Simona Halep s-a calificat in sferturi la Madrid

Miercuri, 10 Mai 2017, ora 19:48
59029 citiri

Simona Halep s-a calificat miercuri in sferturile de finala ale turneului organizat de Ion Tiriac la Madrid.

Reprezentanta noastra, cotata cu sansa a 3-a la castigarea competitiei, a invins-o in optimi pe favorita numarul 16, australianca Samantha Stosur, in trei seturi, scor 6-4, 4-6, 6-4.

O ora si 52 de minute a durat intalnirea dintre cele doua, una foarte disputata, cu multe lovituri spectaculoase si situatii incrancenate.

Campioana de anul trecut a fost jucatoarea mai agresiva si cu exceptia startului setului trei s-a aflat la controlul partidei.

Primul set a fost castigat de Simona gratie unui break facut chiar in debutul partidei. Tot un break a stat intre Halep si Stosur si in setul II, de data aceasta in favoarea australiencei, unul facut chiar la mometul potrivit, cand scorul era 5-4.

Setul trei a parut ca-i va apartine jucatoarei de la Antipozi, dar Simona si-a revenit la timp si s-a impus cu 6-4, al doilea meci consecutiv castigat in decisiv, dupa cel din turul II cu Roberta Vinci.

In sferturi, programate joi la o ora ce urmeaza sa fie anuntata de organizatori, constanteanca o va intalni pe americanca Coco Vandeweghe, care a trecut in optimi de spaniola Carla Suarez Navarro.

Va fi prima intalnire directa intre Simona Halep si Coco Vandeweghe (locul 20 WTA).

Cine e Coco Vandweghe, adversara din Simonei Halep in sferturi la Madrid

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep (favorita numarul 3) si Samantha Stosur (favorita numarul 16), din optimile de finala ale turneului de la Madrid.

Simona Halep - Samantha Stosur 6-4, 4-6, 6-4

Setul III

- Game la 0 reusit de Simona, care merge in sferturile de finala.

- Australianca si-a chemat antrenorul.

- Stosur isi face serviciul cu usurinta, insa Simona urmeaza sa serveasca pentru castigarea meciului.

- Game Simona si favorita numarul 3 e la doar un game distanta de avansarea in sferturile de finala.

- Stosur isi face serviciul.

- Inca un game la 0 in dreptul jucatoarei noastre, care arata o forma superba, in timp ce Stosur pare pierduta. 12 puncte la rand pentru Simona.

- Break la 0 reusit de Simona.

- Simona raspunde si scorul devine 2-2.

- Australianca isi trece in cont un nou game pe propriul serviciu.

- Simona isi face si ea serviciul si avem 1-1 in acest set III.

- Game Stosur, care continua sa serveasca foarte bine si sa fie agresiva.

- Australianca serveste prima si in setul decisiv.

Setul II

- Break si set castigat de Samantha Stosur.

- Simona incepe bine, se desprinde la 30-0, insa australianca revine si isi face serviciul.

- Tenismena noastra isi face serviciul si scorul devine 4-4.

- Game la 0 izbutit de Stosur.

- Simona revine de la 0-30 si isi face serviciul pentru 3-3.

- Game alb reusit de Simona, iar scorul devine egal.

"Ai grija pentru ca ai slabit ritmul fata de startul partidei si ii dai spatii. De asemenea, ai pierdut din efectul dat loviturii de dreapta", i-a transmis Cahill reprezentantei noastre.

- Simona cere interventia antrenorului ei, Darren Cahill.

- Rebreak al Simonei, la capatul unui game superb reusit de tenismena noastra.

- Break reusit de Stosur, care incepe foarte bine setul II.

- Game reusit de australianca.

- Stosur serveste prima in acest set doi.

Setul I

- Simona castiga primul set cu un as.

- Game Stosur, insa Simona urmeaza sa serveasca pentru castigarea setului.

- Simona continua sa dicteze pe serviciul ei si e la doar un game distanta de castigarea primului set.

- Simona joaca bine si scorul devine 4-2.

- Game Stosur, dar reprezentanta noastra pastreaza avantajul unui break.

- Game alb reusit de Simona.

- Inca un game bun al Simonei, care se duce la 2-0 in acest start de meci.

- Simona incepe excelent partida, cu un break.

INFO: Avem parte de vant azi la Madrid.

- Samantha Stosur va servi prima.

ora 17:56 - A INCEPUT PARTIDA

ora 17:51 - Cele doua tenismene au iesit la incalzire. Meciul va incepe in aproximativ 5 minute.

ora 17:39 - Coco se impune cu 7-5 in decisiv si avanseaza in sferturi. Partida Simonei va incepe in aproximativ 20 de minute.

Posibila adversara a Simonei Halep in sferturi la Madrid

ora 17:26 - Scorul e 4-4 in setul decisiv al partidei dintre Coco Vandeweghe si Carla Suarez Navarro, astfel ca va trebui sa mai asteptam putin.

ora 16:45 - Meciul dintre Coco Vandeweghe - Carla Suarez Navarro a intrat in setul decisiv. 5-7, 6-4 e scorul dupa doua seturi.

ora 16:25 - Intalnirea dintre Halep si Stosur va incepe cu o mica intarziere, cauzata de partida programata inainte, Coco Vandeweghe - Carla Suarez Navarro, aflata inca in setul II.

INFO: Simona Halep ocupa locul 8 in ierarhia WTA, in timp ce Samantha Stosur se afla pe pozitia a 26-a.

INFO: Samantha Stosur are 33 de ani si in cariera ei a castigat 8 turnee WTA, cel mai importat fiind cel Grand Slam de la US Open, in 2011.

INFO: La TV, partida poate fi vizionata in direct pe Digi Sport 2.

INFO: Va fi cea de-a 9-a intalnire directa intre Halep si Stosur, care pana acum si-au impartit victoriile, 4-4.

Cele doua s-au mai intalnit o data in acest an, la Miami, cand Simona a intors spectaculos scorul si s-a calificat in sferturi. De asemenea, Simona si Samantha au jucat si la editia de anul trecut a Openului de la Madrid, invingatoare fiind tot sportiva romanca, in doua seturi, scor 6-2, 6-0.

2016, Roland Garros: 7-6, 7-3 pentru Stosur;

2017, Miami: 4-6, 7-5, 6-2 pentru Halep.

INFO: Castigatoarea acestui joc o va intalni in sferturi pe invingatoarea partidei dintre Coco Vandeweghe si Carla Suarez Navarro.

INFO: Pana in optimi, cele doua au trecut de:

Simona Halep: 6-1, 6-2 cu Kristyna Pliskova (turul I) si 6-3, 2-6, 7-6 cu Roberta Vinci (turul II).

Samantha Stosur: 6-2, 6-0 cu Sara Sorribes Tormo (turul I) si 6-3, 7-5 cu Mariana Duque Marino (turul II).

Turneul de la Madrid, dotat cu premii in valoare totala de 9.5 milioane de euro, se desfasoara in perioada 5-14 mai.

Grindeanu, avertisment pentru Piedone: ”Votanţii de stânga, într-o proporţie covârşitoare, merg către candidatul nostru”
Prim-vicepreşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat, miercuri, 24 aprilie, că soluţia pe care PSD a adoptat-o, de a candida Gabriela Firea, le dă o anumită siguranţă că votanţii de...
Răspunsul lui Piedone pentru Ciolacu: ”Mă duc în prăpastie”. Primarul Sectorului 5 acuză un blat la București
Cristian Popescu Piedone a exclus o retragere din cursa pentru Primăria Capitalei, după o solicitare făcută în acest sens de președintele PSD. Marcel Ciolacu i-a sugerat lui Piedone să își...
#Simona Halep sferturi Madrid, #LIVE meci Simona Halep, #Simona Halep optimi Madrid, #Simona Halep Samantha Stosur , #Ion Tiriac