Simona Halep se califica in finala turneului de la Madrid

de Marius Doroftei, Editor Ziare.com
Vineri, 12 Mai 2017, ora 16:23

Simona Halep s-a calificat, vineri, in finala turneului organizat de Ion Tiriac la Madrid.

Sportiva noastra a trecut fara prea multe probleme, in doua seturi, de letona Anastasija Sevastova, scor 6-2, 6-3.

Campioana en-titre la Madrid, Simona a inceput bine partida, dominand o adversara inferioara din punct de vedere al jocului. Doua breakuri reusite in primul act i-au asigurat romancei un avantaj important, ea castigand setul fara probleme.

Setul secund a inceput cu Sevastova in control, letona distantandu-se la un incredibil 3-0 pe fondul unui joc relaxat al Somonei.

Dupa o discutie cu Darren Cahill, romanca si-a revenit si a castigat sase game-uri consecutiv, reusind sa se califice pentru al doilea an la rand in finala turneului lui Tiriac de la Madrid.

Acolo o va intalni pe invingatoarea partidei dintre Svetlana Kuznetsova si Kristina Mladenovic, meciul celor doua urmand a avea loc vineri seara.

Simona Halep - Anastasija Sevastova 6-2/ 6-3

16:23 - Game, set si meci, Simona Halep!

16:21 - Simona isi face serviciul, nu fara emotii, si este la un game de finala!

16:15 - Break Halep! Sevastova pare ca are probleme mari, in special de ordin fizic, si Simona profita.

16:08 - Isi face serviciul Simona si egaleaza la 3 in setul secund.

16:03 - Rebreak Halep! Simona va servi pentru a restabili egalitatea.

16:00 - Isi face serviciul Halep si castiga primul game din acest set.

INFO: Simona apeleaza la sfaturile lui Darren Cahill. Acesta ii spune sa fie mai calma si mai atenta. Principalele sfaturi sunt sa loveasca mingea mai repede si sa fie atenta la respiratie,

15:56 - Simona se relaxeaza si Sevastova face 3-0 in setul al doilea.

15:53 - Break Sevastova! Letona pare mai decisa in acest set secund.

15:50 - Sevastova incepe bine setul secund, cu un game pe propriul serviciu.

15:45 - Game si set, Simona Halep! De numai 34 de minute a avut nevoie Simo ca sa se impuna in primul set.

15:39 - Al doilea break pentru Simona in acest set. Romanca va servi pentru a castiga primul act al partidei.

15:35 - Halep isi face serviciul si se distanteaza.

15:30 - BREAK HALEP! Simona nu o mai iarta pe Sevastova si concretizeaza a doua sansa de break din acest meci.

15:26 - Simona continua sa fie solida la serviciu.

15:21 - Apar primele probleme la serviciu pentru Sevastova, insa Halep nu reuseste sa profite.

15:16 - Isi face si Simona serviciul. Egalitate.

15:13 - Sevastova isi face serviciul in primul game.

15:10 - Incepe meciul! Sevastova serveste prima.

15:00 - Ne pregatim de partida.

INFO: Daca Halep ocupa locul 8 in clasamentul WTA la zi, adversara ei din semifinale este a 22-a jucatoare a lumii.

INFO: Halep si Sevastova s-au intalnit de sase ori pana acum, fiecare avand cate trei victorii. Totusi, Simona a castigat ultimele doua dueluri directe, un dublu 6-0 in finala de anul trecut de la Bucuresti si un 6-3, 6-1 in sferturi la Stuttgart, in urma cu o trei saptamani.