Simona Halep ajunge cu emotii in sferturile de finala de la Washington

Joi, 03 August 2017, ora 22:40
57565 citiri

Simona Halep s-a calificat cu emotii in sferturile de finala ale turneului de la Washington (SUA).

Sportiva noastra a trecut cu greu de columbianca Mariana Duque-Marino (locul 115 WTA), scor 3-6, 6-4, 6-2, dupa un meci ce a durat mai bine de o ora si jumatate.

Simona a avut un start foarte slab, in care nu s-a regasit si a comis multe greseli nefortate, in special pe forehand.

Romanca a incercat la un moment dat sa-si schimbe racheta, insa jocul ei nu s-a schimbat si a cedat primul set cu 6-3.

A urmat o discutie cu Darren Cahill, iar sfaturile australianului au ajutat-o sa aiba 5-1 in setul secund.

Columbianca a rupt insa jocul cu un time-out medical, pentru ca apoi Simona sa tremure putin pentru castigarea setului. Meciul a fost insa trimis in decisiv cu un break reusit de Simona in ultimul game.

In decisiv, Simona a continuat sa evolueze bine fara sa forteze prea tare si a obtinut astfel calificarea in sferturile de finala.

In turul urmator, Simona se va duela cu rusoaica Ekaterina Makarova, ocupanta locului 58 WTA.

Partida va avea loc vineri, de la ora 21:00.

SIMONA HALEP - MARIANA DUQUE-MARINO 3-6, 6-4, 6-2

22:42 - Victorie!!! Simona se califica in sferturile de finala!

22:37 - Simona conduce cu 5-2 si e la un game de calificare!

22:34 - Simona face break si conduec cu 4-2!

22:30 - Simona isi face serviciul dupa un game echilibrat si conduce cu 3-2.

22:28 - Marino egaleaza la doi.

22:24 - Simona rateaza sansa de a se desprinde, iar Marino face break!

22:20 - Simona face un break la zero si conduce cu 2-0!

22:17 - Simona isi face serviciul si incepe cu dreptul setul decisiv.

22:12 - Simona face break si trimite meciul in set decisiv!

22:09 - Marino a primit din nou ingrijiri medicale.

22:08 - Break la zero reusit de Marino! Simona e in pericol sa fie egalata dupa ce a condus cu 5-1!

22:07 - Marino isi face serviciul si Simona are 5-3. Romanca serveste din nou pentru a trimimte meciul in decisiv.

22:03 - Se reia jocul!

21:59 - Marino primeste ingrijiri medicale.

21:59 - Marino face break si scorul este 2-5.

21:56 - Simona mai face un break si va servi pentru a trimite meciul in decisiv!

21:50 - Game fara emotii pentru Simona, scorul este 4-1.

21:48 - Simona face break si conduce cu 3-1!

21:41 - Mariana face rebreak imediat.

21:37 - Simona face break si conduce cu 2-0! Parca vedem o alta Simona dupa discutia cu Darren, mai agresiva si mai precisa.

21:34 - Simona castiga la zero acest game in doar un minut dupa discutia cu Darren.

21:32 - Simona l-a chemat pe Darren Cahill pe teren in incercarea de a iesi din impas.

21:30 - Simona pierde primul set dupa un joc foarte slab, in care a comis peste 15 erori nefortate!

21:27 - Simona salveaza o minge de set si scorul este 3-5. Mariana serveste acum pentru castigarea primului set.

21:22 - Simona face multe puncte cadou, iar Mariana conduce cu 5-2.

21:19 - Game la zero reusit de Simona!

21:16 - Continua erorile nefortate din partea Simonei, iar Mariana are 4-1.

21:13 - Simona si-a schimbat racheta si castiga primul game din acest meci.

21:09 - Game la zero reusit de Duque Marino. Simona a castigat doar trei puncte in acest meci, in trei game-uri.

21:07 - Start slab pentru Simona, iar columbianca face break si conduce cu 2-0.

21:05 - Simona are 30-0, dar pierde patru puncte la rand si Duque-Marino isi face serviciul in primul game al meciului.

21:01 - A inceput meciul!

20:57 - Meciul incepe cu Duque Marino la serviciu.

Info: Partida incepe la ora 20:50

Simona ocupa locul 2 in clasamentul WTA, in timp ce adversara ei este pe locul 115.

Singura intalnire directa a avut loc in 2011, la Madrid, cand Simona s-a impus in doua seturi.

Invingatoarea o va intalni in sferturile de finala pe rusoaica Ekaterina Makarova, favorita numarul 7.

Simona este considerata principala favorita de la Washington.

Partida este televizata de postul Digi Sport 2.

ANRE demontează declarațiile ministrului Burduja privind energia alternativă: "Să se liciteze pentru aceste capacități"
Declarațiile ministrului Energiei, Sebastian Burduja, referitoare la ritmul extraordinar de instalare a fotovoltaicelor și eolienelor, au fost contrazise de președintele ANRE (Autoritatea...
Viitorul sumbru descris de Dan Barna (USR): "În 2025 vor fi din nou măriri de taxe pentru că nu mai au bani"
Dan Barna lansează un atac la actuala guvernare care protejează în opinia sa "sinecurile şi pensiile speciale" pe care PSD şi PNL le plătesc în continuare. Aceste cheltuieli vor duce la...
#Simona Halep Mariana Duque Marino, #Simona Halep Mariana Duque Marino LIVE, #Simona Halep Mariana Duque Marino direct, #televizare Simona Halep Mariana Duque Marino, #Simona Halep Washington Live , #meciuri