Simona Halep, infrangere usturatoare si eliminare de la Miami

Marti, 29 Martie 2016, ora 23:32
107563 citiri

Simona Halep a fost eliminata in sferturile de finala ale turneului WTA de la Miami, fiind invinsa in trei seturi de elvetianca Timea Bacsinszky, la capatul unui meci in care oboseala si-a spus cuvantul pentru jucatoarea noastra.

Partida a durat doua ore si jumatate, jucatoarea din Elvetia impunandu-se cu 4-6, 6-3, 6-2.

Primul set a fost la discretia romancei, care a reusit sa preia conducerea repede si nu parea sa aiba probleme in a castiga meciul, dupa primul set. In setul al doilea, Bacsinszky a condus cu 3-1 si nu a mai cedat conducerea, iar Halep a apelat la Darren Cahill.

Australianul parea si el resemnat cu gandul setului decisiv, in care insa Simona a acuzat din plin oboseala, avand cateva momente in care s-a oprit de mai multe ori sa-si traga rasuflarea. Scorul a devenit rapid 0-4 si nici Simona, nici antrenorul sau nu au parut ca gasesc o solutie.

In cele din urma, setul al treilea s-a terminat cu un game alb al elvetiencei, care a parut ca pune capat suferintei jucatoarei noastre.

Dupa aceasta infrangere, Simona poate sa cada pe locul 6 WTA, depasita de Victoria Azarenka, daca jucatoarea din Belarus o va invinge, tot in sferturi, pe britanica Johanna Konta.

SIMONA HALEP - TIMEA BACSINSZKY 6-4, 3-6, 2-6

*Apasati tasta F5 pentru actualizarea scorului.

Desfasurarea intalnirii:

23:32 - Game la zero, set, meci si calificare in semifinale pentru elvetianca!

23:28 - Isi face si Simona serviciul, insa adversara sa serveste pentru calificarea in semifinale.

23:25 - Bacsinszky face 5-1 si este la doar un pas de castigarea meciului.

23:20 - Simona obtine in sfarsit primul game al acestui set decisiv, cu greutate insa.

23:16 - Jucatoarea din Elvetia isi face din nou serviciul si se distanteaza la 4-0.

Simona a apelat din nou la sfaturile lui Cahill, care o indeamna sa se concentreze asupra adversarei sale.

23:10 - Bacsinszky face inca un break si Halep pare tot mai putin capabila sa intoarca soarta acestei partide.

Simona pare tot mai obosita, fiind aproape extenuata dupa unul dintre punctele acestui game.

23:06 - Elvetianca este mai puternica si isi face serviciul, dupa ce Halep a revenit de la 0-40.

22:59 - Probleme pentru Simona, care isi pierde serviciul chiar in debutul setului, desi a salvat o minge de break si a avut apoi avantaj. Jucatoarea noastra incepe sa resimta o stare de oboseala.

22:54 - Incepe setul al treilea.

Timea Bacsinszky ia o pauza si merge la vestiare.

22:47 - Simona salveaza doua mingi de set, nu si pe a treia, insa, astfel ca scorul devine 1-1 la seturi si vom avea decisiv!

22:40 - Halep isi castiga serviciul, apropiindu-se la doua game-uri, insa Bacsinszky serveste pentru set.

22:35 - Jucatoarea din Elvetia este la doar un game de castigarea setului, iar Halep primeste din nou sfaturi de la antrenorul sau.

22:30 - Game alb al Simonei, care nu renunta la lupta in acest set.

22:27 - Elvetianca reuseste in cele din urma sa-si castige serviciul si deja are un avantaj important in acest set doi.

22:21 - Partida va fi reluata, cu toate ca se aud tunete, iar cerul este innorat.

Partida este intrerupta, din cauza vremii, a inceput sa picure la Miami.

22:12 - Din pacate, urmeaza un break si din partea elvetiencei, care se distanteaza din nou la doua game-uri.

22:07 - Simona revine foarte bine si face re-break!

22:03 - Probleme pentru Halep, dupa ce elvetianca reuseste primul break al setului.

21:58 - Bacsinszky incepe la fel si setul al doilea, cu un game pe serviciul sau.

Cahill ii ofera in continuare sfaturi elevei sale, in pauza dintre seturi.

21:50 - Simona primeste sfaturi de la Darren Cahill, care o ajuta sa castige game-ul pe serviciul sau si totodata primul set!

21:44 - Halep face re-break si serveste pentru castigarea setului 1.

21:40 - Bacsinszky face primul break si egaleaza la 4, pe fondul unor greseli nefortate ale Simonei.

21:36 - Elvetianca revine si reduce din avantajul Simonei, 4-3 pentru tenismena din Romania.

21:33 - Jucatoarea noastra nu are probleme in castigarea serviciului si reface diferenta de doua game-uri.

21:29 - Un game foarte frumos, castigat in cele din urma de Timea Bacsinszky.

21:24 - Simona isi face si serviciul si conduce cu 3-1.

"Mereu pare ca este steagul romanesc oriunde merge ea in lume", spune comentatoarea BT Sport 1.

21:19 - Halep reuseste primul break al partidei, dupa un game foarte disputat! Inceput excelent pentru jucatoarea noastra.

21:10 - Se misca bine Simona si egaleaza la 1, joc bun al romancei.

21:07 - Tenismena din Elvetia isi face serviciul si conduce in acest prim set.

21:04 - A inceput partida, cu elvetianca la serviciu!

21:00 - Cele doua jucatoare au intrat pe teren si fac incalzirea.

INFO: Cele doua jucatoare s-au mai intalnit de doua ori, Simona castigand ambele intalniri - in 2010 si in finala de la Shenzhen de anul trecut.

Simona Halep, in sferturi la Miami: Iata cand va avea loc meciul

INFO: Simona Halep, locul 5 WTA, s-a calificat fara emotii in sferturile de finala ale turneului WTA de la Miami, dupa ce in optimi a invins-o pe britanica Heather Watson in doua seturi, scor 6-3, 6-4.

INFO: Bacsinszky, locul 20 WTA, are trei turnee WTA castigate in cariera sa, iar cel mai bun rezultat intr-un turneu de Grand Slam este semifinala din 2015 de la Roland Garros. Tot in anul 2015, in luna octombrie, a urcat pana pe locul 10 mondial.

Simona Halep, victorie lejera si calificare in sferturi la Miami

Surpriza mare la Miami: Iata ce adversara va avea Simona Halep

INFOR: In turul precedent, elvetianca a invins-o surprinzator pe Agnieszka Radwanska, locul 2 WTA, scor 2-6, 6-4, 6-2.

Surpriza de proportii la Miami: Serena Williams, eliminata in optimi (Video)

INFO: Castigatoarea acestei partide o va intalni in semifinale pe invingatoarea din sfertul de finala rusesc dintre Svetlana Kuznetsova, care a eliminat-o pe Serena Williams in optimi, si Ekaterina Makarova.

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#Halep invinsa Bacsinszky, #Halep eliminata sferturi Miami, #Simona Halep Bacsinszky Miami, #Halep sferturi Miami, #Halep Bacsinszky Live, #Halep Bacsinszky direct, #Halep meci live sferturi Miami , #meciuri