Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Simona Halep castiga in stil de mare jucatoare la Miami si se califica in optimi

Sambata, 26 Martie 2016, ora 22:06
55177 citiri

Simona Halep a castigat, sambata seara, partida din turul al treilea al turneului WTA de la Miami, scor 6-4, 6-1, impotriva tenismenei Julia Goerges, din Germania.

Jucatoarea din Romania s-a calificat astfel in optimile de finala ale turneului american.

Meciul a durat o ora si 35 de minute si a inceput cum nu se poate mai prost pentru romanca, aceasta fiind condusa cu 3-0. De la acel scor, insa, Simona a mai pierdut doar doua game-uri in acest meci. Jucatoarea noastra si-a revenit superb si a condus cu 5-3, reusind sa castige primul set cu 6-4.

Setul al doilea a inceput cu Goerges in avantaj, insa Halep nu i-a mai dat nicio sansa adversarei sale si a castigat sase game-uri consecutive, calificandu-se fara emotii in turul urmator.

Cine e Heather Watson, adversara din optimi a Simonei Halep la Miami

In optimi, Simona va evolua impotriva britanicei Heather Watson, locul 69 mondial, care a trecut in trei seturi, scor 3-6, 7-5, 6-3, de belgianca Yanina Wickmayer, locul 47 WTA. Partida va fi transmisa in direct de Ziare.com.

Simona a intalnit-o de doua ori pe britanica, invingand-o in ambele meciuri, in 2014 la Roland Garros si in 2013 la US Open.

SIMONA HALEP - JULIA GOERGES 6-4, 6-1

Desfasurarea intalnirii:

22:06 - Simona reuseste inca un break si castiga lejer setul, scor 6-1, calificandu-se in optimile de finala!

22:03 - Halep isi face serviciul si se apropie la doar un punct de castigarea partidei!

21:58 - Inca un break al romancei, care conduce cu 4-1.

21:51 - Simona joaca foarte bine si se distanteaza la doua game-uri.

21:45 - Halep reuseste break-ul! Inceput foarte bun de set doi pentru romanca.

21:42 - Jucatoarea noastra raspunde perfect, cu un game alb pe serviciul sau.

21:40 - Nemtoaica incepe la fel si acest set si conduce cu 1-0.

INFO: Castigatoarea acestei partide o va intalni in turul urmator pe britanica Heather Watson, locul 69 WTA, care a trecut in trei seturi, scor 3-6, 7-5, 6-3, de belgianca Yanina Wickmayer, locul 47 WTA.

Simona Halep si-a aflat viitoarea adversara de la Miami: Iata cu cine va juca in optimi

21:36 - A inceput setul al doilea, cu Goerges la serviciu!

21:29 - Multe greseli ale nemtoaicei, care pierde in cele din urma game-ul si setul, astfel ca Simona conduce cu 1-0 la seturi, dupa aproape o ora de joc.

21:18 - Goerges isi revine si reuseste sa reduca din diferenta, scor 5-4.

21:16 - Halep isi castiga serviciul fara drept de replica si ajunge la 5 game-uri consecutive, la unul singur de castigarea primului set.

21:13 - Tenis superb, intr-un game care a durat 12 minute. Halep reuseste in cele din urma sa treaca la conducerea partidei, dupa inca un break!

21:01 - Jucatoarea noastra castiga al treilea game la rand si astfel egaleaza la 3.

20:56 - Foarte bine revine Simona si reuseste primul break!

20:52 - Halep reuseste in cele din urma sa obtina primul punct, dupa un game intens.

20:48 - Scorul capata proportii, nemtoaica se distanteaza la 3-0. Jucatoarea noastra urmeaza la serviciu.

20:41 - Inceput cu stangul pentru Simona, care permite adversarei sa faca break si sa se distanteze.

20:36 - Goerges isi castiga cu ceva emotii serviciul si obtine primul punct al intalnirii.

20:32 - A inceput partida!

20:25 - Partida va incepe in scurt timp, cu Julia Goerges la serviciu.

Probleme pentru Simona Halep, la Miami: Iata de ce s-a retras din meciul de dublu

INFO: Inainte de aceasta partida, Simona s-a retras din proba de dublu pe care trebuia sa o dispute tot sambata, acuzand o problema de sanatate, respectiv o afectiune gastrointestinala. Jucatoarea noastra s-a antrenat insa normal si se pare ca este apta fizic pentru confruntarea cu Goerges.

Organizatorii de la Miami au schimbat ora de start a meciului Simonei Halep - cand se va disputa - UPDATE

Simona Halep debuteaza la Miami cu o victorie spectaculoasa

INFO: In primul meci de la Miami, Simona a invins-o pe rusoaica de doar 18 ani Daria Kasatkina, scor 6-3, 7-5.

INFO: Julia Goerges, locul 66 WTA, a invins-o pe Samantha Stosur, a 26-a favorita, scor 3-6, 6-1, 6-4. Nemtoaica a castigat pana in prezent doua turnee WTA, iar cea mai buna pozitie in clasamentul WTA dateaza din 2012, cand s-a aflat pe locul 15. La turneele de Grand Slam, Goerges se poate lauda cu patru optimi de finala, trei la Australian Open si una la Roland Garros.

Cine e Julia Goerges, urmatoarea adversara a Simonei Halep la Miami

Simona Halep, despre urmatoarea adversara de la Miami

INFO: Cele doua jucatoare s-au intalnit de doua ori pana in prezent, iar scorul este egal, 1-1. Victoria nemtoaicei dateaza insa din 2009.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Simona Halep LIVE Miami, #Simona Halep Julia Goerges, #Halep turul trei Miami, #Simona Halep direct Miami , #meciuri