Simona Halep s-a calificat in sferturi la Cincinnati

Joi, 14 August 2014, ora 19:37
39653 citiri

Simona Halep s-a calificat joi in sferturile de finala ale turneului WTA de la Cincinnati, SUA.

In optimile de finala, numarul doi mondial s-a impus in doua seturi, scor 6-4, 7-5, dupa o ora si jumatate de joc.

Aflata in fata celui mai dificil test de la Cincinnati in acest an, Simona a inceput prudent partida cu sportiva din Cehia care in runda inaugurala a eliminat-o pe Venus Williams.

Dupa cateva game-uri de tatonare, constanteanca a reusit breakul, moment care a fost decisiv in economia primului set.

Actul secund a fost unul atipic, ambele sportive avand probleme mari la serviciu. S-a ajuns astfel in situatia ca Halep si Safarova sa realizeze break dupa break, meciul fiind unui extrem de spectaculos.

Simona a reusit sa se impuna pe final, facand breakul la 5-5 si servind apoi pentru meci.

Safarova a anulat doua mingi de meci, a avut sansa de a trimite setul in tie-break, insa pana la urma a parasit terenul invinsa.

Pentru Simona Halep urmeaza un duel si mai dificil in sferturi, faza in care va da piept cu invingatoarea meciului dintre Sharapova si Pavlyuchenkova.

Partida dintre Simona Halep si Lucie Safarova a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul acesteia:

Simona Halep - Lucie Safarova 6-4/ 7-5

SETUL II

19:37 Game, set, meci pentru Simona Halep!

19:31 BREAK SIMONA! Va servi pentru calificarea in sferturile de finala!

19:27 Isi face Simona serviciul la zero intr-un moment extrem de important!

19:24 Greseste in continuare Halep, care va servi acum pentru a ramane in acest set.

19:20 Se relaxeaza Simona si isi pierde pentru a doua oara serviciul in acest set.

19:17 Excelent! Break reusit de Simona!

19:14 Game foarte dificil pentru Simona, care reuseste totusi sa se impuna. Romanca a ales sa schimbe racheta.

19:08 Punct pentru cehoaica si aceasta revine la conducere.

19:05 Se complica putin situatia lui Halep, care pierde prima data pe propriul serviciu.

19:00 Greseste Safarova in continuare si Simona face breakul!

18:57 Punct pentru Simona pe fondul unui joc neglijent al adversarei.

18:55 Halep are doua mingi de break in primul game din setul secund, insa nu reuseste sa profite de aceasta sansa.

SETUL I

1849 Simona Halep isi face serviciul si numarul 2 mondial castiga primul set dupa 39 de minute!

18:44 Castiga Safarova pe propriul serviciu si Simona va servi pentru a castiga primul set.

18:41 Simona isi face serviciul dupa ce anuleaza o minge de break a adversarei. Publicul e incantat de meci.

18:36 Antrenorul cehoaicei a coborat din tribune pentru a-si sfatui eleva in acest moment important al primului set.

18:35 Safarova castiga punctul dupa ce anuleaza o minge de break a Simonei.

18:30 Halep isi face serviciul cu mari emotii, insa pana la urma castiga punctul si se distanteaza.

18:24 Superb! Simona castiga pe serviciul cehoaicei, face primul break si preia conducerea!

18:21 Intra in meci Simona, mingile ii intra tot mai bine. Mai trebuie doar sa castige si pe serviciul adversarei.

18:15 Simona are ceva emotii, dar reuseste sa isi faca serviciul.

18:11 Isi face serviciul sportiva din Cehia si castiga primul punct.

____________________________________

18:08 Incepe meciul cu Safarova la serviciu.

18:00 Sunt pe teren cele doua jucatoare. Arbitrul de scaun le-a dat ultimele indicatii, iar Simona si Safarova au inceput miscarile de incalzire.

INFO: Meciul incepe dupa ora 18:00 si poate fi urmarit la TV pe postul DolceSport.

INFO: Simona a intrat in concurs direct in turul II si a invins-o fara mari probleme pe belgianca Kirsten Flipkens, scor 6-4, 6-2.

INFO: Safarova a ajuns in optimi dupa ce le-a eliminat pe Venus Williams si pe Zarina Diyas.

INFO: Simona Halep ocupa locul secund in clasamentul WTA si este a doua favorita la Cincinnati, in timp ce sportiva din Cehia se claseaza pe pozitia a 17-a in topul mondial.

INFO: Halep si Safarova s-au intalnit de trei ori pana acum in circuitul profesionist, Simona conducand duelul disputelor directe cu 2-1.

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...
#Halep Safarova Cincinnati 2014, #Halep Safarova Cincinnati LIVE, #Simona Halep meciuri rezultate , #meciuri