Simona Halep s-a calificat in sferturi la Roland Garros

de Marius Doroftei, Editor Ziare.com
Luni, 02 Iunie 2014, ora 17:47

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de Mare Slem de la Roland Garros dupa ce a invins-o pe americana Sloane Stephens in doua seturi.

Desi se anunta un meci dificil pentru sportiva noastra, ea s-a impus fara mari probleme, scor 6-4, 6-3.

Ramasa principala favorita la victoria finala de la Openul francez dupa ce Serena Williams, Na Li si Agnieska Radwanska au fost eliminate, Simona a confirmat forma buna din ultima vreme, eliminand o adversara redutabila.

Primul set a fost ca un roller coaster, cele doua jucatoare reusind break dupa break. Pana la urma, Halep a reusit sa isi domine adversara si a "inchis" setul cu un punct castigat pe serviciul adversarei.

Actul secund al partidei a fost unul mai lejer, Simona reusind sa se distanteze dupa primele game-uri. Apoi n-a mai fost decat o formalitate.

Calificata in premiera in sferturi la Openul francez, Halep o va intalni in aceasta faza a turneului pe invingatoarea partidei dintre Svetlana Kuznetsova si Lucie Safarova.

Aceasta victorie i-a adus 430 de puncte in clasamentul WTA si un cec in valoare de 220.000 de euro.

Partida dintre Simona Halep si Sloane Stephens a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

HALEP - STEPHENS 6-4/ 6-3

Setul II

17:46 - Game, set si meci! Simona Halep se califica in sferturile de finala la Roland Garros 2014!

17:43 - Isi castiga Stephens serviciul iar Simona va servi pentru meci.

17:39 - Game "alb" pentru Simona, inca un punct pana la sferturi!

17:37 - Simona isi domina adversara in aceste momente, reusind o serie de lovituri extraordinare.

17:31 - Inca un break pentru Simona Halep, se indreapta spre victorie!

17:26 - Castiga si Stephens un punct.

17:24 - Break al Simonei!

17:20 - Incepe Simona acest set II cu un punct castigat fara probleme.

SETUL I

17:16 - Break si set pentru Simona Halep!

17:12 - Castiga Halep un punct foarte muncit, dupa ce a salvat o minge de break.

17:03 - Stephens castiga greu un punct important si egaleaza din nou.

16:55 - Isi castiga Halep serviciul si pune presiune pe americana.

16:53 - Foarte bine! Rebeak pentru Simona, care reintra in meci!

16:48 - Break pentru Sloane Stephens pe fondul multor greseli nefortate comise de Simona.

16:45 - Castiga Stephens pe serviciul ei si egaleaza scorul.

16:41 - Din pacate, Simona isi pierde serviciul si adversara sa face rebreakul.

16:37 - Game pentru Halep, care reuseste primul break al meciului!

16:36 - Isi castiga Simona serviciul cu mari emotii.

16:28 - INCEPE MECIUL!!! Simona serveste prima!

16:23 - Cele doua jucatoare se afla deja pe "Central" si efectueaza miscarile de incalzire.

16:09 - Se termina meciul dintre Nadal si Lajovic, ibericul impunandu-se fara probleme in trei seturi. Urmeaza partida Simonei!

15:45 - Nadal a castigat primele doua seturi din meciul cu Lajovic si se indreapta spre victorie.

INFO: Meciul poate fi urmarit la TV pe postul Eurosport 2.

INFO: Partida este programata pe arena centrala de la Paris, "Philippe Chatrier". Halep si Stephens vor intra pe teren dupa intalnirea dintre Rafa Nadal si Dusan Lajovic.

INFO: Trei partide a jucat Simona cu sportiva americana, fiind invinsa de doua ori (Hobart 2013 si Australian Open 2013) si castigand o data (Barcelona 2012). Demn de remarcat este faptul ca Halep s-a impus in singurul meci disputat pe zgura.

Cine e Sloane Stephens, adversara Simonei Halep din optimile Roland Garros

INFO: Simona Halep se afla pe locul 4 in clasamentul WTA, in timp ce adversara ei este pozitionata pe 19.

INFO: Daca va trece de Sloane Stephens, Simona o va intalni in sferturi pe invingatoarea meciului dintre Svetlana Kuznetsova si Lucie Safarova.

INFO: Simona Halep este principala favorita la castigarea Roland Garros 2014 dupa ce primele trei clasate din topul WTA au fost eliminate.