Simona Halep a fost invinsa de o tenismena in varsta de doar 17 ani, in sferturi la Roland Garros

Joi, 06 Iunie 2019, ora 14:17
64343 citiri

Simona Halep a fost eliminata, joi, in sferturile de finala de la Roland Garros.

Campioana de anul trecut a fost invinsa de americanca in varsta de 17 ani, Amanda Anisimova, in doar doua seturi, dupa un joc care ar fi trebuit sa se dispute miercuri, dar care a fost amanat pentru joi din cauza ploii.

A fost 6-2, 6-4 in favoarea tenismenei de origine rusa, aflata pe locul 51 in clasamentul WTA.

Doar o ora si 10 minute a durat intalnirea dintre cele doua, controlata aproape in totalitate de surprinzatoarea americanca de origine rusa.

La doar 17 ani si aflata pentru prima oara in sferturile de finala ale unui turneu de Grand Slam, Amanda Anisimova a abordat meciul cu Simona Halep cu o maturitate impresionanta, reusind lovituri ce pareau imposibile si dictand ritmul jocului.

De partea cealalta, Simona a parut tematoare si a apelat la un joc pasiv, luand de putine ori initiativa.

A fost prima intalnire dintre cele doua tenismene, una dupa care Simona Halep se va prabusi in clasamentul WTA.

Simona paraseste Openul Frantei cu un cec in valoare de 415.000 euro si 430 de puncte in clasamentul WTA.

Pentru surprinzatoarea Amanda Anisimova urmeaza semifinala cu Ashleigh Barty, programata vineri.

Vezi si:

• Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Simona Halep si Amanda Anisimova, din sferturile de finala de la Roland Garros 2019.

Desfasurarea intalnirii:

Simona Halep - Amanda Anisimova 2-6, 4-6

14:18 - Amanda Anisimova reuseste breakul si produce surpriza. Simona Halep, eliminata in sferturi!

14:13 - Minge de break pentru Simona, insa Anisimova salveaza, iar tenismena noastra va servi pentru a ramane in meci.

14:08 - Simona salveaza o minge de break si egaleaza apoi la 4. E cel de-al 3-lea game consecutiv izbutit de campioana noastra.

14:02 - Break reusit de Simona, care are acum sansa de a egala la 4.

13:59 - Tenismena noastra isi face serviciul, insa Anisimova inca pastreaza avantajul unui break.

13:55 - Simona are 3 mingi de break, insa americanca salveaza si se distanteaza la 4-1.

13:48 - Simona pune capat in sfarsit seriei americancei. 7 game-uri consecutive si-a adjudecat sportiva in varsta de doar 17 ani.

13:45 - Amanda Anisimova se desprinde la 3-0 in setul doi, jucand impresionant, in timp ce Simona e departe de forma aratata in tururile precedente.

13:42 - Break reusit de Anisimova, care ajunge la 6 game-uri castigate la rand.

INFO: Daca pierde astazi, Simona va cobori pana pe locul 8 sau 9 in clasamentul WTA ce va fi dat publicitatii la inceputul saptamanii viitoare.

INFO: Doar 28 de minute a durat primul set al intalnirii dintre Simona Halep si Amanda Anisimova.

13:38 - Amanda Anisimova incepe perfect si setul doi, cu un game la 0!

13:35 - Tanara de 17 ani reuseste un nou break si castiga primul set dupa o prestatie de-a dreptul impresionanta!

13:32 - Halep are o minge de break, insa Anisimova isi pastreaza calmul si reuseste sa se distanteze la 5-2. Simona va servi pentru a ramane in acest prim set.

INFO: Amanda Anisimova a castigat anul acesta primul ei turneu WTA, la Bogota, pe zgura!

13:27 - Simona e un pic cam pasiva, iar Anisimova reuseste breakul.

13:24 - Impresionant nivel aratat de Anisimova in acest start de meci.

13:21 - Simona raspunde cu un serviciu foarte bun, cu care egaleaza la 2.

13:17 - Game alb reusit de Amanda Anisimova.

13:15 - Simona conduce jocul foarte bine si egaleaza la 1 in acest debut de meci.

INFO: Amanda Anisimova n-a pierdut niciun set in drumul spre acest sfert de finala. E drept, a avut parte si de o parte de tablou norocoasa, sa-i spunem.

13:11 - Tanara de 17 ani reuseste un serviciu consistent si intra in posesia primului game al meciului.

ora 13:08 - A inceput meciul. Amanda Anisimova serveste prima.

13:07 - De la aceeasi ora se joaca si sfertul de finala dintre Madison Keys si Ashleigh Barty. Invigatoarele se vor infrunta apoi in semifinale.

ora 13:05 - Vreme buna la Paris, cu putin vant, dar fara ploaie la orizont. Sunt 17 grade Celsius in acest moment in capitala Frantei.

INFO: Initial, meciul trebuia sa se joace miercuri, dar a fost amanat pentru joi din cauza ploii.

INFO: Partida se va desfasura pe arena centrala Philippe-Chatrier si poate fi vizionata in direct pe postul Eurosport.

INFO: In clasamentul WTA, Simona ocupa pozitia a 3-a, in timp ce Amanda Anisimova se afla pe locul 51.

INFO: E prima intalnire directa intre Simona Halep si tanara jucatoare americana.

optimi: 6-3, 6-0 cu Aliona Bolsova.

Roland Garros 2019 se desfasoara in perioada 26 mai - 9 iunie.

Simona Halep, interzis la Roland Garros? "Ar putea fi ignorată"
    Clasamentul nu îi permite Simonei Halep să se înscrie la Roland Garros, așa că singura șansă a ei ar fi să primească un wild-card. Simona Halep se pregătește pentru turneul de la...
    Gabriela Firea, acuzată că joacă ”la două capete”. Candidat AUR: ”Nu se decide dacă îşi doreşte să fie primar sau europarlamentar”
    Mihai Enache, candidatul AUR la Primăria Capitalei, îi cere Gabrielei Firea să oprească jocul politic "la două capete" şi să se retragă de pe lista PSD - PNL pentru alegerile...
    #LIVE meci Halep Anisimova, #Simona Halep Amanda Anisimova, #Simona Halep Roland Garros, #Simona Halep in direct, #Roland Garros 2019 , #Roland Garros