Simona Halep s-a calificat in sferturi la Roland Garros

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Luni, 02 Iunie 2014, ora 17:47
29383 citiri

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de Mare Slem de la Roland Garros dupa ce a invins-o pe americana Sloane Stephens in doua seturi.

Desi se anunta un meci dificil pentru sportiva noastra, ea s-a impus fara mari probleme, scor 6-4, 6-3.

Ramasa principala favorita la victoria finala de la Openul francez dupa ce Serena Williams, Na Li si Agnieska Radwanska au fost eliminate, Simona a confirmat forma buna din ultima vreme, eliminand o adversara redutabila.

Primul set a fost ca un roller coaster, cele doua jucatoare reusind break dupa break. Pana la urma, Halep a reusit sa isi domine adversara si a "inchis" setul cu un punct castigat pe serviciul adversarei.

Actul secund al partidei a fost unul mai lejer, Simona reusind sa se distanteze dupa primele game-uri. Apoi n-a mai fost decat o formalitate.

Calificata in premiera in sferturi la Openul francez, Halep o va intalni in aceasta faza a turneului pe invingatoarea partidei dintre Svetlana Kuznetsova si Lucie Safarova.

Aceasta victorie i-a adus 430 de puncte in clasamentul WTA si un cec in valoare de 220.000 de euro.

Partida dintre Simona Halep si Sloane Stephens a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

HALEP - STEPHENS 6-4/ 6-3

Setul II

17:46 - Game, set si meci! Simona Halep se califica in sferturile de finala la Roland Garros 2014!

17:43 - Isi castiga Stephens serviciul iar Simona va servi pentru meci.

17:39 - Game "alb" pentru Simona, inca un punct pana la sferturi!

17:37 - Simona isi domina adversara in aceste momente, reusind o serie de lovituri extraordinare.

17:31 - Inca un break pentru Simona Halep, se indreapta spre victorie!

17:26 - Castiga si Stephens un punct.

17:24 - Break al Simonei!

17:20 - Incepe Simona acest set II cu un punct castigat fara probleme.

SETUL I

17:16 - Break si set pentru Simona Halep!

17:12 - Castiga Halep un punct foarte muncit, dupa ce a salvat o minge de break.

17:03 - Stephens castiga greu un punct important si egaleaza din nou.

16:55 - Isi castiga Halep serviciul si pune presiune pe americana.

16:53 - Foarte bine! Rebeak pentru Simona, care reintra in meci!

16:48 - Break pentru Sloane Stephens pe fondul multor greseli nefortate comise de Simona.

16:45 - Castiga Stephens pe serviciul ei si egaleaza scorul.

16:41 - Din pacate, Simona isi pierde serviciul si adversara sa face rebreakul.

16:37 - Game pentru Halep, care reuseste primul break al meciului!

16:36 - Isi castiga Simona serviciul cu mari emotii.

16:28 - INCEPE MECIUL!!! Simona serveste prima!

16:23 - Cele doua jucatoare se afla deja pe "Central" si efectueaza miscarile de incalzire.

16:09 - Se termina meciul dintre Nadal si Lajovic, ibericul impunandu-se fara probleme in trei seturi. Urmeaza partida Simonei!

15:45 - Nadal a castigat primele doua seturi din meciul cu Lajovic si se indreapta spre victorie.

INFO: Meciul poate fi urmarit la TV pe postul Eurosport 2.

INFO: Partida este programata pe arena centrala de la Paris, "Philippe Chatrier". Halep si Stephens vor intra pe teren dupa intalnirea dintre Rafa Nadal si Dusan Lajovic.

INFO: Trei partide a jucat Simona cu sportiva americana, fiind invinsa de doua ori (Hobart 2013 si Australian Open 2013) si castigand o data (Barcelona 2012). Demn de remarcat este faptul ca Halep s-a impus in singurul meci disputat pe zgura.

Cine e Sloane Stephens, adversara Simonei Halep din optimile Roland Garros

INFO: Simona Halep se afla pe locul 4 in clasamentul WTA, in timp ce adversara ei este pozitionata pe 19.

INFO: Daca va trece de Sloane Stephens, Simona o va intalni in sferturi pe invingatoarea meciului dintre Svetlana Kuznetsova si Lucie Safarova.

INFO: Simona Halep este principala favorita la castigarea Roland Garros 2014 dupa ce primele trei clasate din topul WTA au fost eliminate.

Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Halep Stephens Roland Garros 2014, #Halep Stephens in direct, #Simona Halep Roland Garros LIVE , #Roland Garros