Simona Halep, eliminata de la Birmingham dupa o cadere incredibila

Vineri, 19 Iunie 2015, ora 16:21
83794 citiri

Simona Halep a fost eliminata in sferturile de finala de la Birmingham de Kristina Mladenovici (locul 43 WTA), la capatul unui meci incredibil, castigat de frantuzoaica cu scorul 2-6, 6-0, 7-6 (4).

In cel de-al optulea sfert de finala disputat in acest an, Simona a inceput perfect meciul cu Kristina Mladenovici, adversara care o invinsese in singura intalnire directa de pana acum, dar a cedat incredibil.

Simona a servit perfect, a fost extrem de agresiva si nu i-a dat mari sanse lui Mladenovici, reusind sa castige primul set cu 6-2 in doar 28 de minute.

Kristina Mladenovici a ras in hohote dupa ce i-a dat 6-0 Simonei Halep

A intervenit insa relaxarea dupa un start foarte bun, un fenomen cu care Simona Halep ne obisnuise si in trecut, insa niciodata la acest nivel.

Sportiva noastra a cedat setul secund in doar 24 de minute cu 0-6, iar in multe momente a parut ca isi doreste practic sa ajunga cat mai rapid in decisiv pentru a se revansa.

In ultimul act, Simona a reusit sa echilibreze jocul, in special pe propriul serviciu, in timp ce Mladenovici impresiona prin acuratete si agresivitate.

Kristina Mladenovici, reactie superba la adresa Simonei Halep dupa victoria de la Birmingham

Decisivul a fost astfel foarte echilibrat, cu momente dramatice in care Simona a reusit sa revina superb de la 3-5 si sa duca meciul la tie-break, unde a fost infranta.

In penultimul act al competitiei, Mladenovici o va intalni pe Karolina Pliskova din Cehia.

Pentru parcursul de la Birmingham, Simona Halep va primi un cec in valoare de 16.725 de dolari si 100 de puncte WTA.

HALEP - MLADENOVICI 6-2, 0-6, 6-7 (4)

16:21 - Mladenovici castiga tie-break-ul cu 7-4 si se califica in semifinale!

16:13 - Simona reuseste sa duca meciul la tie-break!

16:09 - Mladenovici isi face serviciul fara emotii si conduce cu 6-5.

16:07 - Simona isi face in cele din urma serviciul si egaleaza la cinci.

16:05 - Arbitrul anunta ca Simona a facut 5-5, Mladenovici face challenge la o lovitura si are castig de cauza. Simona a facut o criza de nervi.

15:59 - Simona face un break vital si ramane in meci!

15:55 - Mladenovici face break si serveste pentru castigarea meciului!

15:52 - Mladenovici serveste excelent din nou si conduce cu 4-3.

15:47 - Simona da semne de revenire si egaleaza la trei.

15:43 - Frantuzoaica serveste in continuare foarte bine si are 3-2.

15:40 - Simona isi face serviciul si egaleaza la doi.

15:36 - Mladenovici castiga un game foarte disputat si conduce cu 2-1.

15:26 - Simona isi face serviciul si ia primul game dupa o serie de sapte la rand a frantuzoaicei.

15:23 - Mladenovici isi face serviciul si conduce cu 1-0.

15:19 - Simona isi pierde din nou serviciul si cedeaza setul secund cu 0-6! Urmeaza decisivul!

15:15 - Simona rateaza o sansa de break, iar Mladenovici se distanteaza la 5-0.

15:11 - Simona face trei duble greseli si isi pierde serviciul. 4-0 pentru Mladenovici.

15:10 - In primele trei game-uri din acest set Simona a facut 6 erori nefortate. In primul set, Simona facuse doar patru!

15:08 - Mladeovici isi mentine serviciul si are 3-0.

15:05 - Mladenovici face break si conduce cu 2-0.

15:00 - Mladenovici isi face serviciul si conduce cu 1-0.

14:56 - Simona castiga primul set in 27 de minute.

14:52 - Simona mai face un break si serveste pentru castigarea setului.

14:48 - Simona face un game alb si conduce cu 4-2.

14:45 - Simona face trei greseli nefortate, Mladeovici se apropie la 2-3.

14:42 - Inca un game castigat fara emotii de Simona, scorul este 3-1.

14:39 - Simona face break si conduce cu 2-1. Start foarte bun pentru sportiva noastra.

14:36 - Simona isi face serviciul fara probleme si egaleaza la unu.

14:33 - Simona rateaza o minge de break, Mladenovici revine si castiga primul game.

14:28 - A inceput meciul cu Mladenovici la serviciu!

14:23 - Simona se incalzeste inaintea meciului!

14:13 - Karolina Pliskova a invins-o pe Carla Suarez si poate fi adversara Simonei din semifinale. Meciul Simonei va incepe in aproximativ 10-15 minute.

Surpriza la Birmingham: Ce adversara ar putea intalni Simona Halep in semifinale

Info: Meciul incepe dupa ora 14:25

Kristina Mladenovici ocupa locul 43 in clasamentul WTA. La acest turneu, ea le-a eliminat pe Eugenie Bouchard si Barbora Strycova.

Cele doua sportive s-au intalnit o singura data, anul trecut la Paris, cand frantuzoaica s-a impus.

Jucatoarea care se va impune isi va asigura un cec in valoare de 32.525 de dolari si 185 de puncte WTA. Invinsa se va multumi cu 16.725 de dolari si 100 de puncte WTA.

Castigatoarea acestui duel o va intalni in semifinale pe jucatoarea ce se va impune in duelul dintre Carla Suarez Navarro si Karolina Pliskova.

Meciul este televizat de Digi Sport 2

Mesajul lui Nicușor Dan pentru Gabriela Firea: ”Nu ar mai trebui să deschidă gura, darămite să vrea să mai fie primar”
Intrarea Gabrielei Firea în cursa pentru Primăria Capitalei nu-l afectează pe actualul edil. Nicuşor Dan a declarat marţi, 23 aprilie, că lupta se va da între el şi Cristian Popescu...
Lovitură puternică pentru Piedone. Cât de multe voturi poate pierde după ce PSD a aruncat-o în cursa pentru Primăria Capitalei pe Firea
PSD și PNL au renunțat să-l mai susțină pe medicul Cătălin Cîrstoiu la alegerile pentru Primăria Capitalei. Cele două mari partide i-au aruncat în luptă Gabriela Firea (PSD) și pe...
#Simona Halep Birmingham, #Simona Halep Kristina Mladenovici, #Simona Halep Kristina Mladenovici Live, #Simona Halep Birmingham LIVE , #meciuri