Simona Halep se califica in semifinale la Roland Garros dupa o revenire spectaculoasa in sfertul cu Angelique Kerber

Miercuri, 06 Iunie 2018, ora 17:22
149989 citiri

Simona Halep s-a calificat, miercuri, in semifinalele Grand Slam-ului de la Roland Garros.

Tenismena noastra a trecut in sferturile de finala de favorita numarul 12, Angelique Kerber, revenind dupa ce a pierdut primul set.

6-7 (2), 6-3, 6-2 a fost scorul partidei dintre Simona Halep si Angelique Kerber, care a durat doua ore si 16 minute.

Simona si Angelique au oferit o noua partida intensa, cu multe lovituri superbe si rasturnari de situatie, asemanatoare cu cea din semifinale la Australian Open, cand tot reprezentanta noastra a iesit invingatoare.

Pe arena Suzanne Lenglen, Simona a inceput slab meciul, iar tenismena pregatita de belgianul Wim Fissette s-a distantat, dupa nici 20 de minute, la 4-0. Reprezentanta noastra n-a renuntat insa si a revenit spectaculos, impingand meciul in tie-break, nu inainte de a reusit doua breakuri cand Kerber servea pentru castigarea meciului. In tie-break insa nemtoaica a fost mai lucida si a reusit sa se impuna cu 7-2.

Jocul Simonei - aflata la cel de-al doilea set pierdut la aceasta editie a Openului Frantei, dupa cel din meciul inaugural cu Alison Riske - a fost din ce in ce mai solid, in timp ce Kerber a inceput sa dea semne de oboseala. Astfel, Simona s-a impus cu 6-3 si a trimis meciul in decisiv.

Oboseala, dar si jocul tot mai precis al tenismenei romane au facut-o pe Kerber sa comita tot mai multe erori nefortate, iar Simona a profitat si a inchis meciul cu un 6-2 in setul decisiv.

Vezi:

• Semifinala de foc cu Garbine Muguruza

In semifinale, Simona o va intalni pe favorita numarul 3, Garbine Muguruza, intr-o partida care va avea in joc, pe langa locul din marea finala, si prima pozitie in clasamentul WTA.

Iberica a trecut fara probeleme in sferturile de finala de Maria Sharapova, cu 6-2, 6-1, si e intr-o forma excelenta pe zgura pariziana, unde n-are niciun set pierdut.

Va fi cea de-a cincea confruntare directa dintre cele doua tenismene, scorul general fiindu-i favorabil spaniolei, cu 3-1:

2014, 16-imi Wuhan: 2-6, 6-2, 6-3 pentru Muguruza;

2015, Fed Cup: 6-3, 6-3 pentru Muguruza;

2015, optimi Stuttgart: 3-6, 6-1, 6-3 pentru Halep;

2017, finala Cincinnati: 6-1, 6-0 pentru Muguruza.

Cum spuneam ceva mai sus, cele doua isi vor disputa nu numai un loc in marea finala a celui de-al doilea Grand Slam al anului, dar si prima pozitie WTA. In prezent, clasamentul LIVE al WTA arata astfel:

1. Simona Halep - 6.750 puncte

2. Caroline Wozniacki - 6.745 puncte

3. Garbine Muguruza - 6.550 puncte

*Calificarea din semifinale in finala la Roland Garros e rasplatita cu 520 de puncte WTA.

Semifinala dintre Simona Halep si Garbine Muguruza, care a triumfat la Roland Garros in 2016, se va disputa joi, la o ora ce va fi anuntata ulterior de organizatori.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Simona Halep (favorita numarul 1) si Angelique Kerber (favorita numarul 12), din cadrul sferturilor de finala ale Grand Slam-ului de la Roland Garros:

Simona Halep - Angelique Kerber 6-7 (2), 6-3, 6-2

17:22 - BREAK, SET si MECI SIMONA HALEP.

17:18 - Simona profita de doua erori nefortate ale nemtoaicei si se apropie la doar un game de castigarea meciului.

17:14 - Kerber nu renunta la lupta si reuseste un game solid pe propiul serviciu.

17:11 - Reprezentanta noastra consolideaza breakul de aceasta data si se distanteaza la 4-1.

17:08 - Simona reuseste un nou break, in momentul in care se implinesc doua ore de la startul meciului.

17:04 - Meciul se reia cu Kerber la serviciu.

17:00 - Kerber acuza o mica accidentare la piciorul stang si solicita interventia fizioterapeutului.

16:59 - Rebreak reusit de Angelique Kerber, cand mai nimeni nu se astepta.

16:56 - Break la 0 reusit de sportiva noastra, care controleaza categoric meciul de cateva minute.

16:53 - Simona incepe bine decisivul si pare jucatoarea mai proaspata in aceste momente.

16:51 - Simona Halep serveste prima in setul decisiv.

16:48 - Break reusit de Simona, care castiga setul doi si trimite meciul in decisiv.

16:44 - Simona salveaza o minge de break si e la doar un game distanta de castigarea setului doi.

16:37 - Kerber revine de la 0-30 si se apropie la doar un game de Simona.

16:34 - 4-2 pentru Simona dupa un nou game reusit al reprezentantei noastre.

16:30 - Angelique Kerber salveaza doua mingi de break si isi face in cele din urma serviciul.

INFO: Invigatoarea acestei partide o va intalni pe Garbine Muguruza in semifinale.

Vezi: Garbine Muguruza a invins-o categoric pe Maria Sharapova in sferturi la Roland Garros

16:22 - Simona raspunde cu un game castigat la 0.

16:19 - Game excelent al nemtoaicei, care se impune la 0.

16:17 - Ocupanta primului loc in clasamentul WTA isi castiga serviciul si isi consolideaza, astfel, breakul.

16:14 - Simona incepe excelent setul secund, cu break.

INFO: Kerber n-a pierdut niciun set la aceasta editie a Openului Frantei, pe cand Simona se afla la cel de-al doilea set pierdut, dupa cel din prima runda, cu Alison Riske.

16:11 - Se reia meciul, iar Kerber serveste prima in setul doi.

16:10 - Angelique Kerber a luat o pauza de vestiar. Simona prefera sa ramana pe scaun.

16:06 - Angelique Kerber se impune in tie-break cu 7-2 si castiga primul set al meciului, dupa aproape o ora de la startul lui.

6-2 pentru Kerber, iar nemtoaica are patru mingi de set.

4-2 pentru Kerber, dupa 6 mingi jucate in tie-break.

2-1 pentru Kerber, dupa 3 mingi jucate in tie-break.

15:59 - Ce meci! Simona reuseste rebreakul si setul va fi decis la tie-break.

INFO: Iata cum se prezinta statisticile de pana acum in primul set:

Lovituri direct castigatoare: Simona Halep - 12 / Angelique Kerber - 8

Greseli nefortate: Simona Halep - 23 / Angelique Kerber - 18

15:55 - Din nefericire, Simona isi pierde serviciul, iar Angelique Kerber va servi din nou pentru castigarea primului set.

15:50 - Break reusit de Simona, care revine fantastic de la 0-4 si impinge setul in "prelungiri".

15:46 - Simona isi face serviciul, insa Kerber urmeaza sa serveasca pentru castigarea primului set.

15:43 - Fostul lider WTA isi castiga serviciul si pune capat seriei bune a Simonei, care va servi pentru a ramane in set.

15:39 - Doua mingi de break salvate de Simona, care reuseste apoi sa castige al 3-lea game consecutiv si se apropie la doar unul de Kerber.

15:32 - Simona recupereaza un break si pare ca si-a intrat in ritm. Foarte bun jocul reprezentantei noastre in ultimele doua game-uri.

15:27 - Game alb reusit de Simona.

15:25 - Tenismena noastra continua sa comita multe erori nefortate, iar nemtoaica face 4-0.

15:18 - Simona salveaza 4 mingi de break, dar nu mai poate face nimic la cea de-a 5-a, iar Kerber se distanteaza la 3-0 in acest start de meci.

15:12 - Start excelent de partida pentru fostul lider mondial, care isi castiga serviciul la 0.

15:10 - Simona isi pierde serviciul dupa un game in care a incercat sa fie agresiva, dar Kerber a stat foarte bine in teren.

15:07 - Simona Halep serveste prima.

15:07 - A INCEPUT MECIUL

INFO: Vreme mohorata la Paris, fiind sanse chiar sa ploua ceva mai tarziu.

INFO: De la aceeasi ora se disputa si "sfertul" dintre Garbine Muguruza si Maria Sharapova, pe arena centrala Philippe Chatrier.

ora 14:50 - Simona Halep s-a antrenat pe terenul Suzanne Lenglen cu un sparring partner stangaci inainte de disputa din sferturi.

INFO: Partida se desfasoara pe arena Suzanne Lenglen si transmisa in direct la TV de postul Eurosport 2.

INFO: Va fi cea de-a 10 confruntare directa intre cele doua tenismene, scorul fiind favorabil Simonei, cu 5-4.

• INFO: Simona Halep se afla pe locul 1 in clasamentul WTA, in timp ce Angelique Kerber ocupa pozitia a 12-a.

optimi: 6-2, 6-3 cu Caroline Garcia.

INFO: Castigatoarea acestei partide va juca in semifinale cu invingatoarea intalnirii dintre Garbine Muguruza (fav.3) si Maria Sharapova (fav.28).

Roland Garros 2018 se desfasoara in perioada 27 mai - 10 iunie.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
    Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
    #LIVE meci Simona Halep, #Simona Halep Angelique Kerber, #Simona Halep Roland Garros, #Halep Kerber Roland Garros , #Roland Garros