Simona Halep se califica in finala de la Roma

Sambata, 20 Mai 2017, ora 14:53
60177 citiri

Simona Halep s-a calificat in finala turneului de la Roma dupa ce a invins-o pe Kiki Bertens, ocupanta locului 20 in clasamentul WTA.

Sportiva noastra s-a impus in doua seturi, scor 7-5, 6-1, la capatul unui meci in care a jucat bine, chiar daca Bertens a incercat sa o puna in dificultate.

Simona a inceput in forta, a condus cu 2-0, dar a parut ca se relaxeaza in anumite momente si a fost egalata. A trecut din nou in avantaj, iar la 5-3 a ratat cinci mingi de break si set.

Si-a pierdut imediat serviciul, iar Bertens a egalat la cinci. Simona nu s-a enervat insa, ci a ramas foarte calma si a facut imediat alt break si a inchis setul.

Mult mai determinata si mai agresiva, Simona nu a mai avut nicio problema in setul secund, pe care l-a dominat categoric.

Simona s-a calificat astfel in finala, unde o va intalni pe invingatoarea dintre Garbine Muguruza si Elina Svitolina. Acest meci va incepe la ora 18:00, in direct pe Ziare.com.

Finala este programata duminica, dupa ora 14:00, in direct pe Ziare.com.

Pentru Simona, aceasta a fost a zecea victorie la rand obtinuta in circuitul WTA.

HALEP - BERTENS 7-5, 6-1

14:55 - Victorie!!! Simona Halep se califica in finala!

14:55 - Minge de meci pentru Simona!

14:54 - A inceput sa ploua! Inca se joaca...

14:50 - Simona isi face serviciul, iar Bertens va servi pentru a ramane in meci.

14:47 - Bertens intrerupe seria Simonei si face primul game din setul secund.

14:44 - Game la zero pentru Simona si scorul este 4-0!

14:40 - Simona face break si conduce cu 3-0!

14:38 - Trei mingi de break pentru Simona!

14:38 - Simona incepe bine acest game, are 30-0 pe serviciul lui Bertens.

14:37 - Simona isi face serviciul si conduce cu 2-0!

14:34 - Simona incepe setul secund cu un break!

14:33 - Minge de break pentru Simona!

14:28 - Simona castiga acest game la zero si primul set cu 7-5!

14:27 - Trei mingi de set pentru Simona!

14:27 - Simona incepe bine si are 30-0!

14:24 - Simona face break, are 6-5 si va servi pentru castigarea primului set!

14:24 - Simona rateaza a doua minge de break.

14:23 - Simona rateaza prima minge de break.

14:23 - Trei mingi de break pentru Simona!

14:22 - Simona incepe bine acest game si are 30-0!

14:20 - Bertens face break si egaleaza la cinci.

14:20 - Simona salveaza prima minge de break.

14:19 - Doua mingi de break pentru Bertens.

14:15 - Simona rateaza si a cincea minge de set, iar Bertens isi castiga serviciul. Simona va servi pentru castigarea setului.

14:13 - Simona rateaza si a patra minge de set, dar o obtine si pe a cincea.

14:11 - Simona rateaza a treia minge de set, dar o obtine si pe a patra.

14:10 - Simona rateaza aceasta minge de set, dar mai obtine inca una.

14:09 - A mai ramas o minge de set!

14:08 - Doua mingi de set pentru Simona!

14:05 - Simona isi face cu ceva emotii serviciul si are 5-3. Bertens serveste pentru a ramane in set.

14:00 - Kiki Bertens castiga un game la zero.

13:58 - Simona salveaza si a treia minge de break si conduce cu 4-2!

13:57 - Simona salveaza primele doua mingi de break.

13:56 - Trei mingi de break pentru Bertens.

13:54 - Simona face break si conduce cu 3-2!

13:53 - Doua mingi de break pentru Simona.

13:51 - Simona rateaza o minge usoara si Bertens face break si egaleaza la doi.

13:49 - Trei mingi de break pentru Bertens.

13:46 - Bertens serveste foarte bine in acest game si reduce din diferenta.

13:44 - Simona joaca foarte bine, isi face serviciul si conduce cu 2-0.

13:40 - Simona incepe meciul cu un break la zero!

13:40 - Simona are trei sanse de break!

13:38 - A inceput meciul!

13:34 - Meciul va incepe cu Kiki la serviciu.

13:31 - Jucatoarele au intrat pe teren.

13:26 - Organizatorii au anuntat noua ora de start: 13:30!

13:21 - In acest moment, Simona este in vestiar si face ultimele miscari de incalzire.

13:18 - Organizatorii au permis accesul spectatorilor in tribune - un semn clar ca meciul va incepe in cateva momente.

13:17 - La Roma a iesit soarele in acest moment, terenul este uscat, liniile sunt trase. Se asteapta acordul arbitrului pentru ca jucatoarele sa patrunda pe teren.

13:15 - Se traseaza liniile de pe teren.

13:11 - Arbitrul a patruns pe teren pe teren pentru a vedea daca suprafata este uscata.

13:02 - La Roma a plouat, dar acum s-a oprit. Organizatorii au amanat cu cateva minute startul meciului si acum pregatesc terenul.

Info: Partida incepe dupa ora 13:00.

Simona Halep ocupa locul 4 in clasamentul WTA, in timp ce Bertens este pe locul 20.

Simona conduce cu 2-1 in intalnirile directe cu Bertens, ultima avand loc anul trecut la Wimbledon.

In cealalta semifinala se intalnesc Garbine Muguruza si Elina Svitolina, sambata de la ora 18:00.

Partida este televizata de Digi Sport si Digi 24.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Simona Halep Roma, #Simona Halep Roma LIVE, #Simona Halep Kiki Bertens, #Simona Halep Kiki Bertens LIVE, #televizare Simona Halep Roma , #meciuri