Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Miami dupa o revenire fantastica

Marti, 31 Martie 2015, ora 05:47
72764 citiri

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Miami dupa ce a invins-o pe italianca Flavia Pennetta, scor 6-3, 7-5. In setul secund, sportiva noastra a avut o revenire fantastica.

Aflata in fata unei adversare pe care nu a invins-o niciodata la precedentele trei confruntari directe, Simona Halep a inceput in forta si a facut un prim set perfect.

Cu lovituri excelente, fara riscuri majore si cu unghiuri deschise la capacitate maxima, Simona a castigat primul set cu 6-3.

Sportiva noastra si-a facut de fiecare data serviciul, in timp ce Pennetta l-a pierdut o singura data.

Totusi, in setul secund a urmat o cadere din partea sportivei noastre, pe fondul unui ritm mult mai alert, in care cele doua jucatoare au comis mai multe greseli nefortate.

Flavia Pennetta, scoasa din sarite de fanii Simonei Halep: Nu mai pot!

Simona si-a pierdut de trei ori consecutiv serviciul si i-a permis italiencei sa conduca cu 5-2. De aici a inceput insa revenirea fantastica a Simonei, care a castigat cinci game-uri la rand si, implicit, meciul.

Jucatoarea in varsta de 23 de ani s-a calificat astfel in sferturile de finala, unde o va intalni pe americanca Sloane Stephens (45 WTA).

Reactia Simonei Halep dupa calificarea in sferturile de finala de la Miami - momentul care a schimbat tot

Pentru calificarea in sferturile de finala, Simona Halep si-a asigurat 215 puncte WTA si un cec in valoare de 112.270 de dolari.

HALEP - PENNETTA 6-3, 7-5

5:47 - Simona isi face serviciul si se califica in sferturile de finala!

5:40 - Simona face break din nou si serveste pentru castigarea meciului!

5:37 - Simona egaleaza la cinci!

5:33 - Simona face break si serveste pentru a egala la cinci!

5:28 - Simona isi face pentru prima data serviciul in acest set.

5:25 - Pennetta isi face serviciul si conduce cu 5-2. Halep serveste pentru a ramane in set.

5:22 - Simona incepe bine game-ul, dar isi pierde din nou serviciul cu un ultim punct gresit prin fault dublu.

5:15 - Al patrulea break consecutiv din acest set. Simona ajunge astfel la 2-3!

5:12 - Simona isi pierde din nou serviciul, iar italianca are acum 3-1.

5:07 - Simona mareste ritmul, devine tot mai agresiva, si face rebreak-ul!

5:02 - Italianca face un break foarte rapid, primul pentru ea in acest meci, si conduce cu 2-0.

5:00 - Pennetta castiga primul game din acest se pe propriul serviciu.

4:55 - Simona castiga primul set cu 6-3, dupa 40 de minute in care a jucat fara greseala!

4:52 - Pennetta isi face serviciul, iar Halep serveste pentru castigarea setului.

4:48 - Simona castiga fara probleme pe propriul serviciu si conduce cu 5-2.

4:44 - Simona reuseste break-ul dupa cateva lovituri de senzatie si greseli nefortate din partea italiencei.

4:39 - Simona reuseste un game alb si conduce cu 3-2.

4:36 - Halep rateaza o minge de break, iar Pennetta egaleaza la doi dupa un game de mare lupta.

4:29 - Halep salveaza o minge de break si conduce cu 2-1.

4:22 - Italianca isi face si ea serviciul si egaleaza la unu.

4:19 - Simona castiga primul game al meciului. Ea arata un tenis bun, dar si Pennetta are cateva executii foarte bune si se arata dispusa sa nu cedeze usor.

4:15 - A inceput meciul cu Simona Halep la serviciu!

04:09 - Flavia Pennetta a castigat tragerea la sorti.

04:07 - Fosta jucatoare britanica Anne Kheovatong se asteapta ca Simona sa fie invinsa: "Daca cineva o poate invinge pe Halep, aceasta este cu siguranta Flavia Pennetta".

4:06 - Cele doua jucatoare intra pe teren. Urale pentru Simona Halep.

4:00 - Meciul de tenis dintre Dimitrov si Isner s-a incheiat, astfel ca Simona Halep va incepe in cateva clipe.

3:48 - In cazul in care va ajunge in sferturile de finala, Simona Halep o va intalni pe americanca Sloane Stephens, locul 45 in clasamentul WTA, care a invins-o cu 6-4, 7-6 (5) pe Belinda Bencici.

Info: Meciul incepe la ora 4:00 (ora Romaniei)

Italianca Flavia Pennetta (33 de ani) ocupa locul 28 in clasamentul WTA. Cel mai important trofeu din cariera este cel de la Indian Wells, de anul trecut.

Anul acesta a ajuns in sferturi la Dubai si Indian Wells, iar cea mai importanta victorie a fost obtinuta impotriva Mariei Sharapova.

Avancronica partidei dintre Simona Halep si Flavia Pennetta, din optimi la Miami

7-6, 7-6 cu Victoria Azarenka.

Simona Halep si Flavia Pennetta s-au intalnit de trei ori, sportiva noastra pierzand toate meciurile, dupa cum urmeaza:

2010, Marbella: 6-4, 7-6;

2013, Bastad: 4-6, 7-5, 2-0 (Simona s-a retras in setul III) ;

2013, US Open: 6-2, 7-6.

Meciul este televizat de Dolce Sport.

Cherecheș, extrădat din Germania. Fostul primar din Baia Mare este adus cu mașina în România
Fostul primar al municipiului Baia Mare Cătălin Cherecheş a fost preluat din Germania şi se află în drum spre România, pentru executarea pedepsei cu închisoarea, fiind condamnat la cinci...
UPDATE Liderii coaliției PSD-PNL și-au dat acordul pentru candidatura medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei SURSE
Medicul Cătălin Cîrstoiu a ajuns, marți, 19 martie, la Palatul Victoria pentru a discuta cu liderii coaliţiei. Liderii celor două partide și-au dat acordul pentru candidatura acestuia la...
#Simona Halep Miami Live, #Simona Halep Flavia Pennetta, #Simona Halep Flavia Pennetta Live, #Simona Halep Flavia Pennetta direct, #televizare Simona Halep Flavia Pennetta , #meciuri