Simona Halep s-a calificat cu mari emotii in semifinale la Doha

Joi, 14 Februarie 2019, ora 20:49
69114 citiri

Simona Halep ajunge pentru al doilea an consecutiv in semifinale la Doha.

Tenismena noastra a invins-o, joi seara, in sferturile de finala pe nemtoaica Julia Goerges, dupa un meci extrem de disputat, incheiat cu scorul de 7-6 (1), 7-6 (6).

Doua ore si 1 minut a durat partida din capitala Qatarului.

In semifinale, fostul numar 1 WTA o va intalni pe favorita numarul 4, Elina Svitolina, in fata careia are un record negativ (1-4), pierzand doua finale consecutive la Roma.

Simona a inceput excelent meciul cu Goerges si, dupa numai 14 minute, avea 4-0 pe tabela. Tenismena din Germania si-a intrat treptat, insa, in ritm, salvand trei mingi de set al fostului numar 1 WTA. Simona a servit de doua ori pentru castigarea setului, dar acesta s-a decis in cele din urma la tie-break, unde sportiva noastra si-a pastrat calmul si s-a impus la 1.

In setul doi, situatia s-a schimbat. Simona a fost tenismena care a trebuit sa revina si sa impinga setul la tie-break. Cu un serviciu excelent, Julia Goerges, autoarea celor mai multi asi in circuitul WTA in 2018, a servit pentru castigarea setului la 5-4, insa Simona a izbutit un break la 0. S-a ajuns din nou la tie-break, unde Simona a salvat doua mingi de set inainte de a inchide partida.

Simona n-a apelat deloc la noul ei antrenor, belgianul Thierry Van Cleemput, chiar daca a avut mai multe momente dificile. In schimb, Goerges a solicitat on-court coaching in ambele seturi.

A fost cel de-al treilea succes consecutiv al Simonei in fata nemtoaicei, care anul acesta s-a impus la Auckland dupa o finala cu Bianca Andreeescu.

Simona a avut 28 de lovituri castigatoare si 25 de erori nefortate. De partea cealalta, Goerges a strans 33 de lovituri castigatoare, dar si mai multe erori nefortate (41).

Dupa calificarea in semifinale, Simona si-a asigurat un cec in valoare de 45.320 de dolari si 185 de puncte in clasamentul WTA.

Urmeaza in semifinale Elina Svitolina, impotriva careia Simona a avut multe probleme in partidele disputate pana in prezent:

2017, Roma: 4-6, 7-5, 6-1 pentru Svitolina;

2017, Roland Garros: 3-6, 7-6 (6), 6-0 pentru Halep;

2017, Rogers Cup: 6-1, 6-1 pentru Svitolina;

2017, Turneul Campioanelor: 6-3, 6-4 pentru Svitolina;

2018, Roma: 6-0, 6-4 pentru Svitolina.

Semifinala dintre Simona Halep si Elina Svitolina se va disputa vineri, de la ora 15:30.

Vezi si:

• Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep si Julia Goerges, din sferturile de finala ale turneului de la Doha:

Simona Halep - Julia Goerges 7-6 (1), 7-6 (6)

GAME, SET SI MECI SIMONA HALEP! 8-6 in tie-break!

6-6 dupa ce Simona salveaza doua mingi de set.

Simona revine si se apropie la doar un punct de adversara, 4-5, in tie-break.

4-1 pentru Goerges, dupa primele cinci puncte din tie-break;

2-1 pentru nemtoiaca, dupa primele trei mingi jucate in tie-break;

20:38 - Goerges isi face cu ceva emotii serviciul si vom avea tie-break si in acest set doi.

20:31 - Simona salveaza o minge de break si se apropie la un game de victorie. Julia Goerges solicita din nou interventia antrenorului. In schimb, Halep n-a apelat deloc la noul ei antrenor, belgianul Thierry Van Cleemput. (6-5)

20:27 - Break la 0 izbutit de Simona tocmai cand Goerges servea pentru castigarea setului. (5-5)

20:22 - Simona rezista, isi face serviciul, dar Goerges urmeaza sa serveasca pentru castigarea setului doi. (4-5)

20:19 - Julia Goerges serveste foarte bine si pastreaza in continuare avantajul breakului. (3-5)

20:14 - Simona revine de la 0-30 si se apropie din nou la un game de adversara ei. (3-4)

20:12 - Fostul lider WTA rateaza doua sanse de break, iar Goerges, din ce in ce mai increzatoare, face 4-2 in acest set secund. (2-4)

20:02 - Simona raspunde cu un game foarte bun de serviciu, castigat la 0. (2-3)

20:00 - Julia Goerges, autoarea celor mai multi asi in sezonul trecut, serveste excelent si se desprinde in acest set II. (1-3)

19:56 - Game solid reusit de Goerges pe serviciul Simonei si avem primul break din acest set. (1-2)

19:53 - Simona incepe mai bine game-ul, dar Goerges isi regleaza serviciul si egaleaza la 1 in acest debut de set doi. (1-1)

19:49 - Dupa un game de aproximativ 7 minute, in care a salvat si o minge de break, Simona isi castiga serviciul. (1-0)

19:43 - Simona deschide la serviciu setul al doilea.

---------------------------

19:41 - Simona isi adjudeca primul set la tie-break, cu 7-1. Un set in care a condus cu 4-0 si, apoi, a avut trei mingi de meci, dar care a consemnat si o revenire spectaculoasa a nemtoaicei.

Simona se desprinde la 5-1 in tie-break.

2-1 pentru Simona dupa primele trei mingi din tie-break;

19:35 - Game bun reusit de Simona, iar primul set va fi decis la tie-break. (6-6)

19:32 - Continua seria foarte buna a nemtoaicei. Dupa ce a ratat trei mingi de set, Simona va servi acum pentru a ajunge la tie-break. (5-6)

19:29 - Simona isi pierde pentru a treia oara consecutiv serviciul, iar setul intra "in prelungiri". Revenire neasteapta pentru tenismena din Germania, condusa cu 4-0 dupa numai 14 minute. (5-5)

19:24 - Goerges salveaza inca o minge de set a Simonei si se apropie la doar un game de tenismena noastra, care va servi, insa, din nou pentru castigarea primului act. (5-4)

19:19 - Simona are doua mingi de set, insa Goerges nu renunta la lupta si reuseste un nou break. (5-3)

19:11 - Break la 0 si Simona va servi pentru castigarea primului set. (5-2)

19:08 - Simona se desprinde repede la 40-0, insa Goerges revine si face breakul! (4-2)

19:03 - Nemtoaica serveste bine si isi trece in cont primul ei game din acest meci. (4-1)

19:00 - Game-ul 4 e ceva mai echilibrat, dar Simona si-l adjudeca fara mari emotii. (4-0)

INFO: La doar 9 minute de la startul partidie, Julia Goerges cere un on-court coaching. Antrenorul o indeamna sa incerce s-o scoata din zona de confort pe Simona.

18:55 - Tenismena noastra joaca fara greseala, iar scorul devine 3-0 in mai putin de 10 minute de la startul intalnirii. (3-0)

18:52 - Simona se descurca la fel de bine si la serviciu. (2-0)

18:50 - Inceput excelent de meci pentru Simona, cu break. (1-0)

ora 18:47 - Simona Halep incepe meciul la primire.

ora 18:38 - Cele doua tenismene au patruns pe teren, jocul va incepe in cateva minute.

Vezi: Cunoastem prima semifinalista de la Doha: Pe cine ar putea intalni Simona Halep in penultimul act

INFO: In clasamentul WTA, Simona Halep ocupa locul 3 - de saptamana viitoare se va afla pe pozitia a 2-a - in timp ce adversara ein Germania e clasata pe locul 16.

INFO: Partida poate fi urmarita in direct la TV pe postul Digi Sport 2.

INFO: Va fi cea de-a 4-a intalnire directa intre Simona Halep si Julia Goerges, scorul la general fiindu-i favorabil tenismenei noastre, cu 2-1:

2009, Paris: 6-4, 2-6, 6-3 pentru Julia Goerges;

2014, Madrid: 6-2, 6-0 pentru Simona Halep;

2016, Miami: 6-4, 6-1 pentru Simona Halep.

916.131 de dolari sunt premiile totale ale turneului din Qatar.

„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
    Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
    Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
    Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
    #LIVE meci Halep Goerges, #Simona Halep Julia Goerges, #Simona Halep turneu Doha , #meciuri