Ce scriu organizatorii de la Roland Garros inaintea meciului dintre Simona Halep si Amanda Anisimova

Joi, 06 Iunie 2019, ora 08:01
15757 citiri

Organizatorii turneului de la Roland Garros prefateaza duelul dintre Simona Halep si Amanda Anisimova, programat astazi in sferturile de finala de la Openul Frantei.

Intr-un material aparut pe site-ul oficial al turneului, organizatorii amintesc ca astazi vom vedea doua jucatoare cu stiluri radical diferite.

"O batalie intre campioana en-titre si o sfert-finalista in premiera, aceasta confruntare va pune fata in fata doua jucatoare cu un stil diferit, care se afla la poluri opuse in privinta asteptarilor. Aflata pe locul 51 in clasament, Anisimova si-a croit calea spre sferturi fara sa piarda vreun set la Paris, desi se afla la a patra prezenta pe tabloul principal la un Grand Slam.

Aceasta va fi prima intalnire a americancei cu Halep, care a pierdut un set in primele doua meciuri, inainte sa-si gaseasca ritmul si sa mai piarda doar patru game-uri in ultimele doua meciuri", a scris site-ul oficial de la Roland Garros.

Pe de alta parte, organizatorii amintesc ca, in pofida faptului ca nu a pierdut niciun set, Anisimova a intalnit adversare modeste.

"Anisimova a jucat un tenis lipsit de teama, dar clasamentul mediu al adversarelor intalnite pana acum este locul 132, iar trei dintre cele patru jucatoare pe care le-a invins sunt din afara top 100 WTA. Clasamentul mediu al adversarelor Simonei Halep este 66.25. Romanca are experienta luptelor si a scenelor mari, in comparatie cu Anisimova", a mai scris sursa citata.

Partida dintre Simona si Anisimova va avea loc joi, de la ora 13:00, si va fi transmisa in direct pe Ziare.com.

C.S.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...