Simona Halep se califica in semifinale la Wuhan dupa o victorie superba

Joi, 29 Septembrie 2016, ora 12:15
44029 citiri

Simona Halep s-a calificat, joi, in semifinalele turneului WTA de la Wuhan, China, dupa ce a invins-o categoric pe americanca Madison Keys, locul 9 mondial, la capatul unui meci superb, scor 6-4, 6-2.

Meciul a inceput cum nu se poate mai prost pentru Simona, care a fost condusa cu 2-0 dupa doua game-uri la zero ale americancei de 21 de ani.

A fost apoi 3-1 pentru Keys, Halep a egalat la 3, dar s-a vazut din nou condusa. Din acel moment, insa, romanca a castigat 5 game-uri la rand, si pe fondul momentelor de nervozitate ale americancei, dar si datorita loviturilor sale foarte bune si bine plasate.

In setul al doilea, Keys a incercat sa revina la scorul de 2-0 pentru Halep, care insa a facut rapid 5-1, castigand in cele din urma setul al doilea cu 6-2.

Iata si care a fost reactia Simonei Halep dupa calificarea in semifinale

In semifinale, romanca o va intalni pe castigatoarea dintre Petra Kvitova si Johanna Konta, meci programat tot astazi.

Meciul din penultimul act va avea loc cel mai probabil vineri dimineata si va fi transmis in direct pe Ziare.com, in format live text.

Simona Halep - Madison Keys 6-4, 6-2

Desfasurarea intalnirii:

12:15 - Game, set si meci pentru Simona Halep, care se califica in semifinalele competitiei!

12:11 - Keys nu renunta la lupta si face 2-5, dupa alte cateva lovituri spectaculoase ale celor doua jucatoare. Halep va servi pentru castigarea partidei.

12:08 - Simona face 5-1 si este la doar un game de semifinalele turneului!

12:02 - Inca un break al romancei, care se apropie cu pasi siguri de castigarea meciului.

11:58 - Game alb reusit de Simona, care se distanteaza la 3-1.

11:55 - Madison Keys isi face serviciul si reduce din diferenta.

11:52 - 2-0 pentru jucatoarea noastra, care are deja 5 game-uri castigate consecutiv si pare ca a preluat conducerea acestui meci.

11:49 - Halep incepe perfect acest set al doilea, cu un break!

11:45 - Game si set pentru Simona, care incheie prima parte a meciului in stil de mare campioana!

11:40 - Break pentru Halep, care preia conducerea pentru prima oara in aceasta partida si va servi pentru castigarea setului! Semne de nervozitate din partea americancei.

11:37 - Jucatoarea noastra egaleaza la 4.

11:33 - Keys face 4-3, dupa un game foarte disputat. Avem un meci spectaculos pana in acest moment, a trecut deja aproape jumatate de ora.

11:28 - Romanca egaleaza la 3, dupa ce reuseste sa isi castige pentru prima oara serviciul in acest meci.

11:23 - Simona Halep face inca un break si se apropie din nou la doar un game in spatele lui Keys.

11:20 - Inca un break al lui Madison Keys, joc foarte bun si agresiv al americancei.

11:13 - Rebreak reusit de Simona, care revine rapid in joc.

11:10 - Inca un game la zero castigat de americanca, de data aceasta pe serviciul Simonei. Niciun punct castigat de romanca dupa primele doua game-uri.

11:08 - Game alb reusit de Madison Keys.

11:06 - A inceput partida!

INFO: Acesta este primul sfert de finala al turneului. Celelalte trei sunt Petra Kvitova - Johanna Konta, Svetlana Kuznetsova - Agnieszka Radwanska si Dominika Cibulkova - Barbora Strycova.

11:02 - Cele doua jucatoare au iesit pe teren si efectueaza incalzirea. Prima la serviciu este americanca.

10:50 - S-a incheiat disputa dintre Karolina Pliskova si Dominika Cibulkova, in scurt timp pe teren vor intra Halep si Keys.

Pana la inceputul partidei, iata ce a spus Keys despre Halep, inaintea meciului

INFO: Simona (locul 5 WTA) si Madison (locul 9 WTA) s-au intalnit de patru ori pana acum in circuitul feminin, romanca avand trei victorii, in ultimele trei meciuri.

INFO: Ultimul meci direct dintre cele doua a avut loc in acest an, in finala turneului de la Montreal, iar Simona s-a impus cu scorul de 7-6, 6-3.

INFO: Americanca de 21 de ani este semifinalista de Australian Open, in 2015, si fost numar 8 mondial.

INFO: Romanca are un moral excelent, dupa ce miercuri si-a asigurat calificarea matematica la Turneul Campioanelor.

INFO: Simona Halep s-a calificat in sferturi dupa ce a trecut in doua seturi, scor 6-3, 6-3, de Iaroslava Shvedova, din Kazahstan. De partea cealalta, Madison Keys a invins-o greu, in trei seturi, scor 6-1, 4-6, 6-4, pe Daria Kasatkina.

INFO: Castigatoarea acestei partide o va intalni in semifinale pe invingatoarea dintre Petra Kvitova si Johanna Konta.

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...
#Halep calificare semifinale Wuhan, #Halep invins Keys Wuhan, #Simona Halep Keys live, #Halep Keys sferturi Wuhan, #Halep Keys live text, #Halep Keys live score , #meciuri