Performanta de senzatie pentru jucatoarea care a invins-o pe Simona Halep

Vineri, 25 Septembrie 2015, ora 15:36
6071 citiri

Denisa Allertova, tenismena din Cehia care a invins-o in sferturile de finala ale turneului de la Guangzhou pe Simona Halep a reusit sa se califice, vineri, in finala competitiei.

Sportiva aflata pe locul 74 WTA a invins-o pe italianca Sara Errani, locul 21 WTA, in doua seturi, scor 7-5, 6-2, in semifinalele turneului. Meciul a durat o ora si 25 de minute.

Allertova a avut momente de cadere in primul set, cand a fost egalata dupa ce a condus cu 5-1 si servea pentru castigarea setului.

In finala, tenismena din Cehia o va intalni pe Jelena Jankovici, din Serbia, locul 25 WTA, care a invins-o in trei seturi, 6-3, 2-6, 7-5, pe belgianca Yanina Wickmayer, locul 56 WTA. Aceasta este prima finala a unui turneu important pe care o disputa Allertova, care trece prin cea mai buna perioada a carierei.

Anul acesta, jucatoarea din Cehia le-a invins pe Simona Halep si Carla Suarez Navarro, locul 10 WTA, si a reusit sa ajunga in turul al doilea la toate turneele de Grand Slam.

Surpriza uriasa in China: Simona Halep, eliminata de o necunoscuta

Simona Halep a fost eliminata joi in sferturile de finala ale turneului WTA de la Guangzhou, China. Numarul 2 WTA a fost invinsa in doua seturi, scor 6-4, 6-3, dupa o ora si 14 minute de joc, de Denisa Allertova.

Respect, d-le Cîrstoiu: "un medic nu abandonează niciodată"! Câți antreprenori gândesc la fel?
Nu l-am cunoscut niciodata pe medicul Cirstoiu, nu am avut nicio legatura ce el. In schimb, ca si voi, am avut ocazia sa-l vad la lucru pe scena politica damboviteana. Dupa parerea mea, responsabil...
Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
#Denisa Allertova finala Guangzhou, #Allertova invins Halep, #Halep eliminata Allertova , #meciuri