Simona Halep se califica in sferturi la Cincinnati dupa o victorie superba

Joi, 18 August 2016, ora 21:03
42378 citiri

Simona Halep s-a calificat superb in sferturile de finala ale turneului WTA de la Cincinnati, SUA, dupa ce a invins-o fara probleme pe australianca Daria Gavrilova, scor 6-1, 6-2.

Partida a fost la discretia romancei, asemenea celei din turul al doilea, castigata de Halep in fata Annikai Beck cu 6-3, 6-1.

Romanca a pornit ca din tun, iar dupa mai putin de 20 de minute avea 5-0. Si-a adjudecat primul set cu 6-1, Gavrilova parand ca nu are replica.

Setul al doilea a inceput cu Gavrilova in avantaj, aceasta reusind apoi singurul sau break la scorul de 2-1 pentru Simona. A fost insa si ultimul punct reusit de australianca de 22 de ani, pentru ca romanca nu i-a mai dat nicio sansa si a incheiat partida dupa doar 53 de minute de joc.

Halep si-a asigurat astfel un cec de 58.390 de dolari si 190 de puncte WTA.

Iata care a fost si reactia Simonei Halep, dupa victoria cu Gavrilova

In sferturile de finala, jucatoarea noastra va avea o misiune mai grea si o va intalni pe castigatoarea partidei dintre Agnieszka Radwanska si Johanna Konta, locurile 5, respectiv 13 mondial. Partida va avea loc vineri, in direct pe Ziare.com.

Simona Halep - Daria Gavrilova 6-1, 6-2

Desfasurarea intalnirii:

21:03 - Game, set si meci pentru Simona Halep, care se califica in sferturi dupa un joc incantator!

20:59 - Jucatoarea noastra reuseste inca un break si va servi pentru castigarea partidei.

20:56 - Simona se desprinde la doua game-uri si conduce cu 4-2.

20:53 - Inca un break al Simonei, care are acum 3-2.

20:50 - Rebreak reusit de Gavrilova, care egaleaza la 2. Australianca nu renunta la lupta.

20:45 - Break reusit de romanca, aceasta a preluat din nou conducerea.

20:43 - Halep nu acuza insa acest moment si egaleaza fara probleme la 1.

20:40 - Daria Gavrilova incepe bine acest set al doilea, conducand cu 1-0.

20:35 - Simona castiga primul set dupa mai putin de o jumatate de ora de joc, scor 6-1! Forma foarte buna aratata de romanca.

20:32 - Gavrilova izbuteste sa castige primul game, insa Simona va servi pentru castigarea primului set.

20:27 - Romanca joaca incantator: a revenit de la 0-40 si a salvat trei mingi de break, reusind sa-si castige serviciul. Are 5-0.

20:23 - Inca un break al Simonei, care merge ceas.

20:18 - Foarte bine joaca Halep, care are 3-0 dupa mai putin de 10 minute de joc.

20:15 - Jucatoarea noastra se distanteaza, dupa ce reuseste primul break al partidei.

20:11 - Simona isi adjudeca primul game, pe serviciul sau.

20:09 - A inceput partida!

20:05 - Cele doua jucatoare au iesit pe teren. Partida va incepe cu Halep la serviciu.

19:15 - Pana incepe partida, puteti citi ce spune Simona Halep despre turneul de la Cincinnati si cum o afecteaza ploaia

INFO: In varsta de 22 de ani, Gavrilova se afla pe locul 47 WTA. Cea mai buna pozitie din cariera a fost locul 32 WTA, ocupat in luna mai. Simona se afla pe locul 4 mondial.

Cea mai buna performanta a jucatoarei din Australia la un turneu de Mare Slem este optimea de la Australian Open, din acest an, unde a fost invinsa de Carla Suarez Navarro.

Nu are niciun turneu WTA castigat, insa se poate lauda cu victorii in fata Mariei Sharapova, Anei Ivanovici si Petrei Kvitova. In cariera sa a castigat premii totale in valoare de peste un milion de dolari.

INFO: Simona si Daria s-au intalnit de trei ori pana in prezent, iar scorul este 2-1 in favoarea sportivei noastre. Ultima data in urma cu cateva saptamani, la Montreal, Simona si-a luat revansa dupa infrangerea suferita tot in acest an, la Roma.

INFO: Halep s-a calificat in optimi dupa ce a invins-o fara probleme pe Annika Beck din Germania, scor 6-3, 6-1, in timp ce Gavrilova a trecut surprinzator in turul al doilea de Elina Svitolina, numarul 19 mondial, scor 6-2, 6-2.

INFO: La televizor, partida poate fi urmarita pe postul Dolce Sport 2.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
#Halep invins Gavrilova, #Halep calificat sferturi Cincinnati, #Simona Halep Daria Gavrilova Cincinnati, #Simona Halep Daria Gavrilova Live, #Simona Halep Daria Gavrilova direct, #Halep Gavrilova optimi Cincinnati , #meciuri