Simona Halep, eliminata in optimi de la Roland Garros

Marti, 31 Mai 2016, ora 16:53
103910 citiri

Simona Halep a fost eliminata in optimile de finala de la Roland Garros de australianca Samantha Stosur, locul 24 in clasamentul WTA.

Sportiva noastra a cedat in doua seturi, scor 6-7 (0), 3-6, la capatul unui meci ce a inceput duminica si s-a terminat marti.

Jocul s-a reluat marti de la 5-3 pentru Simona in primul set, insa sportiva noastra a fost de nerecunoscut si a cedat primul set, pe un teren alunecos.

La 3-2 pentru Stosur in setul secund, jocul s-a intrerupt din nou din cauza ploii, dar nici de aceasta data Simona nu a dat semne de revenire.

Extrem de emotionata si lipsita de incredere, Simona nu a avut practic nicio sansa in fata jucatoarei din Australia.

In aceasta partida, Simona a acuzat si usoare dureri la spate din cauza terenului alunecos, dar per total a comis prea multe greseli nefortate si a prins o zi slaba la serviciu.

Simona reuseste insa sa plece de la Paris cu un cec in valoare de 173 de mii de euro.

Pentru sportiva noastra urmeaza o scurta vacanta, insa de pe 13 iunie va participa la turneul pe iarba de la Birmingham.

Citeste mai multe despre programul Simonei Halep

Simona Halep - Sam Stosur 6-7 (0) / 3-6

16:53 - FINAL DE MECI! Stosur incheie cu un break si se califica in sferturile de finala. Simona e eliminata!

16:51 - Stosur nu are emotii la serviciu si are 5-3. Simona serveste pentru a ramane in meci.

16:47 - Simona isi face si ea serviciul dupa ce salveaza patru mingi de break!

16:39 - Stosur isi face serviciul si are 4-2.

16:34 - S-a reluat jocul cu Stosur la serviciu!

16:28 - Simona si Sam se incalzesc. Jocul se reia in cateva momente!

16:24 - Parca s-a mai domolit ploaia. Pe terenul central se fac ultimele pregatiri pentru reluarea meciului lui Djokovici. Simona nu a intrat inca pe teren, fiind la vestiare.

16:21 - Incredibil! La Paris a inceput din nou ploaia. Iesit la incalzire pe un teren alaturat, Novak Djokovici sta pe teren cu umbrela in mana. Simona este inca la vestiare.

16:17 - Cele doua jucatoare sunt la vestiare si asteapta sa intre pe teren.

16:13 - Jocul se va relua in cateva momente!

15:03 - Organizatorii au anuntat ca meciurile nu vor incepe mai devreme de ora 16:00 (ora Romaniei).

14:25 - Organizatorii anunta ca meciurile nu vor fi reluate inainte de ora 15:00, ora Romaniei.

13:48 - A revenit ploaia si organizatorii au luat decizia suspendarii partidei. Halep si Stosur sunt trimise la vestiare.

13:46 - Game pentru Simona incheiat cu un as. Sa speram ca isi revine.

13:43 - Game la zero pentru Stosur si ploaia ameninta din nou cu suspendarea meciului.

13:40 - Isi face si Simona serviciul.

13:36 - Stosur isi face serviciul dupa ce Halep rateaza doua mingi de break.

13:30 - BREAK STOSUR! Sam incepe perfect setul al doilea, iar Simona nu arata ca si-ar reveni.

13:26 - SET STOSUR! Sam castiga tie-breakul cu un neverosimil 7-0!

13:23 - Halep isi face, in sfarsit, serviciul si trimite setul in tie-break.

13:20 - Game Stosur, dupa ce Simona rateaza o minge de break.

13:15 - BREAK STOSUR! Simona nu se regaseste in aceste prime game-uri.

13:11 - Stosur isi face serviciul, insa Simona serveste pentru castigarea setului.

13:09 - Se reia jocul! Stosur serveste.

13:08 - Ploaia nu s-a oprit de tot la Paris, Ilie Nastase fiind zarit in tribune cu umbrela deschisa.

13:06 - "Din pacate, organizatorii au decis ieri putin prea devreme sa nu se mai joace meciurile. simona are un mic avantaj, speram sa continue asa si sa mearga cat mai departe." - Ilie Nastase, la microfonul EuroSport.

13:05 - Sunt pe teren cele doua jucatoare si efectueaza miscarile de incalzire.

12:46 - Iata ca vin si primele vesti bune ale zilei. Se pare ca ploaia s-a oprit, iar terenurile sunt descoperite.

12:45 - Meciurile sunt in continuare suspendate la Paris, iar organizatorii nu au anuntat inca o alta ora la care acestea ar putea fi reluate.

11:55 - Incepem ziua de marti cu o veste proasta, la Paris ploua. Organizatorii anunta ca niciun meci nu va incepe mai devreme de ora 12:30.

INFO: Partida incepe la ora 12:00, ora Romaniei.

INFO: Meciul trebuia sa se dispute duminica seara, insa a fost suspendat in primul set din cauza ploii care a cazut la Paris. Tot vremea a facut ca toate disputele de luni de la Roland Garros sa fie anulate.

INFO: Simona Halep s-a calificat in optimile de la Roland Garros, dupa ce a trecut in turul 3 de Naomi Osaka, locul 101 WTA, scor 4-6, 6-2, 6-3. Anterior, ea o depasise pe Nao Hibino, tot din Japonia, in turul I, scor 6-2, 6-0 si apoi pe Zarina Diyas in turul II, din Kazahstan, scor 7-6, 6-2.

INFO: Sam Stosur a trecut in turul precedent de finalista de anul trecut, Lucie Safarova din Cehia, scor 6-3, 6-7, 7-5. In primele tururi, Stosur le-a depasit pe Misaki Doi (Japonia), 2-1 la seturi si pe Shuai Zheng, China, 2-0.

INFO: Cele doua sportive s-au mai intalnit pana acum de 7 ori, romanca avand un bilant pozitiv, dupa ce a invins-o pe sportiva din Australia de 4 ori. Primul meci dintre cele doua a avut loc chiar la Paris, in 2010, australianca impunandu-se in 2 seturi.

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...
#Simona Halep Sam Stosur Roland Garros, #Halep Stosur Roland Garros 2016 , #Roland Garros