Simona Halep, in sferturi la Roland Garros: Cealalta miza a meciului cu Elina Svitolina

Marti, 06 Iunie 2017, ora 08:02
13040 citiri

Pe langa miza sportiva, Simona Halep lupta in meciul cu Elina Svitolina si pentru un salt in clasamentul WTA.

In cazul in care o va invinge pe Svitolina si va ajunge in semifinale, Simona va avea asigurata pozitia a treia in ierarhia mondiala, indiferent ce se va intampla in celelalte meciuri.

Simona poate urca pe trei si daca va fi eliminata de Svitolina. Pentru ca acest lucru sa se intample, trebuie ca Svitolina sau Wozniacki sa nu castige turneul.

Revenind la un scenariu pozitiv, daca va ajunge in finala, Simona va avea garantat locul doi WTA, urmand s-o intreaca si pe Karolina Pliskova.

Iar daca va castiga turneul va fi in mod garantat noul numar unu mondial in premiera.

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Roland Garros dupa o victorie superba.

Sportiva noastra a invins-o pe Carla Suarez Navarro (locul 23 WTA), scor 6-1, 6-1. A fost un meci perfect pentru Simona, care a facut inca un pas important spre marele sau vis: castigarea primului Grand Slam.

Simona a ajuns astfel in sferturile de finala la Roland Garros, pentru a doua oara in cariera. Ultima data s-a intamplat in 2014, cand a jucat si finala.

In sferturile de finala, Simona se va intalni cu ucraineanca Elina Svitolina, ocupanta locului 6 WTA.

Partida din sferturi va avea loc miercuri, la o ora ce nu a fost stabilita momentan.

C.S.

Simona Halep, interzis la Roland Garros? "Ar putea fi ignorată"
Clasamentul nu îi permite Simonei Halep să se înscrie la Roland Garros, așa că singura șansă a ei ar fi să primească un wild-card. Simona Halep se pregătește pentru turneul de la...
Răspunsul lui Piedone pentru Ciolacu: ”Mă duc, pe cuvântul meu, în prăpastie”. Primarul Sectorului 5 acuză un blat la București
Cristian Popescu Piedone a exclus o retragere din cursa pentru Primăria Capitalei, după o solicitare făcută în acest sens de președintele PSD. Marcel Ciolacu i-a sugerat lui Piedone să își...