Simona Halep se califica in optimi la Roland Garros dupa un meci cu multe emotii

Sambata, 03 Iunie 2017, ora 15:36
61528 citiri

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala de la Roland Garros la capatul unei partide mai complicata decat o arata scorul.

Romanca s-a impus in doua seturi, scor 6-0, 7-5, in fata rusoaicei Daria Kasatkina.

Primul set al disputei dintre Simona si Kasatkina a fost unul aflat la discretia sportivei noastre, care a realizat trei breakuri si s-a impus cu un categoric 6-0.

A fost insa un set inselator, scorul luand aceste proportii din cauza greselilor surprinzator de mari facute de sportiva rusa.

Dupa o pauza de vestiar intre seturi, Daria a inceput actul secund castigand primul sau game, insa un nou break al Simonei a dus scorul la 3-1 si se parea ca partida este jucata.

A urmat insa o revenire aproape incredibila pentru Kasatkina, aceasta reusind sa castige 4 game-uri consecutiv si sa ajunga in situatia de a servi pentru castigarea setului.

Halep a trait foarte periculos, salvand patru mingi de set ale adversarei inainte de a reusi sa castige 4 game-uri consecutiv si sa se impuna in aceasta partida.

Simona s-a calificat in optimile de finala, acolo unde o va infrunta pe spaniola Carla Suarez Navarro, o jucatoare pe care a intalnit-o de 11 ori pana acum in cariera.

Ramane de vazut cum va evolua Simona in fata unei adversare obisnuita cu nivelul fazelor superioare ale competitiilor si daca va mai avea astfel de caderi de forma in timpul unui set.

Simona Halep - Daria Kasatknina 6-0/ 7-5

15:36 - Game, set si meci, Simona Halep!

15:32 - Break Halep! Kasatkina nu se regaseste dupa cele patru mingi de set ratate si cedeaza din nou.

15:30 - GAME SIMONA! Halep evolueaza pe marginea prapastiei, salveaza patru mingi de set si isi face pana la urma serviciul!

15:22 - Break Simona! Halep are doua sanse de break ce ii sunt anulate, Kasatkina are minge de set, dar o iroseste, iar apoi romanca isi adjudeca gameul.

15:16 - Break pentru Kasatkina si rusoaica serveste acum pentru castigarea setului.

15:12 - Kasatkina isi face serviciul si preia conducerea in acest set.

15:09 - Break Kasatkina! Rusoaica a gasit resurse sa revina si ii pune probleme romancei.

15:05 - Isi face Kasatkina serviciul cu destul de multe emotii.

14:59 - Isi face serviciul romanca si se desprinde din nou.

14:55 - Break Halep! Iata ca romanca nu pare ca va avea probleme in aceasta partida.

14:53 - Game Halep! Simona ramane concentrata pe serviciu.

14:50 - Kasatkina reuseste primul game din acest meci.

14:44 - Game si set, Simona Halep! Sportiva noastra se impune in primul set dupa numai 27 de minute!

14:41 - Al treilea break pentru Halep in fata unei adversare care pare ca a cedat deja complet!

14:39 - Game pentru Simona pe propriul serviciu.

14:34 - Al doilea break pentru Simona in acest prim set!

14:28 - Halep isi face serviciul cu emotii, dupa ce anuleaza o minge de break a Dariei.

14:24 - Simona incepe excelent, cu un break!

14:17 - Incepe partida! Kasatkina serveste prima!

14:15 - Simona si Daria sunt in arena si efectueaza miscarile de incalzire. Meciul incepe in cateva minute.

13:59 - Cilic castiga partida si elibereaza terenul pentru Simona! Dupa refacerea suprafetei de joc va incepe si partida romancei!

13:16 - Cilic reuseste sa se impuna si in setul al doilea si sunt sanse mari ca meciul Simonei sa inceapa destul de repede.

12:45 - Cilic castiga rapid primul set.

12:20 - Pe arena "Suzanne Lenglen" a inceput duelul dintre Lopez si Cilic, dupa meciul celor doi urmand a intra pe teren Simona.

INFO: Citeste aici avancronica meciului dintre Halep si Kasatkina

INFO: Citeste aici ce a spus Simona despre duelul cu Daria Kasatkina

INFO: Citeste aici ce a spus Simona despre accidentare

Președintele PMP: Declinul PSD-PNL a început cu "decizia ridicolă de a-şi anunţa înfrângerea în Bucureşti” înainte de începerea campaniei
Preşedintele PMP, Eugen Tomac, consideră că decizia coaliţiei PSD-PNL de a avea candidaţi separaţi la Primăria Capitalei reprezintă începutul „marii prăbuşiri a partidului unic”,...
Ludovic Orban: „O veste bună în acest spectacol grotesc al comasaţilor: Nicuşor Dan va câştiga un nou mandat la Primăria Capitalei”
Ludovic Orban, preşedintele Forţa Dreptei, afirmă, după decizia coaliţiei de a-l retrage pe medicul Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei, că se vede totuşi şi o veste...
#Simona Halep Kasatkina Live, #Halep Roland Garros Live, #Halep Roland Garros meci rezultat , #Roland Garros