Simona Halep revine fantastic si se califica in semifinale la Roland Garros

Miercuri, 07 Iunie 2017, ora 17:16
139249 citiri

Simona Halep a avut o revenire spectaculoasa si s-a calificat miercuri in semifinalele turneului de Grand Slam de la Roland Garros.

Tenismena noastra a revenit de la 3-6, 1-5 si s-a impus in fata ucrainencei Elina Svitolina cu 3-6, 7-6, 6-0.

2 ore si 7 minute a durat intalnirea dintre cele doua, care a consemnat una dintre cele mai spectaculoase reveniri din istoria recenta a tenisului.

Ce meci am avut pe arena Suzanne-Lenglen! Svitolina a inceput perfect partida si s-a desprind parca din senin la 5-0 in primul set. Simona a avut insa o rabufnire de orgoliu si a reusit 3 game-uri la rand, insa tenismena din Ucraina, in fata careia luna trecuta a pierdut finala turneului de la Roma, si-a adjudecat setul cu 6-3.

Setul II a inceput la fel de prost pentru Simona, dominata parca de o Svitolina mai energica si puternica. S-a facut 5-1 aproape instant si Simona parea pierduta, resemnata. Dar de unde! Cand nimeni nu se mai astepta, reprezentanta noastra, aflata in cautarea primului ei titlu de Grand Slam, a avut o revenire demna de povestit multi ani de acum incolo.

5 game-uri la rand a castigat Simona, iar apoi a avut 4 sanse de a inchide setul la 7-5. N-a fost sa fie, insa s-a impus la tie-break, cu 8-6, nu inainte de a salva o minge de meci a Svitolinei.

Parca injectata cu adrenalina, Simona nu i-a mai lasat nicio sansa in setul decisiv ucrainencei, un set pe care l-a castigat in mai putin de 20 de minute.

3-6, 7-6, 6-0 si tenismena noastra avanseaza in semifinale, unde o va intalni pe favorita numarul 2, cehoaica Karolina Pliskova.

Iata cu cine va juca Simona Halep in semifinale la Roland Garros: S-au mai intalnit de 5 ori pana acum

Semifinala dintre cele doua va avea loc joi, in jurul orei 18:00 (ora Romaniei).

• Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Simona Halep, locul 4 in clasamentul WTA, si Elina Svitolina (locul 6 WTA), din sferturile de finala ale turneului de Grand Slam de la Roland Garros:

Simona Halep - Elina Svitolina 3-6, 7-6 (6), 6-0

Setul III

GAME, SET SI MECI SIMONA HALEP

- Break Halep si sportiva noastra va servi pentru castigarea meciului si calificarea in semifinalele turneului.

- Un nou game in contul tenismenei noastre, care se desprinde la 4-0.

INFO: Iata cu cine ar putea juca Simona Halep in semifinale la Roland Garros

- Inca un break pentru Simona, care joaca incantator in acest set III.

- Tenismena noastra isi face serviciul si se desprinde la 2-0.

- Simona incepe excelent, cu un break.

- Svitolina serveste prima in acest set decisiv.

- Ceea ce parea imposibil acum aproximativ 30 de minute, cand scorul era 6-3, 5-1 pentru Svitolina, s-a produs: vom avea set decisiv!

Setul II

- SET SIMONA! 8-6 in tie-break! Revenire de-a dreptul fantastica pentru reprezentanta noastra!

- 7-6, cu minge de set pentru Simona. Dar serveste Svitolina.

- Simona salveaza mingea de meci si scorul e 6-6.

- 6-5 pentru Svitolina, iar ucraineanca are minge de meci.

- 5-4 pentru Simona.

- Simona recupereaza un punct. 4-3 pentru Svitolina, iar Halep urmeaza cu doua servicii.

- 4-2 pentru Svitolina.

- 3-2 pentru ucraineanca dupa 5 mingi de tie-break.

- Svitolina are 2-1 dupa 3 mingi jucate in tie-break.

- Simona iroseste 4 mingi de break, iar setul II merge la tie-break.

- Al 5-lea game consecutiv castigat de Simona si tenismena noastra trece pentru prima oara in avantaj.

- BREAK SIMONA si scorul devine 5-5, dupa ce Svitolina a avut 5-1!!!

- Simona isi face serviciul si scorul devine 4-5. Svitolina urmeaza sa serveasca din nou pentru castigarea meciului.

INFO: In partea cealalta, Karolina Pliskova a castigat la tie-break primul set.

- Svitolina serveste pentru meci, insa Simona reuseste breakul.

- Game alb al Simonei, insa ucraineanca urmeaza sa serveasca pentru castigarea meciului.

- Svitolina isi face cu mare dificultate serviciul si ajunge la doar un game distanta de semifinale.

- Break la 0 pentru Svitolina, iar Halep pare ca a abandonat lupta. Din pacate.

- Un nou game la 0 reusit de Svitolina.

- Simona isi face serviciul si scorul devine 1-2.

INFO: In celalalt sfert de finala, Karolina Pliskova si Caroline Garcia sunt inca in primul set, la egalitate, scor 5-5.

- Game alb reusit de jucatoarea care anul acesta a castigat 4 turnee.

- Un nou inceput in forta al Svitolinei, care face break.

- Setul II incepe cu Simona la serviciu.

Setul I

- Game Svitolina si ucraineanca se impune in primul set cu 6-3.

- Inca un game in contul Simonei, iar scorul devine 3-5. Totusi, Svitolina va servi din nou pentru castigarea primului set.

- Break reusit de reprezentanta noastra.

- Simona salveaza o minge de set a Svitolinei si apoi castiga primul ei game din acest meci.

- 4 sanse de break pentru Simona, insa ucraineanca revine de fiecare data si duce scorul la 5-0 in acest prim set.

- Inca un break pentru Svitolina, iar scorul ia proportii.

- Simona are o minge de break, insa Svitolina revine si se desprinde la 3-0. Inceput bun de meci pentru tensimena aflata pe locul 6 in ierarhia WTA.

- Break reusit de ucraineanca, dupa ce Simona salvase doua mingi de break.

- Svitolina castiga la 0 primul game al partidei.

ora 15:09 - Partida a inceput cu Svitolina la serviciu.

ora 15:02 - Cele doua tenismene au iesit la incalzire. Partida va incepe in cateva minute.

ora 14:40 - Partida programata inainte pe arena Suzanne-Lenglen, dintre Novak Djokovici si Dominic Thiem, s-a incheiat cu victoria austriacului, astfel ca intalnirea Simonei nu va avea parte de vreo intarziere.

Surpriza la Roland Garros: Novak Djokovici, invins categoric

INFO: In clasamentul WTA, Simona Halep ocupa locul 4, in timp ce Elina Svitolina se afla pe pozitia a 6-a.

INFO: Pana in sferturi, cele doua au trecut de:

Simona Halep:

6-2, 6-3 cu Jana Cepelova (turul I) ;

6-4, 6-3 cu Tatjana Maria (turul II) ;

6-0, 7-5 cu Daria Kasatkina (turul III) ;

6-1, 6-1 cu Carla Suarez Navarro (optimi).

Elina Svitolina:

6-4, 6-3 cu Yaroslava Shvedova (turul I) ;

3-6, 6-3, 6-2 cu Tsvetana Pironkova (turul II) ;

6-4, 7-5 cu Magda Linette (turul III) ;

4-6, 6-3, 7-5 cu Petra Martic (optimi).

INFO: Va fi cea de-a doua intalnire directa intre cele doua, dupa cea din finala turneului de la Roma de luna trecuta, cand Svitolina s-a impus in trei seturi, scor 4-6, 7-5, 6-1.

INFO: Ucraineanca in varsta de 22 de ani a castigat nu mai putin de 4 turnee in acest an (Taipei, Dubai, Istanbul si Roma) si ocupa primul loc in clasamentul din acest an. De partea cealalta, Simona s-a impus la Madrid si se afla pe locul 4 in clasamentul pentru Turneul Campioanelor.

INFO: Partida se joaca pe arena Suzanne-Lenglen si la TV poate fi vizionata in direct pe Eurosport 1.

INFO: Castigatoarea acestei intalniri o va intalni in semifinale pe invingatoarea sfertului dintre Karolina Pliskova (fav.2) si Caroline Garcia (fav.28).

Roland Garros 2017 se desfasoara in perioada 28 mai - 11 iunie.

Ministrul Agriculturii le ia apărarea crescătorilor: "Eu nu cred că fermierii români vopsesc puii. Cel mai mare export de carne de pui în Franţa se face din România"
    Ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale Florin Barbu a precizat că el nu crede că „fermierii români vopsesc puii”. Declarațiile vin în contextul în care fostul președinte al...
    Cum a fentat Piedone licitațiile. Curtea de Conturi l-a luat la bani mărunți. Nereguli grave și la Direcția Pentru Protecția Copilului
    Curtea de Conturi a constat la ultimul audit, finalizat la începtutul lunii martie 2024, la Sectorul 5, pentru anul 2022, că instituția condusă de Popescu Piedone a divizat contracte de...
    #LIVE Simona Halep Svitolina, #LIVE meci Simona Halep, #Simona Halep Roland Garros , #Roland Garros