Surpriza la Wuhan: Iata cu cine va juca Simona Halep in optimi

de Florin Necula
Marti, 27 Septembrie 2016, ora 08:31

Simona Halep si-a aflat adversara din optimile turneului WTA de la Wuhan, China, urmand sa intalneasca o jucatoare care a eliminat-o pe una dintre favorite.

Italianca Roberta Vinci, locul 15 mondial si favorita 13, a fost invinsa clar de Iaroslava Shvedova (foto), din Kazahstan, scor 7-5, 6-2, dupa un meci care a durat doar o ora si un sfert.

Vinci a condus doar o data, in primul set, la 2-1, insa jucatoarea din fosta republica sovietiva a revenit si a preluat controlul partidei.

Shvedova se afla pe locul 41 mondial si este fosta sfertfinalista la Roland Garros si la Wimbledon, la acesta din urma chiar in 2016.

Jucatoarea din Kazahstan a fost locul 25 mondial in anul 2012, de cand dateaza singura intalnire directa cu Simona Halep, castigata de adversara romancei, scor 6-4, 6-2, in singurul meci disputat de constanteanca la o editie a Jocurilor Olimpice.

In turul al doilea, Simona Halep a trecut de Irina Begu, dupa ce aceasta a abandonat in setul al doilea.

Intalnirea dintre Simona si Iaroslava se va desfasura la o data care n-a fost inca stabilita de organizatori, iar cea mai dificila adversara pe care castigatoarea acestei intalniri ar putea sa o intalneasca in sferturi este Madison Keys.