Simona Halep se califica in sferturi la US Open dupa o revenire fabuloasa

Luni, 07 Septembrie 2015, ora 23:17
96780 citiri

Simona Halep s-a calificat in premiera in sferturile de finala ale turneului de la US Open, dupa ce a invins-o pe nemtoaica Sabine Lisicki dupa o revenire fantastica.

Simona s-a impus la capatul unui meci ce a durat peste doua ore si jumatate, scor 6-7 (6), 7-5, 6-2.

Sportiva noastra a avut un start mai slab de partida, in timp ce Lisicki profita de loviturile puternice pe care le trimitea, in unghiuri foarte bune.

Simona a reusit insa sa revina de la 2-4 si a facut 5-4, avand si serviciu, numai ca Lisicki a facut break si a dus setul la tie-break.

Aici, Simona a ratat un nou moment important, intrucat a avut 5-4 si doua servicii, insa le-a pierdut, iar nemtoaica a castigat primul set.

Setul secund a inceput foarte spectaculos, cu cate doua break-uri pentru fiecare jucatoare, doar ca in cele din urma Simona a reusit sa ia un usor avantaj.

Sportiva noastra a condus cu 5-3 si a servit pentru castigarea setului, dar si de aceasta data a clacat intr-un moment decisiv.

De aceasta data insa, Simona si-a revenit rapid, a facut un break pe final si a reusit sa duca meciul in setul decisiv.

Scenariul a fost diferit in ultimul act, cand cele doua jucatoare nu si-au mai asumat la fel de multe riscuri si au fost mai exacte pe propriul serviciu.

Prima care a rupt seria si a reusit un break a fost Simona, care a facut 4-2 dupa un game foarte disputat. Simona si-a facut imediat serviciul si apoi a gestionat cu inteligenta finalul partidei.

In sferturile de finala, Simona o va intalni pe bielorusa Victoria Azarenka, ocupanta locului 20 in clasamentul WTA.

Pentru Simona Halep, aceasta este cea mai buna performanta pe care o reuseste la US Open.

HALEP - LISICKI 6-7 (6), 7-5, 6-2

23:16 - Inca un break pentru Simona, care se califica magnific in sferturile de finala!

23:12 - Simona isi face serviciul si e tot mai aproape de sferturile de finala!

23:08 - Simona face break si conduce cu 4-2!!!

23:02 - Simona isi face serviciul cu mari emotii si are 3-2.

22:59 - Simona rateaza o sansa de break, Lisicki egaleaza la doi.

22:52 - Serviciu fara emotii pentru Simona, care conduce cu 2-1.

22:50 - Lisicki isi face si ea serviciul si egaleaza la unu.

22:48 - Simona isi face serviciul si conduce cu 1-0 in decisiv.

22:46 - Se reia meciul!

22:41 - Organizatorii au hotarat sa intrerupa meciul pentru 10 minute! Cele doua jucatoare primesc o pauza din cauza caldurii incredibile de la New York!

22:33 - Simona face break dupa un game de infarct si duce meciul in decisiv! Ce revenire superba!

22:26 - Simona isi face serviciul si conduce cu 6-5.

22:23 - Lisicki egaleaza la cinci dupa un game foarte echilibrat.

22:17 - Lisicki face break si ramane in set.

E ziua romanilor la US Open! Si Horia Tecau se califica in sferturile de finala

22:14 - Simona face inca unbreak si va servi pentru a trimite meciul in decisiv.

22:10 - Rebreak din partea nemtoaicei, scorul este 3-4.

22:05 - Simona face un nou break si conduce cu 4-2!

22:02 - Simona isi face serviciul si conduce cu 3-2.

21:59 - Simona reuseste rebreak-ul si egaleaza la doi.

21:55 - Break alb facut de Lisicki, care conduce cu 2-1.

21:53 - Simona face rebreak si egaleaza la unu.

21:50 - Lisicki incepe bine setul secund si face break.

21:48 - Simona are probleme medicale si primeste tratament.

Pentru iubitorii fotbalului - a inceput meciul Romania - Grecia LIVE TEXT AICI

21:40 - Simona pierde primul set dupa un tie-break de infarct, pe care l-a avut in mana la 5-4!

21:30 - Simona revine de la 0-30 si duce setul la tie-break!

21:25 - Lisicki isi face serviciul si conduce cu 6-5.

Reactii dure in SUA: Ce-au facut americanii pentru a transmite meciul Simonei Halep

21:22 - Simona rateaza o minge de set, Lisicki revine si egaleaza la cinci!

21:15 - Simona are o minge de break, o fructifica si trece la conducere! Serveste pentru castigarea primului set, unul extrem de echilibrat!

21:10 - Simona salveaza o minge de break si egaleaza cu mari emotii la patru.

21:04 - Simona da inca un raspuns de clasa si face rebreak intr-un game pe care Lisicki l-a inceput in forta.

21:00 - Lisicki are o noua sansa de break, profita din prima si face 4-2.

20:55 - Lisicki isi face serviciul cu emotii si conduce cu 3-2.

20:51 - Simona salveaza o minge de break si egaleaza la doi.

20:45 - Simona raspunde cu cateva lovituri de mare clasa si face rebreak!

20:43 - Lisicki profita de prima sansa de break pe care o are si face 2-0.

20:40 - Lisicki incepe in forta si isi face serviciul.

20:38 - A inceput meciul!

20:31 - Meciul va incepe cu Lisicki la serviciu.

Performanta superba: Florin Mergea s-a calificat in sferturile de finala la US Open

20:17 - Meciul lui Florin Mergea s-a incheiat cu victoria romanului! Simona Halep va intra pe teren in scurt timp!

Simona Halep si-a aflat adversara posibila din sferturile de finala de la US Open

19:44 - Startul meciului se amana cu cateva minute. Se asteapta incheierea meciului lui Florin Mergea, aflat in setul decisiv.

Info: Meciul incepe dupa ora 19:30

Aceasta va fi a patra intalnire directa dintre cele doua sportive, scorul fiind 3-1 in favoarea Simonei.

Simona nu a mai pierdut in fata lui Sabine Lisicki din 2011, de la Stanford.

Sabine Lisicki ocupa locul 24 in clasamentul WTA.

Invingatoarea acestei partide o va intalni in sferturi pe jucatoarea ce se va impune intre Varvara Lepchenko si Victoria Azarenka.

Partida este televizata de EuroSport.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Simona Halep Sabine Lisicki, #Simona Halep Sabine Lisicki live, #Simona Halep Sabine Lisicki direct, #televizare Simona Halep Sabine Lisicki , #meciuri