Simona Halep se califica in sferturi la Dubai dupa un meci electrizant

Miercuri, 19 Februarie 2020, ora 19:56
65279 citiri

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Dubai dupa o victorie superba reusita in meciul cu Ons Jabeur (45 WTA).

Sportiva noastra s-a impus in trei seturi, scor 1-6, 6-2, 7-6 (7), avand o revenire fantastica.

Sportiva noastra a avut o evolutie foarte stearsa la inceputul meciului si a pierdut primul set clar, cu 6-1, in doar 25 de minute.

Simona a fost extrem de pasiva, a reusit doar doua lovituri castigatoare in primul set si i-a permis lui Jabeur sa-si faca jocul.

Lucrurile s-au schimbat insa din setul secund, cand Simona a fost mult mai determinata, a avut un ritm mai bun, a adoptat o tactica ofensiva si a trimis meciul in set decisiv.

Inainte de intrarea in setul decisiv, Simona a cerut interventia fizioterapeutului deoarece a acuzat dureri la spate.

Revenita pe teren, Simona a jucat un tenis total si a condus cu 4-1, dar apoi s-a prabusit inexplicabil. Jabeur a servit pentru meci, dar Simona a facut un break la zero si s-a impus in cele din urma la tie-break. A salvat o minge de meci, dar in cele din urma a avansat in turneu!

In sferturile de finala, Simona se va duela cu bielorusa Aryna Sabalenka, aflata pe locul 13 in clasamentul WTA.

Partida va avea loc joi, dupa ora 18:30, si va fi transmisa in direct pe Ziare.com.

Scorul intalnirilor precedente este 2-1 in favoarea Simonei, dar bielorusa a castigat ultima disputa, anul acesta la Adelaide.

HALEP - JABEUR 1-6, 6-2, 7-6 (7)

19:56 - Victorie!!! Simona castiga tie-break-ul la 7 si se califica in sferturi!

19:44 - Simona face break la zero si meciul se decide la tie-break!!

19:41 - Jabeur face break si serveste acum pentru castigarea meciului!

19:37 - Simona e tot mai nervoasa, iar Jabeur egaleaza la cinci!

19:31 - Simona raspunde cu un game la zero si conduce cu 5-4!

19:29 - Jabeur joaca tot mai bine si egaleaza la patru!

19:25 - Break la zero reusit de Jabeur si scorul devine 4-3!

19:22 - Game solid pentru Jabeur si scorul este 4-2.

19:17 - Simona isi face serviciul fara emotii si e tot mai aproape de victorie!

19:14 - Ons Jabeur isi face serviciul si intrerupe seria Simonei.

19:10 - Game fara emotii pentru Simona si scorul este 3-0!

19:07 - Simona face break si conduce cu 2-0!

19:04 - Simona revine pe teren si isi face serviciul in startul setului decisiv.

18:56 - Simona face un break la zero si avem set decisiv!

18:53 - Jabeur face break si ramane in set!

18:50 - Simona mai face un break, are 5-1 si acum serveste pentru a trimite meciul in decisiv!

18:45 - Simona revine de la 0-40 in acest game si conduce cu 4-1!

18:42 - Simona rateaza o minge de break si scorul este 3-1.

18:35 - Simona isi da drumul la joc, nu mai este pasiva si conduce cu 3-0.

18:30 - Simona face break si conduce cu 2-0!

18:27 - Simona isi face serviciul fara emotii in startul setului secund.

18:22 - Jabeur isi face serviciul si castiga primul set cu 6-1 in doar 25 de minute!

18:20 - Jabeur mai face un break, are 5-1 si serveste pentru castigarea primului set! Simona nu e deloc in meci.

18:16 - Simona greseste mult si Jabeur se desprinde la 4-1.

18:12 - Jabeur face break si conduce cu 3-1.

18:08 - Simona rateaza o minge de break si scorul este 2-1 pentru Jabeur.

18:03 - Simona isi face cu greu serviciul si egaleaza la unu.

Info: Invingatoarea o va intalni in sferturile de finala pe Aryna Sabalenka, favorita numarul 7.

17:59 - Jabeur isi face serviciul in startul meciului.

17:58 - A inceput meciul!

17:53 - Meciul va incepe cu Jabeur la serviciu.

Simona Halep ocupa locul 2 in clasamentul WTA, in timp ce Ons Jabeur este pe 45.

Cele doua s-au mai intalnit o singura data, dar Simona a abandonat dupa ce a pierdut primul set, la Beijing 2018.

La casele de pariuri, Simona are cota 1.3 sa castige acest meci.

Meciul este televizat de Digi Sport 2.

Controversata taxă pe soare, eliminată de Guvern. Anunțul ministrului Energiei pentru prosumatori
Guvernul a adoptat joi, 28 martie, Ordonanţa pentru modificarea şi completarea OUG 27/2022 prin care este eliminată taxa pe soare pentru prosumatori şi actualizează schema de sprijin pentru...
Se interzise fumatul țigărilor electronice în spațiile publice închise și în birouri. Ce mai prevede legea promulgată de Klaus Iohannis
O lege promulgată deja de președintele Klaus Iohannis interzice vânzarea către minori a țigărilor electronice, dar și a dispozitivelor de vapat, cu sau fără nicotină. Acestea au fost...
#Simona Halep Ons Jabeur, #Simona Halep Ons Jabeur LIVE, #Simona Halep Dubai, #Simona Halep Dubai LIVE , #meciuri