Simona Halep se califica in optimile de finala de la Roland Garros

Sambata, 02 Iunie 2018, ora 19:16
71863 citiri

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale turneului de la Roland Garros, al doilea turneu de Mare Slem al anului, dupa o victorie complicata in fata Andreei Petkovic.

Scorul a fost 7-5, 6-0, dupa o ora si 28 de minute de joc, meci decis in setul 2 si de o accidentare a sportivei din Germania, fosta numar 9 mondial.

Prima mansa a fost una extrem de complicata pentru sportiva noastra, o mansa in care fiecare tenismena a facut doua breakuri. Inceputul a fost unul mai slab pentru Halep, care s-a vazut rapid condusa cu 2-0.

Halep si-a ridicat rapid nivelul de joc, a facut 2-2 si de aici s-a mers cap la cap in acest set. Romanca de pe locul 1 mondial WTA a facut un break la 5-4 si a servit pentru a inchide mansa.

Nu a reusit, Petkovic a intors soarta setului, dar la 5-6 a pierdut din nou serviciul, iar atunci Halep, cu mari, mari emotii, trebuie sa o spunem, a inchis setul 1 dupa 56 de minute la scorul de 7-5.

Mansa secunda a inceput prost pentru Petkovic, care s-a accidentat la 0-1 la genunchiul drept si a avut nevoie de serioase ingrijiri medicale, care au durat destul timp, primind un bandaj foarte strans la acel nivel.

Meciul a devenit mult mai usor de atunci pentru tanara din Constanta, care a facut ce trebuie, a alergat-o din ce in ce mai mult pe sportiva nascuta in Bosnia si si-a facut meciul mai simplu.

Petkovic era clar ca se resimte foarte puternic dupa acea accidentare, nu a mai putut alerga asa cum trebuia, a incercat sa scurteze punctele si la un moment dat chiar si-a dat jos bandajul la 0-3.

A fost o victorie clara in set cu 6-0, iar Simona avanseaza in optimi, acolo unde deja isi cunoaste viitoarea adversara, e vorba de belgianca Elise Mertens, dupa cum puteti citi mai jos:

Cunoastem posibila adversara a Simonei Halep in optimile de la Roland Garros

Partida va avea loc luni, la o ora ce va fi anuntata de organizatori duminica seara.

Desfasurarea intalnirii:

Simona Halep castiga jocul cu 7-5, 6-0, calificare in optimi pentru liderul mondial!!

19.10: Simona Halep face 5-0 si va servi imediat pentru meci!

19.08: 4-0, totul pare mult mai usor acum pentru romanca.

19.03: Dublu break facut de Halep, care se apropie de o victorie in acest meci.

19.00: 2-0, game la zero facut de romanca, se simte ca germanca nu este foarte ok din punct de vedere fizic.

18.58: Se reia jocul, lui Petkovic i s-a pus un bandaj foarte strans peste genunchi.

INFO: Petkovic primeste ingrijiri medicale, se pare ca sunt probleme serioase la genunchiul drept pentru sportiva nascuta in Bosnia.

18.48: 1-0 cu break in debutul de set 2 Simona Halep, Petkovici a acuzat cateva probleme medicale la genunchi, s-a cerut deja interventia terapeutului.

Set facut de Simona Halep, 7-5, dupa mari, mari emotii, dupa 56 de minute de joc.

Din nou break facut de Halep, 6-5, iar romanca va servi pentru a doua oara pentru a inchide setul!

18.30: 5-5, rebreak facut de Petkovic, moment important ratat de romanca. Se duce setul in prelungiri!

Simona Halep face un break care poate fi decisiv in acest set, 5-4, va servi imediat!

18.22: Simona serveste foarte bine in acest punct, 4-4, egalitate din nou, un set foarte echilibrat.

18.17: Inca un game castigat de Petkovic cu emotii, dar este 4-3 si mai avem o pauza in aceasta prima mansa.

18.13: O noua greseala cu forehandul facuta de Petkovici si este 3-3 acum in setul 1, a redevenit mai calma Simona, isi face punctele cu mai multa atentie si grija.

18.08: Petkovici face 3-2, cate un break fiecare a fost pana acum statistica.

18.04: 2-2, Simona pare sa isi revina usor-usor, isi face serviciul cu mult calm acum.

18.00: Rebreak rapid facut de Halep, este 1-2 acum, prima pauza in joc.

17.57: 2-0, Simona Halep isi pierde surpinzator de usor serviciul, sa vedem cum va gestiona romanca acest debut slab de joc.

17.54: 1-0 Petkovic, dar dupa un game care a durat circa 10 minute, extrem de lung, multe sanse de break irosite de Simona.

A inceput partida, Petkovic e la serviciu!!

INFO: Doar 2.200 de locuri are terenul 18, acolo unde Simona Halep va incepe in scurt timp partida!

Victorie pentru Diego Schwartzman, 6-3 si in setul 3, ne apropiem cu pasi repezi de partida Simonei Halep, in maxim 10-15 minute!

16.48: 2-0 la seturi pentru Schwartzman, 7-5, 6-3, ne apropiem de un deznodamant aici.

16.05: Abia acum s-a terminat primul set intre Corici si Schwartzman, iar argentinianul a castigat oarecum surprinzator mansa, scor 7-5.

14.39: Prima partida de pe terenul Simonei a fost una dramatica, Stephens castigand in setul decisiv cu 8-6 in fata lui Giorgi, dupa 2 ore si 27 de minute!

Partida Simonei este a treia a zilei de pe terenul cu numarul 18, dupa o confruntare de fete si una de baieti, e vorba de Camila Giorgi - Sloane Stephens, care va incepe la ora 12 si de Diego Schwartzman - Borna Coric, care incepe in jurul orei 14.

Simona o conduce cu 6-1 pe nemtoaica in intalnirile directe, iar printre acestea se afla si o semifinala la Roland Garros 2014, castigata de sportiva noastra:

2016, Fed Cup: 6-4, 6-7, 6-4 pentru Simona

Simona Halep e lidera mondiala WTA, in timp ce Petkovici ocupa locul 107 in clasamentul general, dar are un personal career best pe 9 WTA, in octombrie 2011.

Pana acum, la acest RG, Halep a invins doua americance, 2-6, 6-1, 6-1 cu Alison Riske si 6-3, 6-1 cu Taylor Townsend, in timp ce Petkovici a dispus de Kiki Mladenovici cu 7-6, 6-2 si de Bethanie Mattek-Sands cu 6-0, 7-6.

Partida va fi televizata pe Eurosport.

Dilema preotului care vrea să candideze pentru primăria Sucevei. "Va trebui să aleagă între cariera politică și preoție"
Partidul Alianța pentru Unirea Românilor Suceava a ales un preot să candideze pentru funcția de primar al municipiului Suceava. Cătălin Axinte este preot slujitor la Biserica Sf. Mina din...
Kelemen Hunor, convins că pe listele UDMR au semnat și români: ”După 9 iunie vom avea 200 de primari”
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat joi, 18 aprilie, la Cluj-Napoca, după şedinţa Consiliului Permanent al Uniunii, că este convins că listele UDMR pentru alegerile locale au fost...
#Simona Halep live versus Andrea Petkovic, #Halep cronica meci tur 3 Roland, #Halep cronica Petkovic Roland Garros , #Roland Garros