Presa internationala, despre victoria superba a Simonei Halep din meciul cu Maria Sharapova

Sambata, 19 Mai 2018, ora 22:14
34155 citiri

Ziare.com va prezinta principalele reactii aparute in presa internationala dupa victoria obtinuta de Simona Halep in fata Mariei Sharapova, in semifinalele turneului de la Roma.

Iata principalele comentarii:

BT Sports: Sharapova a avut cea mai buna saptamana de la US Open 2017, cand a eliminat-o pe Halep in primul tur, iar acum i-a pus din nou mari probleme numarului unu mondial. Doar ca victoria epica din meciul cu Jelena Ostapenko a epuizat-o, iar Halep a luptat pana la capat.

L'Equipe: Traim un sentiment de deja-vu la Foro Italico, unde finala se va disputa pentru al doilea an la rand intre Simona Halep si Elina Svitolina. Am vazut un semn al slabiciunii celor doua jucatoare in confruntarea dintre Halep si Sharapova. In primul set, din zece game-uri, noua au fost break-uri. Simona a avut nevoie de o ora si 5 minute pentru a castiga un game pe propriul serviciu, dar si-a revenit dupa o discutie cu Darren Cahill.

WTA Tennis: Simona Halep a fost nevoita sa revina dupa ce a pierdut un set, dar este in a doua finala consecutiva la Roma. Sharapova a intrat in meci dupa ce a stat pe teren la Roma aproape de patru ori si jumatate mai mult decat Halep, iar asta s-a vazut pe finalul meciului.

BBC: Simona Halep a castigat lupta cu Maria Sharapova si repeta finala de anul trecut de la Roma. Romanca a reusit sa treaca peste un carusel al erorilor din primul set, in care s-au inregistrat noua break-uri in total.

Simona Halep s-a calificat in finala turneului de la Roma dupa ce a invins-o pe Maria Sharapova la capatul unui meci nebun.

Sportiva noastra a castigat cu 4-6, 6-1, 6-4, dupa mai bine de doua ore de tenis jucat la intensitate maxima.

A fost un meci cu multe rasturnari de situatie, 19 break-uri, dar Simona a reusit sa se impuna desi a inceput mai slab.

In ultimul act, sportiva noastra o va intalni pe ucraineanca Elina Svitolina, duminica de la ora 14:00.

Pentru Simona este a doua victorie la rand in fata Mariei Sharapova, dupa ce anterior pierduse sapte partide.

C.S.

Cum a fentat Piedone licitațiile. Curtea de Conturi l-a luat la bani mărunți. Nereguli grave și la Direcția Pentru Protecția Copilului
Curtea de Conturi a constat la ultimul audit, finalizat la începtutul lunii martie 2024, la Sectorul 5, pentru anul 2022, că instituția condusă de Popescu Piedone a divizat contracte de...
USR acuză Guvernul că se joacă „cu prețurile la energie ca la păcănele”. „Plătim facturi mai mari decât pe piaţa liberă”
USR a transmis joi, 28 martie, că Guvernul Ciolacu minte când spune că ia măsuri în favoarea consumatorilor şi că scade facturile românilor. Partidul susține că de fapt Executivul...
#Simona Halep Maria Sharapova, #Simona Halep Roma, #Simona Halep finala Roma , #Maria Sharapova