Fed Cup: Simona Halep obtine o victorie electrizanta cu Petkovici si Romania egaleaza Germania

Sambata, 16 Aprilie 2016, ora 17:57
54419 citiri

Romania si Germania se afla la egalitate dupa prima zi, in barajul pentru mentinerea in Grupa Mondiala I a Fed Cup. Simona Halep a adus punctul Romaniei in meciul cu Andrea Petkovici, dupa ce Irina Begu a fost invinsa de Angelique Kerber.

Simona Halep a evoluat in a doua partida din Sala Polivalenta din Cluj-Napoca, iar adversara sa i-a pus multe probleme, insa in cele din urma romanca a castigat fabulos meciul dupa aproape 3 ore, cu 6-4, 6-7 (5), 6-4.

Primele doua seturi au inceput practic identic, cu Simona condusa, apoi avand 3-1 si fiind egalata la 3. In cele din urma, Halep a reusit sa castige primul set, insa evolutia sa a fost pe tot parcursul meciului cu destul de multa nervozitate, erori si cu decizii constestate ale arbitrului.

Setul al doilea a fost unul in care cele doua jucatoare au mers umar la umar pana in tie-break, care a fost insa adjudecat de nemtoaica, desi Halep a condus cu 5-4 si a servit pentru castigarea meciului.

Reactia Simonei Halep dupa victoria superba din Fed Cup - ce spune despre accidentare si Angelique Kerber

In setul al treilea, romanca a fost mult mai sigura pe sine, a jucat superb si, in ciuda faptului ca Petkovici a dat tot ce a putut, Simona s-a impus in cele din urma dupa un final de set decisiv cu numeroase break-uri de ambele parti.

In cealalta partida, Angelique Kerber nu i-a dat nicio sansa Irinei Begu, romanca fiind invinsa clar la capatul unui meci in care a facut si destule duble greseli si erori nefortate.

Halep, despre momentele de nervozitate din victoria fabuloasa din Fed Cup

Duminica va avea loc cel mai tare meci al acestei intalniri, intre Simona Halep si Angelique Kerber, de la ora 13:00. Invinsele de sambata se intalnesc dupa acest meci, iar ultima partida este cea de dublu, in care din partea Romaniei ar trebui sa evolueze Monica Niculescu si Alexandra Dulgheru.

Romania - Germania 1-1

Simona Halep - Andrea Petkovici 6-4, 6-7 (5), 6-4

17:57 - Inca un break reusit de Simona Halep, care reuseste astfel sa castige setul al treilea si meciul, aducand primul punct Romaniei!

17:52 - Sfarsit de meci foarte tensionat, Petkovici face rebreak si revine in set!

17:47 - Simona reuseste din nou break-ul si serveste pentru meci!

17:39 - Dupa un game de mare lupta, Andrea face rebreak, insa jucatoarea noastra are in continuare un game in fata.

17:32 - Break superb reusit de jucatoarea noastra! Urmeaza la serviciu si va servi pentru o desprindere ce ar putea fi decisiva.

17:27 - Game alb reusit de Simona, care preia iarasi conducerea.

17:25 - Cele doua jucatoare merg umar la umar, egaleaza din nou Petkovici.

17:20 - Romanca isi castiga in cele din urma serviciul, dupa un game disputat, si conduce cu 2-1.

17:14 - Petkovici isi face si ea serviciul si egaleaza la 1. Nemtoaica a intrerupt meciul la 30-30, nemultumita ca unii spectatori nu erau asezati.

17:10 - Halep incepe decisivul cu un game castigat pe serviciul sau.

17:04 - Simona a salvat doua mingi de set, insa nemtoaica a servit foarte bine si a castigat setul al doilea la tie-break! Vom avea set decisiv.

17:02 - Petkovici are 6-3 si trei mingi de set.

17:00 - Simona este condusa cu 4-2 in tie-break.

16:57 - Petkovici conduce cu 2-1 in tie-break.

16:54 - Dupa ce a avut 40-0 si a fost egalata in urma unor greseli, jucatoarea noastra a reusit sa duca meciul in tie-break.

16:48 - Nemtoaica preia conducerea, Simona da semne de nervozitate si acum serveste pentru a ramane in set.

16:45 - Rebreak al lui Petkovici, care egaleaza astfel nesperat la 5.

16:42 - Excelent game-ul castigat de jucatoarea noastra, care face break si acum serveste pentru castigarea partidei.

16:37 - Isi revine Simona Halep si egaleaza la 4, pe serviciul sau.

16:34 - Game alb castigat de nemtoaica, aceasta preia conducerea din nou.

16:31 - Rebreak reusit de Petkovici, se repeta situatia din primul set. Moment dificil pentru Simona.

16:25 - Nemtoaica reuseste sa reziste Simonei si isi castiga seriviciul dupa un game de mare lupta.

16:18 - Doua game-uri consecutive fulgeratoare castigate de jucatoarea noastra, ambele la zero. Petkovici este la serviciu.

16:11 - Halep salveaza o minge de break si, avand si putin noroc dupa ce mingea a lovit fileul, reuseste sa egaleze.

16:02 - Petkovici incepe in forta, conducand cu 1-0 in setul al doilea.

15:57 Simona Halep isi face serviciul si se descatuseaza, castigand primul set! Acesta a durat 50 de minute.

15:53 - Petkovici reduce din diferenta, iar romanca pare un pic nervoasa, ar fi vrut sa incheie mai rapid setul.

15:48 - Simona isi castiga serviciul si se apropie la un singur game de castigarea primului set.

15:44 - Rebreak rapid reusit de Simona! Romanca are 4-3, dupa un game scurt.

15:42 - Jucatoarea noastra pare a avea probleme la un picior si ii permite nemtoaicei sa faca primul break.

INFO: Simona Halep a cerut un timeout medical.

15:32 - Petkovici isi castiga serviciul, dupa un game de 10 minute in care a avut 6 mingi de break si in care au existat au existat momente controversate privind deciziile arbitrului.

15:22 - Simona este prea puternica pentru adversara ei in acest inceput de set, avand 3-1 dupa inca un serviciu usor castigat.

15:18 - Halep reuseste primul break al partidei, joaca entuziasmant tenismena nascuta la Constanta.

15:13 - Jucatoarea noastra are un raspuns excelent, reusind o egalare rapida.

15:10 - Simona pierde primul game, dupa un ultim punct controversat, foarte aproape de linie.

15:07 - A inceput partida, cu Petkovici la serviciu!

15:01 - Cele doua jucatoare au iesit pe teren si efectueaza loviturile de incalzire.

Fed Cup: Irina Begu, invinsa clar de Angelique Kerber in primul meci

Irina Begu - Angelique Kerber 2-6, 3-6

Angelique Kerber explica victoria clara in fata Irinei Begu - unde s-a facut diferenta si ce ii place in Romania

Reactia Irinei Begu dupa infrangerea cu Angelique Kerber

14:36 - Angelique Kerber reuseste un nou break si castiga setul al doilea si aduce astfel primul punct Germaniei, dupa circa o ora si jumatate de joc.

14:32 - Irina face in continuare greseli nefortate, inclusiv minge trimisa in fileu cu tot terenul liber in fata, iar adversara sa face 5-3.

14:27 - Romanca ramane aproape de Kerber, iar scorul este din nou unul strans, jucatoarea din Germania avand acum 4-3.

14:23 - Irina are ceva ghinion in acest game, iar in cele din urma adversara sa obtine punctul si face 4-2.

14:18 - Dupa aproape un sfert de ora, romanca isi castiga serviciul, salvand trei mingi de break.

14:03 - Irina Begu nu reuseste sa faca rebreak, astfel ca adversara sa se distanteaza in setul al doilea.

13:57 - Break pentru Angelique Kerber, dupa un game foarte disputat, de aproape 10 minute.

13:48 - Kerber raspunde cu un game obtinut fara mari probleme, egaland astfel la 1.

13:45 - Irina incepe excelent setul al doilea, cu un game alb in care a servit doi asi!

13:41 - Jucatoarea noastra a avut minge de break, dar nemtoaica a revenit si a incheiat setul cu un as, dupa putin mai mult de jumatate de ora de joc.

13:36 - Irina face un game foarte bun si reduce din diferenta, insa Kerber serveste pentru castigarea setului.

13:32 - Nemtoaica nu ii da nicio sansa Irinei Begu si se apropie la doar un singur game de castigarea primului set.

13:30 - Kerber reuseste inca un break si duce scorul la 4-1.

13:26 - Un nou game fara probleme pentru a treia jucatoare a lumii, care reface diferenta de doua puncte.

13:21 - Irina reuseste primul as, la 30-30 si reuseste in cele din urma sa obtina primul sau game.

13:16 - Kerber face repede 2-0, pe propriul serviciu.

13:13 - Irina Begu face doua duble greseli si isi pierde serviciul.

13:09 - A inceput partida!

13:02 - Meciul va incepe in scurt timp, cele doua jucatoare s-au dezechipat.

12:55 - Toate jucatoarele au iesit pe teren si se intoneaza imnul Germaniei, apoi cel al Romaniei.

12:45 - Gazeta Sporturilor informeaza ca bagajele spectatorilor si jurnalistilor sunt verificate cu ajutorul cainilor de la trupele antitero.

12:40 - Ilie Nastase avertizeaza ca pe jucatoarele Romaniei le asteapta o confruntare dificila cu echipa Germaniei.

Avertismentul lui Ilie Nastase, inainte de meciul de Fed Cup cu Germania

INFO: Partida este urmata de intalnirea dintre Simona Halep si Andrea Petkovici.

Programul meciurilor Romania - Germania din Fed Cup: Irina Begu incepe confruntarea cu un duel de top

INFO: Begu are doua victorii in fata lui Kerber, o data chiar in doua seturi, in 2015. De partea cealalta, numarul 3 WTA a castigat trei partide directe cu jucatoarea noastra, toate in doua seturi.

INFO: Halep a invins-o pe Andrea Petkovici in 5 dintre cele 6 partide directe. Nemtoaica de pe locul 30 WTA a castigat in 2009.

INFO: Din echipa nemtoaicelor fac parte Angelique Kerber, Andrea Petkovici, Annika Beck si Julia Goerges. De partea cealalta, Romania va fi reprezentata de Simona Halep, Irina Begu, Monica Niculescu si Alexandra Dulgheru. Romania si Germania s-au mai intalnit o singura data, in 1974, cand nemtoaicele s-au impus.

Reactia jucatoarelor Romaniei dupa tragerea la sorti din Fed Cup

INFO: Duminica au loc celelalte trei partide, tot incepand cu ora 13:00. Programul acestora este:

Simona Halep - Angelique Kerber

urmat de Irina Begu - Andrea Petkovici

urmat de meciul de dublu Monica Niculescu/Alexandra Dulgheru - Julia Goerges/Annika Beck

INFO: In luna februarie, in sferturile Fed Cup, Romania a fost invinsa tot la Cluj de jucatoarele Cehiei, scor 3-2.

INFO: Partidele sunt transmise la televizor de Dolce Sport.

Chirica susține că a fost trimis în judecată în momentul depunerii candidaturilor intenționat: ”Mă aştept şi la alte mişcări de acest fel”
Primarul municipiului Iaşi, Mihai Chirica, a declarat vineri, pentru AGERPRES, că trimiterea sa în judecată de către procurorii DIICOT în dosarul "Veranda" nu este "o surpriză foarte mare",...
Declarațiile preotului Nicolae Tănase sunt ”o invitație la viol”. Ministra Justiției intervine
Ministra Justiţiei, Alina Gorghiu a spus, referitor la afirmaţiile preotului Nicolae Tănase de la Valea Plopului potrivit cărora fetele care sunt agresate sexual ar trebui să intre la...
#Romania Germania Live Fed Cup, #Begu Kerber Fed Cup, #Halep Petkovici Fed Cup, #Simona Halep direct Fed Cup, #Romania Germania direct Fed Cup , #Fed Cup