Simona Halep se califica in semifinale la Sydney dupa o victorie splendida

Miercuri, 13 Ianuarie 2016, ora 08:46
47962 citiri

Simona Halep s-a calificat, miercuri dimineata, in semifinalele turneului WTA de la Sydney dupa o victorie splendida.

Romanca a trecut in doua seturi, scor 6-4, 7-5, de o adversara de top, este vorba despre Karolina Pliskova, numarul 11 WTA.

A doua jucatoare de tenis a planetei a inceput aproape perfect cel mai dificil meci din 2016 pentru ea, reusind sa castige doua breakuri in primul set si sa distanteze rapid la un neverosimil 5-1.

Pliskova a avut insa o rabufnire de orgoliu, a reusit si ea un break si a "strans" scorul la 5-4, moment in care a intervenit Darren Cahill.

Dupa discutia cu antrenorul ei, Simona s-a impus in primul set.

Actul secund a inceput de asemenea cu un break al lui Halep si a continuat in nota de control a romancei.

Pliskova a revenit insa din nou, a facut breakul si a egalat la 5. Au urmat breakuri consecutive de ambele parti, pana cand Halep a reusit totusi sa se impune cu 7-5.

In semifinalele din Australia, pe romanca o asteapta rusoaica Svetlana Kusnetsova.

Simona Halep - Karolina Pliskova 6-4/ 7-5

08:46 - Game, set si meci! Simona este in semifinale!

08:40 - Break din nou pentru Simona, care va servi pentru a doua oara pentru castigarea meciului. Darren Cahill este chemat din nou din tribune.

08:33 - Si iata cum lucrurile se complica din nou. Break Pliskova si egalitate la 5.

08:30 - Vine si replica Simonei, cu un nou break, romanca urmand a servi pentru calificarea in semifinale!

08:26 - Pe fondul nervozitatii Simonei, Pliskova face si ea breakul si egaleaza scorul

08:22 - Pliskova reuseste si ea sa castige pe propriul serviciu.

08:19 - Romanca isi face serviciul si ramane cu avantajul dat de break.

Simona Halep, criza de nervi la Sydney: A dat cu racheta de pamant!

08:15 - Nu se repeta scenariul din prima repriza pentru ca Pliskova reuseste un as, iar Simona da din nou cu racheta de pamant.

08:10 - Halep isi dubleaza avantajul cu o minge castigatoare de toata frumusetea.

08:05 - Execelent! Simona se lupta si reuseste din nou breakul in game-ul cu numarul trei al setului!

08:00 - Simona isi face serviciul la capatul unui game extrem de tensionat, in care a lovit cu racheta de ciment si a gesticulat nervoasa dupa fiecare greseala nefortata.

07:53 - Halep are sansa breakului in primul game din setul al doilea, insa o iroseste si ii permite sa puncteze.

07:48 - Game si set Simona Halep!

Darren Cahill, discurs inedit in fata Simonei Halep la Sydney

07:39 - Lucrurile se complica pentru Simona, care ii cere ajutorul lui Cahill la scorul de 4-5. Si Pliskova vrea sa discute cu antrenorul ei.

07:37 - Apar si primele probleme pentru Halep, care isi pierde serviciul in premiera in acest meci.

07:34 - Isi face serviciul Pliskova, insa Halep este cea care va servi pentru castigarea primului set.

07:31 - Simona nu are nicio emotie in acest prim set, conducand deja cu 5-1.

07:27 - Superb! Al doilea break al Simonei si primul set pare deja jucat!

07:23 - Halep isi face serviciul cu mari emotii si isi dubleaza avantajul.

07:16 - Fantastic! Simona reuseste breakul in game-ul al treilea al meciului.

07:13 - Isi face si Simona serviciul fara probleme prea mari.

07:10 - Pliskova incepe solid, cu un game pe propriul serviciu.

07:07 - Incepe meciul de la Sydney! Hai, Simona!

07:00 - Sunt pe teren cele doua jucatoare, in cateva minute incepe si partida.

06:38 - Kuznetsova o invinge pe Errani si se califica in semifinale. In aproximativ 15 minute incepe si meciul Simonei.

INFO: Simona Halep si Karolina Pliskova s-au intalnit de doua ori pana acum in circuitul WTA, romanca impunandu-se de fiecare data.

INFO: Halep este principala favorita de la Sydney si a intrat in concurs direct in turul al doilea, acolo unde a trecut cu emotii de Caroline Garcia, din Franta. De cealalta parte, Pliskova a facut doua meciuri impresionante, reusind sa le elimine pe Ana Ivanovici si Anastasia Pavlyuchenkova fara sa piarda vreun set.

INFO: Invingatoarea din aceasta disputa o va intalni in semifinale pe castigatoarea duelului dintre Svetlana Kuznetsova si Sara Errani.

INFO: La TV, partida poate fi urmarita pe postul DigiSport 2.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Halep Pliskova Sydney, #Halep Pliskova live, #Halep meciuri rezultate , #meciuri