Simona Halep se califica usor in optimi la Beijing, acolo unde va da peste Maria Sharapova

Marti, 03 Octombrie 2017, ora 10:58
29752 citiri

Simona Halep s-a calificat cu usurinta marti dimineata in optimile de finala ale turneului de la Beijing.

Reprezentanta noastra a trecut in turul doi de slovaca Magdalena Rybarikova, ocupanta locului 28 in ierarhia WTA, care s-a vazut nevoita sa abandoneze la inceputul celui de-al doilea set.

6-1, 2-1 a fost scorul la care Rybarikova s-a retras din cauza unor probleme medicale.

Amanat luni din cauza vremii nefavorabile, meciul dintre Simona si Magdalena n-a avut istoric.

Favorita numarul doi la castigarea turneului si cu sanse din nou la urcarea pe primul loc in ierarhia WTA, dupa eliminarea prematura a Garbinei Muguruza, Simona a spulberat-o pe Rybarikova.

Dupa un prim set castigat fara probleme, setul doi a inceput mai echilibrat, dar slovaca s-a vazut nevoita sa abandoneze din cauza unor probleme medicale.

Urmeaza cosmarul Sharapova

Pentru Simona urmeaza acum o confruntare de foc cu Maria Sharapova, in fata careia n-a reusit sa castige niciodata.

7 infrangeri are Simona in fata rusoaicei care beneficiaza de un wildcard la Beijing. Ultima a fost suferita in urma cu o luna, in primul tur la US Open, dupa un meci incendiar.

Organizatorii n-au anuntat inca data si ora la care va avea loc super-confruntarea din optimi.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida pe care Simona Halep a disputat-o in turul doi al turneului de la Beijing:

Simona Halep - Magdalena Rybarikova 6-1, 2-1 ret.

ora 10:55 - Magdalena Rybarikova abandoneaza si Simona avanseaza in optimi.

10:49 - Time out medical cerut de Rybarikova.

10:47 - De aceasta data Simona nu mai rateaza oportunitatea si realizeaza primul break al setului doi.

10:43 - Simona egaleaza la 1 dupa un nou game solid.

10:40 - Rybarikova revine fantastic de la 0-40 si isi face serviciul.

10:37 - Slovaca serveste prima in setul II.

10:32 - Game si set castigat fara probleme de Simona Halep.

10:28 - Rybarikova salveaza o minge de set si, dupa aproape 10 minute, pune mana pe primul ei game din acest meci. Totusi, Simona urmeaza sa serveasca pentru castigarea partidei.

10:19 - Simona isi face serviciul si scorul devine 5-0 in acest prim set dominat de sportiva nascuta la Constanta.

10:16 - Inca un break pentru Simona.

10:11 - Game Simona si ocupanta locului 2 in ierarhia WTA se desprinde la 3-0.

10:07 - Break reusit de reprezentanta noastra, dupa un game lung.

10:01 - Simona salveaza o minge de break si isi trece in cont primul game al meciului.

Maria Sharapova s-a calificat in optimi la Beijing si o poate intalni pe Simona Halep

09:56 - Simona serveste prima.

ora 09:55 - A inceput partida.

ora 09:47 - Cele doua tenismene au patruns pe teren, iar meciul va incepe in cateva minute.

INFO: Simona Halep ocupa locul 2 in ierarhia WTA, in timp ce adversara ei din Slovacia se afla pe pozitia a 28-a.

INFO: Cele doua s-au intalnit pana in prezent de patru ori, victoriile fiind impartite:

2011, Hobart: 5-7, 7-6, 6-4 pentru Rybarikova;

2013, Moscova: 6-2, ret. pentru Halep;

2014, New Haven: 6-2, 4-6, 6-3 pentru Rybarikova;

2017, Openul Canadei: 6-3, 6-4 pentru Halep;

INFO: In primul tur, Simona a invins-o in trei seturi pe americanca Alison Riske, pe cand Rybarikova a trecut in doua seturi de Eugenie Bouchard.

Openul Chinei 2017, dotat cu premii in valoare totala de 6,3 milioane de dolari, se desfasoara in perioada 30 septembrie - 8 octombrie.

Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#LIVE meci Simona Halep, #Simona Halep turneu Beijing, #Simona Halep Magdalena Rybarikova , #meciuri