Simona Halep dezvaluie momentul decisiv al partidei de la Roland Garros: Credeam ca meciul e pierdut

Miercuri, 07 Iunie 2017, ora 22:15

Simona Halep a vorbit despre ce ea considera ca a fost momentul decisiv al duelului cu Elina Svitolina, din sferturile de finala de la Roland Garros.

Sportiva noastra a marturisit ca in setul al doilea, atunci cand adversara sa conducea cu scorul de 5-2, s-a gandit ca a pierdut partida si ca nu mai are ce face.

Numai ca, spre deosebire de alte momente similare, de aceasta data s-a relaxat si a inceput sa joace tot mai bine, reusind pana la urma sa se impuna.

"Svitolina domina meciului. La 5-2 mi-am spus ca am pierdut partida. Asa ca nu am facut nimic, nu am schimbat ritmul, nimic. Era incheiat. Dar apoi am inceput sa ma simt mai relaxata, poate si pentru am crezut ca se terminase, si am reusit sa schimb ritmul.

Am lovit cateva mingi inalte. Am incercat s-o fac sa se miste, sa deschid terenul si asa a venit. Nu stiu cum, dar a fost foarte bine. Dar am crezut ca o sa imi iasa, ca o sa reusesc sa intorc lucrurile si asta este. Sunt foarte fericita. Nu ma mai gandesc la ce a fost, am sa iau din aceasta experienta doar partea cu lupta, am luptat pana la final si ma bucur pentru asta", a declrat Simona.

Citeste mai mult despre victoria Simonei Halep de la Roland Garros

Simona Halep a avut o revenire spectaculoasa si s-a calificat miercuri in semifinalele turneului de Grand Slam de la Roland Garros.

Tenismena noastra a revenit de la 3-6, 1-5 salvand minge de meci si s-a impus in cele din urma in fata ucrainencei Elina Svitolina cu 3-6, 7-6, 6-0.

In semifinale, joi, Simona o va intalni favorita numarul 2, cehoaica Karolina Pliskova.