Simona Halep se califica in turul 3 la Roland Garros dupa un meci de mare lupta

Joi, 30 Mai 2019, ora 21:31
77399 citiri

Simona Halep s-a calificat in turul trei de la Roland Garros dupa ce a invins-o pe poloneza Magda Linette (87 WTA).

Ocupanta locului 3 WTA s-a impus dupa un meci de mare lupta, pe care l-a castigat cu 6-4, 5-7, 6-3.

Sportiva noastra a avut in fata o jucatoare ce a evoluat tot timpul la limita, agresiva si in cautarea tuselor.

In primul set, Simona a inceput mai bine, a luat rapid un avans, insa Linette s-a lasat cu greu rapusa, dand o replica peste asteptari.

Chiar si asa, Simona si-a pastrat calmul si nu s-a enervat desi a comis numeroase greseli nefortate.

Simona a castigat primul set cu 6-4, iar echilibrul a fost tot mai prezent in setul secund.

Linette a servit bine, a prins mingi incredibile, doar ca Simona a oferit un raspuns la inaltime si a reusit sa treaca in avantaj.

Romanca a ratat insa trei mingi de meci si a cazut brusc, permitandu-i lui Linette sa trimita meciul in set decisiv.

In pofida dezamagirii din setul secund, Simona a fost la inaltime in decisiv, reusind sa o anihileze complet pe Linette si sa obtina calificarea in turul trei.

Mai departe, Simona se va duela cu invingatoarea dintre Lesia Tsurenko (27 WTA) si Aleksandra Krunic (76 WTA).

Partida din turul trei va avea loc sambata, la o ora ce nu a fost anuntata momentan.

Pentru calificarea in turul 3, Simona si-a asigurat un cec in valoare de 142 de mii de euro.

HALEP - LINETTE 6-4, 5-7, 6-3

21:30 - Simona incheie meciul cu un break si se califica in turul 3!

21:27 - Linette mai face un break si amana victoria Simonei!

21:25 - Scorul devine 5-2 pentru Simona, iar romanca va servi acum din nou pentru calificarea in turul 3.

21:22 - Simona are ceva emotii, dar se distanteaza la 5-1 si e tot mai aproape de victorie.

21:17 - Simona face un break la zero si conduce cu 4-1!

21:15 - Linette face break si scorul este 3-1 pentru Simona.

21:11 - Simona mai face un break si conduce cu 3-0!

21:07 - Simona reuseste un game la zero si conduce cu 2-0!

21:05 - Simona incepe setul decisiv cu un break!

20:59 - Linette face break, castiga setul secund si trimite meciul in decisiv!

20:56 - Linette isi face serviciul si trece in avantaj!

20:52 - Linette face break si scorul devine 5-5! Simona a ratat trei mingi de meci pana acum!

20:45 - Simona rateaza o minge de meci, dar acum serveste din nou pentru a obtine calificarea.

20:41 - Game la zero pentru Simona, care e tot mai aproape de victorie!

20:38 - Game fara probleme si pentru Linette la serviciu, scorul este 4-3.

20:35 - Game fara emotii pentru Simona si scorul devine 4-2.

20:32 - Linette isi face serviciul si scorul este 3-2.

20:28 - Simona se distanteaza la 3-1 dupa un nou game pe muchie de cutit.

20:22 - Simona face break si conduce cu 2-1 in setul secund! Meciul este insa foarte echilibrat.

20:18 - Game fara emotii pentru Simona si scorul este 1-1.

20:15 - Magda Linette isi face serviciul in startul setului secund.

20:09 - Simona isi face serviciul si castiga primul set!

20:05 - Linette isi face serviciul si scorul este 5-4. Simona serveste din nou acum pentru a castiga primul set.

20:00 - Linette face break si ramane in set.

19:56 - Simona mai face un break si serveste acum pentru castigarea primului set!

19:52 - Simona salveaza o minge de break si conduce cu 4-2!

19:46 - Simona face un nou break dupa un game de mare intensitate si conduce cu 3-2.

19:40 - Linette face rebreak si scorul devine 2-2!

19:34 - Simona rateaza trei sanse de break si scorul devine 2-1.

19:28 - Simona revine dupa un inceput mai greu de game si conduce cu 2-0.

19:24 - Simona incepe meciul cu un break!

19:19 - A inceput meciul!

19:14 - Meciul va incepe cu Linette la serviciu.

19:12 - Simona Halep intra pe teren!

19:03 - Meciul va incepe in cateva minute!

Info:

Simona ocupa locul 3 in clasamentul WTA, in timp ce Linette este pe locul 87.

Aceasta este prima intalnire dintre cele doua jucatoare.

La casele de pariuri, Simona e considerata mare favorita, avand cota 1.04 pentru a obtine victoria.

Pana la victoria din primul tur de la Roland Garros, Linette inregistrase cinci infrangeri la rand.

Meciul este televizat de Eurosport.

Simona Halep, interzis la Roland Garros? "Ar putea fi ignorată"
Clasamentul nu îi permite Simonei Halep să se înscrie la Roland Garros, așa că singura șansă a ei ar fi să primească un wild-card. Simona Halep se pregătește pentru turneul de la...
#Simona Halep Roland Garros, #Simona Halep Magda Linette, #Simona Halep Magda Linette Live, #Simona Halep Roland Garros LIVE , #Roland Garros