Simona Halep se califica in finala de la Roma

Sambata, 20 Mai 2017, ora 14:53
60177 citiri

Simona Halep s-a calificat in finala turneului de la Roma dupa ce a invins-o pe Kiki Bertens, ocupanta locului 20 in clasamentul WTA.

Sportiva noastra s-a impus in doua seturi, scor 7-5, 6-1, la capatul unui meci in care a jucat bine, chiar daca Bertens a incercat sa o puna in dificultate.

Simona a inceput in forta, a condus cu 2-0, dar a parut ca se relaxeaza in anumite momente si a fost egalata. A trecut din nou in avantaj, iar la 5-3 a ratat cinci mingi de break si set.

Si-a pierdut imediat serviciul, iar Bertens a egalat la cinci. Simona nu s-a enervat insa, ci a ramas foarte calma si a facut imediat alt break si a inchis setul.

Mult mai determinata si mai agresiva, Simona nu a mai avut nicio problema in setul secund, pe care l-a dominat categoric.

Simona s-a calificat astfel in finala, unde o va intalni pe invingatoarea dintre Garbine Muguruza si Elina Svitolina. Acest meci va incepe la ora 18:00, in direct pe Ziare.com.

Finala este programata duminica, dupa ora 14:00, in direct pe Ziare.com.

Pentru Simona, aceasta a fost a zecea victorie la rand obtinuta in circuitul WTA.

HALEP - BERTENS 7-5, 6-1

14:55 - Victorie!!! Simona Halep se califica in finala!

14:55 - Minge de meci pentru Simona!

14:54 - A inceput sa ploua! Inca se joaca...

14:50 - Simona isi face serviciul, iar Bertens va servi pentru a ramane in meci.

14:47 - Bertens intrerupe seria Simonei si face primul game din setul secund.

14:44 - Game la zero pentru Simona si scorul este 4-0!

14:40 - Simona face break si conduce cu 3-0!

14:38 - Trei mingi de break pentru Simona!

14:38 - Simona incepe bine acest game, are 30-0 pe serviciul lui Bertens.

14:37 - Simona isi face serviciul si conduce cu 2-0!

14:34 - Simona incepe setul secund cu un break!

14:33 - Minge de break pentru Simona!

14:28 - Simona castiga acest game la zero si primul set cu 7-5!

14:27 - Trei mingi de set pentru Simona!

14:27 - Simona incepe bine si are 30-0!

14:24 - Simona face break, are 6-5 si va servi pentru castigarea primului set!

14:24 - Simona rateaza a doua minge de break.

14:23 - Simona rateaza prima minge de break.

14:23 - Trei mingi de break pentru Simona!

14:22 - Simona incepe bine acest game si are 30-0!

14:20 - Bertens face break si egaleaza la cinci.

14:20 - Simona salveaza prima minge de break.

14:19 - Doua mingi de break pentru Bertens.

14:15 - Simona rateaza si a cincea minge de set, iar Bertens isi castiga serviciul. Simona va servi pentru castigarea setului.

14:13 - Simona rateaza si a patra minge de set, dar o obtine si pe a cincea.

14:11 - Simona rateaza a treia minge de set, dar o obtine si pe a patra.

14:10 - Simona rateaza aceasta minge de set, dar mai obtine inca una.

14:09 - A mai ramas o minge de set!

14:08 - Doua mingi de set pentru Simona!

14:05 - Simona isi face cu ceva emotii serviciul si are 5-3. Bertens serveste pentru a ramane in set.

14:00 - Kiki Bertens castiga un game la zero.

13:58 - Simona salveaza si a treia minge de break si conduce cu 4-2!

13:57 - Simona salveaza primele doua mingi de break.

13:56 - Trei mingi de break pentru Bertens.

13:54 - Simona face break si conduce cu 3-2!

13:53 - Doua mingi de break pentru Simona.

13:51 - Simona rateaza o minge usoara si Bertens face break si egaleaza la doi.

13:49 - Trei mingi de break pentru Bertens.

13:46 - Bertens serveste foarte bine in acest game si reduce din diferenta.

13:44 - Simona joaca foarte bine, isi face serviciul si conduce cu 2-0.

13:40 - Simona incepe meciul cu un break la zero!

13:40 - Simona are trei sanse de break!

13:38 - A inceput meciul!

13:34 - Meciul va incepe cu Kiki la serviciu.

13:31 - Jucatoarele au intrat pe teren.

13:26 - Organizatorii au anuntat noua ora de start: 13:30!

13:21 - In acest moment, Simona este in vestiar si face ultimele miscari de incalzire.

13:18 - Organizatorii au permis accesul spectatorilor in tribune - un semn clar ca meciul va incepe in cateva momente.

13:17 - La Roma a iesit soarele in acest moment, terenul este uscat, liniile sunt trase. Se asteapta acordul arbitrului pentru ca jucatoarele sa patrunda pe teren.

13:15 - Se traseaza liniile de pe teren.

13:11 - Arbitrul a patruns pe teren pe teren pentru a vedea daca suprafata este uscata.

13:02 - La Roma a plouat, dar acum s-a oprit. Organizatorii au amanat cu cateva minute startul meciului si acum pregatesc terenul.

Info: Partida incepe dupa ora 13:00.

Simona Halep ocupa locul 4 in clasamentul WTA, in timp ce Bertens este pe locul 20.

Simona conduce cu 2-1 in intalnirile directe cu Bertens, ultima avand loc anul trecut la Wimbledon.

In cealalta semifinala se intalnesc Garbine Muguruza si Elina Svitolina, sambata de la ora 18:00.

Partida este televizata de Digi Sport si Digi 24.

Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...
Orban acuză Biroul Electoral Central că favorizează alianța PSD-PNL: ”Le-a dat voie să desfacă alianţa împotriva firii”
Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a acuzat joi, 25 aprilie, Biroul Electoral Central că ar fi modificat „în mod ilegal” o hotărâre de guvern şi că instituţia ar fi...
#Simona Halep Roma, #Simona Halep Roma LIVE, #Simona Halep Kiki Bertens, #Simona Halep Kiki Bertens LIVE, #televizare Simona Halep Roma , #meciuri