Ce victorie! Simona Halep o invinge categoric pe Sharapova

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Miercuri, 04 Octombrie 2017, ora 12:52
103715 citiri

Simona Halep a scapat de "cosmarul" Sharapova si a obtinut prima victorie din cariera impotriva rusoaicei.

Romanca s-a impus intr-o maniera clara in optimile de finala de la Beijing, castigand duelul cu scorul de 6-2, 6-2.

Intalnirea cu numarul opt dintre cele doua rivale a avut o desfasurare atipica si nu gresesc foarte mult cei care spun ca rusoaica s-a batut singura de aceasta data.

Fostul numar 1 WTA a gresit foarte mult, iar loviturile castigatoare n-au mai venit in numar suficient pentru a acoperi erorile nefortate.

Primul set a fost unul in care Sharapova si-a facut serviciul abia in game-ul sapte, dupa trei breakuri consecutive ale Simonei si cand romanca avea un avantaj consistent pe tabela, 5-1.

Actul secund nu a fost foarte diferit, Sharapova castigand de aceasta data in primul game pe propriul serviciu, pentru ca apoi sa reia sarabanda greselilor nefortate.

In ceea ce o priveste pe Simona, pe langa doza mare de sansa cu ziua groaznica prinsa de adversara, are si meritul de a fi ramas in meci. In putinele momente in care a atacat a facut-o bine si, poate mai important decat atat, a stat suficient de mult in schimburile de mingi pentru ca rusoaica sa greseasca.

Remarcabil a fost, de asemenea, serviciul constantencei, care a mers foarte bine si i-a adus puncte importante.

Sharapova a incheiat partida cu 15 winnere, fata de cele 12 ale Simonei, dar si cu 39 de greseli nefortate, fata de cele numai 6 ale lui Halep. Per total, a fost o partida corecta facuta de Simoma, in limitele jocului sau, cu amendamentul ca Sharapova a jucat mai slab ca niciodata in duelurile cu sportiva noastra.

Pentru Halep urmeaza un nou meci dificil in sferturi, urmand a da peste invingatoarea duelului dintre Daria Kasatkina si Agnieszka Radwanska.

Simona Halep - Maria Sharapova 6-2/ 6-2

12:51 - Game, set si meci Simona Halep! Ce victorie!

12:47 - Break Halep! Simona va servi pentru a castiga meciul cu Sharapova!

12:41 - Game la zero pentru Halep! Prima victorie cu Sharapova este tot mai aproape.

12:37 - Isi face Sharapova serviciul, dar Simona ramane cu avantajul breakului.

12:34 - Game pentru Simona si sportiva noastra conduce cu 3-1 in setul al doilea!

12:29 - Break Halep! Simona iese la atac pe serviciul rusoaicei si bine face, caci reuseste breakul!

12:26 - Game lejer pentru Halep si avem egalitate la 1 in setul al doilea.

12:24 - Sharapova isi face serviciul dupa un game extrem de lung.

12:13 - Game si set, Simona Halep!

12:09 - Sharapova isi face serviciul pentru prima data in acest meci.

12:05 - Game bun pentru Simona, poate cel mai bun al meciului, si romanca se distanteaza la 5-1.

INFO: Sharapova a apelat la sfaturile antrenorului sau, care i-a transmis ca trebuie sa se linisteasca si sa nu mai caute atat de des loviturile decisive.

11:58 - Al treilea break pentru Halep din acest set! Sharapova greseste parca si mai mult in aceasta parte a jocului, rusoaica parand decisa sa atace decisiv fiecare minge. Jocul Simonei este bun de aceasta data, ea lasand-o pe Masha sa se bata singura.

11:55 - Game la zero pentru Simona, pe fondul greselilor nefortate comise de Sharapova.

11:51 - Al doilea break pentru Halep in acest meci! Sharapova greseste foarte mult atunci cand serveste, insa recupereaza de regula in momentele in care ataca, momente in care Simona nu ii poate da o replica.

11:45 - Rebreak reusit imediat de rusoaica!

11:42 - Break la zero pentru Simona in primul game!

11:40 - Incepe partida! Sharapova serveste prima!

11:36 - Andrei Pavel este alaturi de Simona in Beijing, Darren Cahill urmand a reveni langa Halep abia la Turneul Campioanelor.

11:33 - Sunt in arena Maria si Simona. In curand incepe episodul opt al acestui duel.

11:25 - S-a incheiat partida dintre Monica si Peng. Asteptam ca cele Simona si Sharapova sa intre in arena in cateva minute.

11:00 - Meciul dintre Halep si Sharapova va mai intarzia un sfert de ora. Monica Niculescu si Shuai Peng sunt in setul al doilea si tin terenul ocupat.

INFO: Va fi partida cu numarul opt dintre cele doua, Sharapova reusind s-o invinga pana acum de fiecare data pe Simona.

INFO: Citeste aici cine este favorita duelului in opinia caselor de pariuri.

INFO: Iata ce a spus Simona despre meciul cu Sharapova.

INFO: Citeste ce spune Sharapova despre intalnirea cu Simona de la Beijng.

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
#Halep Sharapova LIVE, #Halep Sharapova rezultat, #Halep Sharapova palmares , #Maria Sharapova