Simona Halep, invinsa de Serena Williams dupa un meci electrizant

Vineri, 03 Aprilie 2015, ora 06:42
155692 citiri

Simona Halep a fost invinsa de Serena Williams in semifinalele turneului de la Miami, scor 2-6, 6-4, 5-7, dupa un meci palpitant ce a durat putin peste doua ore.

Americanca a dat uitarii toate problemele pe care le-a avut in ultimele saptamani, cand a parut foarte instabila, si a intrat pe teren cu gandul sa arate ca este cea mai buna jucatoare din lume. A aratat asta in primul set, insa Simona si-a revenit fantastic si a demonstrat ca se poate lupta cu orice jucatoare din lume, chiar si cu Serena.

Patita dupa experienta din Singapore, unde Simona a invins-o clar in faza grupelor, Serena a fost foarte agresiva si a lovit mingea foarte puternic, punandu-i mari probleme sportivei noastre in primul set.

In schimb, Simona a avut un serviciu al doilea de cosmar, din care nu a reusit mai nimic, iar Serena a pedepsit-o imediat.

Americanca a facut un prim break in game-ul al patrulea, cand s-a distanta la 4-1, iar sportiva noastra nu a reusit sa mai revina. Mai mult, Halep si-a mai pierdut serviciul o data, iar Serena a luat primul set cu 6-2.

Simona Halep a facut o criza de nervi in timpul meciului cu Serena Williams

Setul secund a fost mult mai echilibrat, Simona fiind mai prezenta pe propriul serviciu, iar numarul greselilor nefortate a crescut pentru ambele jucatoare.

Simona si Serena au mers cap la cap pana la 4-4, iar americanca parea de netrecut. Totusi, Simona a aratat ce inseamna sa lupti pana la capat, a facut un break vital, iar apoi a servit impecabil pentru un 6-4 la care putini mai sperau dupa desfasurarea primului set.

Moment incredibil in timpul meciului Simonei Halep: "Nu s-a mai vazut niciodata asa ceva in istoria tenisului"

Meciul a ajuns astfel in decisiv, unde Serena a reusit din nou sa se impuna prin forta, desi a avut un procentaj foarte slab pe primul serviciu. Simona a avut mari probleme in a returna mingile trimise de americanca, iar acest lucru a facut diferenta in multe momente.

Serena a reusit un break rapid, iar Simona a incercat din rasputeri sa revina in meci, ceea ce a si izbutit. La 3-5, cand Serena servea pentru meci, Simona a revenit fantastic si a facut inca un break, egaland apoi pentru 5-5.

Au urmat momente palpitante, pline de tensiune pentru ambele jucatoare, insa nervii Serenei au fost in cele din urma mai tari, americanca reusind un break alb in ultimul game.

Reactia Serenei Williams dupa victoria cu Simona Halep

Pentru parcursul de la Miami, Simona Halep va primi 390 de puncte WTA si un cec in valoare de 220.230 de dolari.

Dupa evolutia din SUA, Simona Halep va reveni in Romania pentru cateva zile libere.

In finala programata sambata seara, Serena Williams o va intalni pe Carla Suarez Navarro.

HALEP - WILLIAMS 2-6, 6-4, 5-7

In premiera in Romania, Ziare.com a transmis acest meci punct cu punct, astfel ca ati putut vedea scorul din fiecare game, actualizand pagina cat mai des.

Desfasurarea partidei:

6:42 - Serena castiga aceasta partida dupa un game alb si se califica in finala!

6:38 - Serena isi face serviciul dupa un game in care Simona a incercat o revenire de la 0-40. Simona serveste pentru a ramane in meci.

6:34 - Game Simona!!! Egalare la 5 dupa un game ce ne-a a dus pulsul la cote maxime!

6:28 - Break Simona!!! Simona este la inaltime si ramane in meci! Trebuie sa-si faca acum si serviciul!

6:25 - Simona face 3-5 si acum are nevoie de un break pentru a nu pierde meciul.

6:21 - Serena isi face serviciul, iar Simona va servi pentru a ramane in meci.

6:18 - Simona castiga un game alb si scorul este 2-4.

6:14 - Simona rateaza o sansa de break si Serena se distanteaza la 4-1.

6:08 - Simona obtine primul game din setul secund si scorul este 1-3.

6:02 - Serena obtine un game alb si conduce cu 3-0.

6:00 - Serena face break si conduce cu 2-0 dupa cateva greseli nefortate facute de Simona.

5:56 - Serena castiga cu ceva emotii primul set din setul secund. Americanca pare mai nervoasa.

5:49 - Simona face cel mai bun game din acest meci si trimite meciul in decisiv!

5:45 - Simona Halep profita de prima sa sansa de break din acest meci si conduce cu 5-4! Va servi pentru castigarea setului!

5:42 - Simona isi face serviciul din nou si egaleaza la patru. Niciun break in acest set.

5:36 - Serena obtine un game alb si conduce cu 4-3.

5:33 - Simona isi face cu ceva emotii serviciul si egaleaza la trei.

5:29 - Serena continua sa fie de netrecut pe primul serviciu si conduce cu 3-2.

5:25 - Simona isi face si ea serviciul dupa ce Serena o egalase la 40.

5:19 - Serena isi face din nou serviciul fara probleme si conduce cu 2-1.

5:16 - Simona se impune pe propriul serviciu si egaleaza la unu dupa un game de mare lupta.

5:12 - Serena castiga primul game din setul secund pe propriul serviciu.

5:06 - Serena face break si castiga primul set cu 6-2 dupa 32 de minute!

4:59 - Serena continua jocul foarte bun pe propriul serviciu si face 5-2 cu un as in ultimul punct.

4:56 - Simona revine pe teren mult mai hotarata si isi face serviciul fara probleme.

4:53 - Victor Ionita a revenit pe teren si i-a oferit cateva sfaturi Simonei: sa-si mareasca procentajul primului serviciu si sa serveasca in corp.

4:51 - Serena reuseste un game alb si conduce cu 4-1.

4:48 - Serena face primul break in acest meci dupa ce a devenit mai agresiva si a venit mai des la fileu.

4:44 - Serena loveste foarte puternic si-i pune probleme Simonei. Scorul este 2-1 pentru americanca.

4:40 - Simona isi face serviciul dupa un game foarte solid in care a reusit si un as. Ea este sustinuta frenetic din tribune.

4:37 - Serena Williams castiga cu ceva emotii primul game al meciului.

4:34 - A inceput meciul cu Serena la serviciu!

4:33 - "Si-mo-na, Si-mo-na!" - se aude din tribune, desi meciul se disputa in SUA.

4:32 - Simona Halep, mesaj despre romanii care s-au trezit sa o urmareasca: "Sunt multi oameni care se trezesc sa imi vada meciurile in tara mea si le multumesc. Este foarte placut sa stiu asta. Imi da mai multa putere sa lupt si sa joc pentru ei".

4:28 - Cele doua jucatoare se incalzesc. Meciul sta sa inceapa.

4:25 - Cele doua jucatoare au intrat pe teren.

4:05 - S-a incheiat meciul de baieti. In scurt timp vor intra pe teren Simona si Serena.

4:01 - Djokovici serveste pentru castigarea meciului cu Ferrer.

3:49 - Meciul de baieti dintre Djokovici si Ferrer este pe final. Imediat va urma Simona Halep.

Meciul incepe dupa ora 4:00.

Castigatoarea acestei dispute o va intalni in finala pe Carla Suarez Navarro.

Avancronica meciului Simona Halep - Serena Williams

Rezultatele directe dintre cele doua sportive:

2011, Wimbledon: 3-6, 6-2, 6-1 pentru Serena;

2013, Roma: 6-3, 6-0 pentru Serena;

2013, Cincinnati: 6-0, 6-4 pentru Serena;

2014, grupe Turneul Campioanelor: 6-0, 6-2 pentru Simona;

2014, finala Turneul Campioanelor: 6-3, 6-0 pentru Serena.

Publicatie americana, despre Simona Halep: Nu va lasati pacaliti de romanca

Pentru a ajunge in aceasta faza a competitiei, Simona Halep le-a eliminat pe Nicole Vaidisova, Camila Giorgi, Flavia Pennetta si Sloane Stephens. De partea cealalta, Serena a trecut de Monica Niculescu, CiCi Bellis, Svetlana Kuznetsova si Sabine Lisicki.

Serena Williams, despre meciul cu Simona Halep din semifinalele de la Miami

La casele de pariuri, Serena Williams este favorita certa, cu o cota de 1.34 pentru victorie. Un succes al Simonei are cota 3.30.

Meciul dintre Simona Halep si Serena Williams este televizat de Dolce Sport 1.

Diana Șoșoacă spune că a fost filmată la duș: "Dacă nu-mi dau demisia din funcţia de senator vor da filmări intime"
Senatoarea Diana Șoșoacă susține că a primit amenințări și este hărțuită, cu scopul de a-și prezenta demisia. Ea pretinde chiar că e șantajată cu filmări compromițătoare cu ea,...
ICCJ dezbate contestația depusă de Alianţa Dreapta Unită, după ce Biroului Electoral Central a respins protocolul său de constituire
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie va dezbate marţi contestaţia depusă de Alianţa Dreapta Unită la decizia Biroului Electoral Central de respingere a protocolului său de constituire....
#Simona Halep Serena Williams, #Simona Halep Serena Williams Live, #Simona Halep Serena Williams direct, #Simona Halep Serena Williams Miami, #televizare Simona Halep Serena Williams , #meciuri