Simona Halep o invinge pe Maria Sharapova dupa un meci nebun si se califica in finala de la Roma

Sambata, 19 Mai 2018, ora 21:01
158835 citiri

Simona Halep s-a calificat in finala turneului de la Roma dupa ce a invins-o pe Maria Sharapova la capatul unui meci nebun.

Sportiva noastra a castigat cu 4-6, 6-1, 6-4, dupa mai bine de doua ore de tenis jucat la intensitate maxima.

A fost un meci cu multe rasturnari de situatie, 19 break-uri, dar Simona a reusit sa se impuna desi a inceput mai slab.

Primul set a fost de-a dreptul nebun, cu multe greseli uriase de ambele parti, in special la serviciu.

Am inceput partida cu sase break-uri consecutive, iar un moment important a fost al saselea game, in care Simona a ratat trei mingi de 4-2.

Rusoaica a fost prima care a reusit sa isi faca serviciul, a reusit apoi inca un break si a luat setul cu 6-4.

Statistica primului set spune totul despre evolutia Simonei: Romanca a stat mult prea in spatele liniei de fund, a riscat putin si a reusit doar 3 lovituri castigatoare, spre deosebire de cele 15 ale Sharapovei.

Imediat dupa terminarea primului set, Simona l-a chemat pe teren pe Darren Cahill, caruia i-a transmis ca nu stie ce sa faca pentru a castiga.

Australianul i-a spus sa nu mai stea atat de in spatele terenului si sa mixeze loviturile, iar cuvintele lui Cahill si-au facut rapid simtit efectul.

Discursul antrenorului a ajutat-o pe Simona sa fie mai agresiva, mai precisa si sa aiba increderea necesara sa castige setul secund cu 6-1, in timp ce Sharapova a fost fara replica.

In decisiv, Simona a profitat de faptul ca a fost mai proaspata din punct de vedere fizic, a tratat momentele cheie cu mai multa agresivitate si incredere si a obtinut calificarea in finala.

In ultimul act, sportiva noastra o va intalni pe ucraineanca Elina Svitolina, duminica de la ora 14:00.

Pentru Simona este a doua victorie la rand in fata Mariei Sharapova, dupa ce anterior pierduse sapte partide.

SIMONA HALEP - MARIA SHARAPOVA 4-6, 6-1, 6-4

21:01 - Victorie!!! Simona castiga aceasta partida si se califica in finala de duminica!!!

21:00 - Doua mingi de meci pentru Simona!!! Haide!!!

20:59 - 30-15 pentru Simona in acest game si avem sperante de break!

20:55 - Simona conduce cu 5-4, iar acum Sharapova serveste pentru a ramane in meci!!!

20:55 - Trei mingi de 5-4 pentru Simona!

20:54 - Incepe bine Simona game-ul la serviciu, are 30-0.

20:53 - Sharapova castiga patru puncte la rand si egaleaza la patru! Presiunea se muta acum pe Simona!

20:50 - Inceput excelent pentru Simona in acest game pe serviciul Sharapovei! Romanca are 30-0 si speram la un break!

20:47 - Sharapova face break la zero si Simona conduce cu 4-3.

20:47 - Trei mingi de break pentru Sharapova!

20:44 - Dubla greseala pentru Sharapova, Simona face break si conduce cu 4-2!!! Urmeaza sportiva noastra la serviciu intr-un game esential pentru soarta partidei!

20:43 - Trei mingi de break pentru Simona!!!

20:42 - Simona incepe excelent acest game pe serviciul Sharapovei! 30-0 pentru romanca!

20:39 - Sharapova face break dupa un game in caree Simona a ratat trei mingi de 4-1! Scorul este 3-2 pentru Simona!

20:38 - Simona trimite in fileu, iar acum Sharapova are minge de break!

20:37 - Simona revine fenomenal, castiga doua puncte la rand si are inca o minge de 4-1!!! Sharapova urla de durere!

20:36 - Simona rateaza doua mingi de 4-1 si Sharapova are acum minge de break!

20:34 - Serviciu foarte bun pentru Simona si scorul este 40-15. Doua mingi de 4-1!

20:33 - Inceput excelent de game pentru Simona, care are 30-0!

20:32 - Simona face break si conduce cu 3-1!!!

20:31 - Minge de break pentru Simona!!!

20:29 - Simona revine de la 0-30 si egaleaza in acest game cu doua lovituri de senzatie!

20:24 - Simona isi face serviciul si conduce cu 2-1!

20:23 - Simona revine de la 0-30 si are minge de 2-1.

20:20 - Sharapova trimite in fileu, Simona face rebreak si egaleaza la unu in decisiv!

20:19 - Minge de rebreak pentru Simona!

20:14 - Sharapova incepe setul decisiv cu un break!

20:04 - Dubla greseala pentru Sharapova, iar Simona face break si castiga setul secund cu 6-1!!! Avem set decisiv!!!

20:03 - Minge de set pentru Simona!

20:03 - Game foarte echilibrat acum, scorul este 30-30.

19:59 - Game Simona!!! 5-1 pentru romanca si ne apropiem de setul decisiv!

19:59 - Simona salveaza mingea de break, iar acum are minge de 5-1!

19:58 - Simona pierde trei puncte la rand si Sharapova are minge de break!

19:57 - Simona incepe excelent acest game, are 30-0!!!

19:54 - Simona face break si conduce cu 4-1!!!

19:53 - Doua mingi de break pentru Simona!!!

19:50 - Simona isi face serviciul dupa un game de infarct si are 3-1!!!

19:49 - Simona salveaza mingea de break, iar acum are inca o minge de 3-1!

19:48 - Simona rateaza doua mingi de 3-1, iar Sharapova are acum minge de break!

19:46 - Doua mingi de 3-1 pentru Simona!

19:43 - Game la zero pentru Sharapova si scorul este 2-1 pentru Simona.

19:41 - Simona isi face serviciul pentru prima data in acest meci si conduce cu 2-0!

19:40 - Minge de 2-0 pentru Simona!

19:36 - Break pentru Simona in startul setului secund!!!

19:35 - Simona rateaza si a treia minge de break din acest game, dar o obtine si pe a patra!

19:34 - Simona rateaza si a doua minge de break, dar mai obtine inca una!

19:33 - Simona rateaza prima minge de break, dar mai obtine inca una.

19:30 - Minge de break pentru Simona in startul setului secund!

19:24 - Simona pierde primul set cu 6-4, fara sa-si faca deloc serviciul pana acum!

19:24 - Trei mingi de set pentru Sharapova!

19:21 - Simona face break si ramane in set! Rusoaica are 5-4, presiunea e acum pe Simona, care trebuie sa-si faca si ea serviciul!

19:20 - Trei mingi de rebreak pentru Simona! E 40-0!!!

19:18 - Sharapova face break si serveste pentru castigarea primului set!

19:16 - Simona salveaza mingea de break, dar rusoaica mai obtine inca una.

19:16 - Minge de break pentru Sharapova.

19:11 - Sharapova isi face serviciul si conduce cu 4-3! Rusoaica tipa cat o tin plamanii dupa ultimul punct si se uita amenintator spre Simona!

19:07 - Sharapova face rebreak si egaleaza la trei! Simona a ratat trei mingi de 4-2, a suferit teribil pe al doilea serviciu si avem iata al saselea break la rand din acest meci!

19:07 - Sharapova are minge de rebreak!

18:59 - Sharapova serveste lamentabil, iar Simona face break si conduce cu 3-2! Urmeaza Simona la serviciu. Problema pana acum a fost al doilea serviciu, nu i-a intrat mai deloc, iar rusoaica a profitat. Sa speram ca lucrurile se vor schimba incepand cu game-ul urmator.

18:58 - Trei mingi de break pentru Simona! Ce inceput nebun avem!

18:56 - Sharapova face rebreak si egaleaza la doi! Simona sta prea in spatele terenului, iar rusoaica o pedepseste cu o scurta!

18:55 - Sharapova loveste puternic si foarte lung si are minge de rebreak!

18:50 - Break la zero facut de Simona si scorul este 2-1! Sportiva noastra returneaza bine, iar rusoaica greseste mult!

18:50 - Trei mingi de break pentru Simona!!!

18:47 - Rusoaica joaca agresiv si face rebreak! Scorul este 1-1!

18:46 - Minge de rebreak pentru Sharapova!

18:40 - Inceput perfect pentru Simona, care joaca foarte agresiv si face break in primul game al meciului!

18:40 - Doua mingi de break pentru Simona!

18:37 - A inceput meciul!

18:30 - Meciul va incepe cu Sharapova la serviciu!

18:29 - Cele doua jucatoare au intrat pe teren!

18:13 - S-a terminat meciul dintre Nadal si Djokovici. Confruntarea dintre Simona si Sharapova va incepe in scurt timp!

Info:

Simona Halep ocupa locul 1 WTA, in timp ce Maria Sharapova este pe locul 40.

Scorul intalnirilor directe este 7-1 in favoarea rusoaicei. Simona a castigat ultima partida, ce a avut loc anul trecut, la Beijing.

La casele de pariuri, Simona Halep este favorita, avand cota 1.5 pentru a obtine o victorie.

Indiferent de rezultat, Simona Halep va ramane pe primul loc WTA cel putin pana dupa Roland Garros.

Simona poate profita de avantajul prospetimii fizice, avand in vedere ca a petrecut de patru ori mai putin timp decat Sharapova la Roma. Rusoaica a disputat chiar vineri un meci de trei ore si 10 minute.

Anul trecut, Simona a ajuns pana in finala de la Roma, fiind invinsa de Elina Svitolina. Daca o va invinge pe Sharapova, va avea ocazia sa-si ia revansa in fata ucrainencei.

Confruntarea e televizata de Digi Sport 2.

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
#Simona Halep Maria Sharapova, #Simona Halep Maria Sharapova LIVE, #Simona Halep Maria Sharapova direct, #televizare Simona Halep Maria Sharapova, #Halep Sharapova LIVE, #Simona Halep Roma LIVE , #Maria Sharapova