Ziare.com
Simona Halep

Ce parere aveti de Simona Halep?

Simona Halep
Simona Halep
 
1 comentariu
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

Simona Halep

Ce parere am ? Ce parere sa am atunci cand un sportiv nr.1 in lume, mananca bataie rusinos de la unul aflat pe locul 44. Aici nu cred ca e vorba despre Simona. Cred ca este vorba de o intreaga natiune care, ca si Simona, escamoteaza adevarul pe care oricine il vede, dar nu-l scoate la iveala. De frica, din ignoranta, din snobism, din interes, din nepotism, din avaritie, s.a.m.d. Asa cum e poporul asta, asa e si Simona. Este doar o reprezentanta demna de natia pe care o reprezinta. Poate ca nimeni nu-i spune adevarul Simonei sau poate ca Simona e prea incapatanata ca sa-l mistuie, dar oricare ar fi acesta el nu a iesit la iveala. Parerea mea, ca om care a jucat tenis mult ca amator, este foarte scurta si s-ar rezuma la urmatoarele: Simona n-are serviciu, nu stie sa joace "taiat", habar n-are ce sa faca cu mingiile la fileu pentru ca nu cunoaste acest joc, nu stie cand sa atace, nu stie sa dea loburi, stopuri si nici nu se uita unde e adversarul atunci cand loveste mingea. Din pacate, adversarul in 99% din cazuri returneaza ceea ce ar trebui sa fie o minge decisiva si castigatoare pentru Simona. Cand Simona va invata ca in tenis trebuie sa inveti TOATE procedeele de mai sus, atunci va ajunge o adevarata campioana. Din pacate, deocamdata, este o jucatoare de noroc. Performanta de face cu pregatire fizica multa, cu efort si daruire si ca dorinta de a castiga meciul DIN PRIMUL MINUT, DE LA PRIMA MINGE. Simona e conjuctural acolo unde este. Poate ca a fost odata o tanara plina de ambitii si alerga cu pasiune dupa fiecare minge. Acum, alergatul nu mai e de ajuns. Si Simona se complace in acceptarea statutului de "poate o sa castig turneul asta" in loc sa spuna: "nu e nimeni mai bun ca mine pentru eu cunosc acest joc si toate procedeele mai bine decat oricine". Oricat de mult m-a bucurat faptul ca Simo a reusit sa castige un Grand Slam, gustul pe care mi-l lasa in gura bataia luata de 400 de Bucuresteni din partea Jandarmeriei vanduta Puterii, e acelasi cu cel pe care Simo ni-l lasa atunci cand mananca bataie de la o Neica Nimeni. Pe noi ne intereseaza. Pe ea nu, ca la ea e pe bani. Pe care ii ia, nu-i da.

 

Platforma pentru solutionarea online a litigiilor