei acest break.

08:40 - Halep isi face serviciul dupa ce salveaza patru mingi de break ale adversarei.

08:30 - Game "alb" reusit de Osaka.

08:28 - Simona egaleaza la doi dupa ce salveaza o prima minge de break pe care o are Osaka.

08:23 - Inca un game castigat de Osaka pe propriul serviciu.

08:19 - Simona isi face serviciul cu ceva mai multe emotii, dar este si prima care reuseste un as.

08:15 - Osaka incepe cu un game destul de solid pe propriul serviciu.

08:12 - Incepe partida! Osaka serveste prima!

08:04 - Intra in arena Margaret Court cele doua jucatoare.

08:00 -Buna dimineata! In cateva minute incepe aceasta partida extrem de importanta pentru Halep!

INFO: Accesati acesti link pentru a afla toate detaliile despre adversara Simonei

INFO: Daca va trece de Osaka, Simona va da in sferturi peste invingatoarea duelului dintre Barbora Strycova si Karolina Pliskova.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Halep Osaka Australian Open Live, #Halep LIVE Australian Open, #Simona Halep rezultat Australian Open , #Australian Open